Letní měsíce lákají k tomu, aby člověk usedl ke grilu a připravil si na něm kvalitní kus masa. A co Češi grilují nejraději? Hitem je vepřová krkovice.

„Nejen u nás v Čechách, ale v prostoru centrální Evropy patří k nejoblíbenějším steakům kladeným na rozpálené rošty grilů vepřová krkovice. Její svalovina prorostlá tukem nabízí skvělý zážitek pro všechny milovníky grilování. Osobně doporučuji nenaklepávat žádné maso určené ke grilování, neboť tím značně porušíte jeho strukturu, a to zapříčiní únik šťávy z masa. Vysušené plátky sebelepšího masa považuji za nedobré. Přitom stačí jen pohlídat, aby se maso zostra opeklo a poté zvolna pozvolna dopékalo na mírném teple," prozrazuje kuchař Petr Stupka.

K přípravě potřebujete:

1 kg vepřové krkovice
směs koření „Krkovička gril" (nebo drcený kmín, sušený česnek a cibule, mletý zázvor a koriandr), sůl
tmavou sójovou omáčku
lžíci bramborového škrobu
trochu piva nebo vody (200 ml)

Pozor na koření

Dalším z grilovacích nešvarů je prý nesprávné používání koření. Pokud totiž sebelepší suchou kořenící směs vystavíte přímému žáru grilu, nebo grilovací plotny, můžete si být jisti, že během několika okamžiků z něho bude jen trochu popela a sazí, prostě že shoří.

„Jestliže však koření předem navlhčíte na samotném mase nebo v marinádě, stane se v žáru odolnějším a splní svou ochucovací roli. Často připravuji maso zcela bez koření a až při závěrečném dopékání ho přivoním směsí koření či bylinek," radí gastronomický expert.

Pro čtenáře Deníku nabízí Petr Stupka svůj oblíbený způsob, jak si jednoduše připravit šťavnaté steaky z prorostlé krkovice, které nejraději připravuje na terakotové grilovací desce, jejíž jemný žár dokáže maso šetrně propékat.

„Krkovici nakrájejte na stejnoměrné, silnější plátky. Do piva nebo vody dejte dostatek soli, sójovou omáčku a vrchovatou lžíci kořenící směsi Krkovička gril, bramborový škrob a marinádu důkladně promíchejte. Do ní pak vložte nakrájené maso a chvíli s ním v láku hýbejte, aby natáhlo výrazně slanou marinádu. Poté nechte pečlivě umáčknuté a zakryté maso v lednici do druhého dne," popisuje způsob přípravy Petr Stupka.

Marinované maso je poté nutné trochu osušit papírovou utěrkou a vložit ho na rozpálený gril a péct zprudka z jedné i druhé strany, aby se zavřelo.

S křenovým dipem

„Poté ho dejte na velmi mírné teplo a nechte asi deset minut dopékat. Nejlépe zabalené do pevného alobalu. Díky tomu bude maso šťavnaté," pokračuje kuchař.

Krkovičku je nejlepší podávat s křenovým dipem připraveným z nakládaného křenu, kysané smetany a čerstvě pomletého pepře. Tuto omáčku můžete doplnit i nahrubo nastrouhaným jablkem.

„Skvělé je připravit si z rozměklého másla, třeného česneku a posekaného libečku česnekové máslo, a to pak přidávat na hotové porce křehké krkovice," zmiňuje jednu vychytávku Petr Stupka.

Příště se kuchař Petr Stupka bude věnovat salátům připravovaným na grilu.