Co byste našim čtenářům doporučila za interiérové dveře? Jak by měly vypadat?

Asi nejvýraznějším a nejzajímavějším trendem jsou dveře s integrovanými zárubněmi, zakomponované přímo do stěny, sahající často až ke stropu. V podstatě se dveře jakoby ztrácejí ve stěně. Mohou být dokonce opatřeny stejnou tapetou jako celá zeď.

In jsou jednoduché linie, jemné zdobení kovovými prvky (například proužky) a oblíbené jsou také různé prosklené posuvné příčky s možností v podstatě jakéhokoli potisku. Aktuálně se od různých dřevěných dekorů přechází k čisté bílé ať už v matu nebo v lesku.

Jak by dveře z vašeho pohledu designéra měly zapadat do interiéru?

Velmi záleží na tom, zda bude interiér moderní, klasický, rustikální nebo v nějakém konkrétním stylu. Třeba pro vintage, provence a shabby-chic styly je typická tzv. patina – tu by mělo mít i dřevo použité na dveřích a zárubních. Stále ale platí, že čím neutrálnější dveře, tím lépe. Pokud někdo zvolí hodně výrazný dekor, bude tím velmi omezen při dalším zařizování.

Nesmíme také zapomínat na funkčnost a dobře promyslet například osazení skly. Třeba pro chodbu s absencí denního světla mohou být prosklené dveře do pokojů zdrojem přirozeného světla. Na druhou stranu do ložnice je lepší mít dveře plné, aby spícího večer nerušili světlem z chodby ostatní členové rodiny.

Jaké řešení byste navrhla do malých prostor, kde je potřeba ušetřit?

Již poměrně běžným a velice vhodným řešením se stává využití posuvných dveří nebo dveří do pouzdra, které místnosti neubírají téměř žádný prostor. Někdy také velmi pomůže zúžit stávající šířku dveří (například z obvyklých 80cm na 70cm). Třeba v malé koupelně dokáže 10cm navíc divy. A jsou případy, kdy rytmu členů domácnosti nejvíce vyhovuje, když se některé dveře vynechají zcela