Co byste řekli podlaze, která hravě odolá teplotnímu rozdílu v neuvěřitelném rozmezí minus šedesát až plus sto dvacet stupňů? A k tomu na jednom metru čtverečním hravě unese 450 kilogramů? Taková podlaha skutečně existuje a už je k dostání i na českém trhu.

Jmenuje se Woodplastic, což naznačuje, že je vyráběná ze dřeva a plastu. „Slovo plast v případě tohoto materiálu není zcela přesný, protože ten je vyráběn z velmi kvalitních polymerů, přesněji z vysokotlakého polyetylenu. Důležité je, že tento materiál neobsahuje žádné toxické látky,“ upozorňuje Martin Pokorný, který je na krytinu, známou pod zkratkou WPC, odborníkem.

Podlahu lze sestavit z prken anebo z nejrůznějších kvadratických dílů, které vždy obsahují 60 procent dřevité moučky a 40 procent polymeru.

Kompozit, chcete-li umělé dřevo, které tak vznikne, je odolné nejen proti mrazu, sněhu, horku či lijáku, ale také vůči hnilobě, plísním a nehrozí mu ani sesychání.

„Pokud na něm například neštípáte dříví, je tento materiál nezničitelný. Budují se z něho mola, což naznačuje, že je určen do exteriéru. Má protiskluzovou úpravu, nehrozí u něj riziko vzniku třísek, což lze využít i u venkovních bazénů. Lze z něj ale hlavně sestavit ideální podlahu balkonů, teras, ale i zimních zahrad,“ dodává Martin Pokorný.

Rošt a nerezové klipy

Barevně tato podlahová krytina kopíruje základní tóny dřeva, zájemce si přitom může zvolit i šířku a tloušťku umělého prkna. Podlaha sestává z roštu, do něhož se zakotví nerezové klipy, které pak zacvaknou samotný podlahový profil. Tak dobře, že svrchu není vidět žádný spoj. Takto vzniklé podlahy nevyžadují vůbec žádnou impregnaci, natož nějaké natírání.

Údržba je jednoduchá – čas od času, například na jaře, se doporučuje omýt je vodou s mýdlem anebo se saponátem.

Kolik tento zázrak stojí?

V případě podlahy z dovozu se metr čtvereční pohybuje kolem 2000 korun. Krytina s totožným vlastnostmi, nikoli ale pevnými, nýbrž s dutými profily, je na našem trhu k dispozici i od tuzemského výrobce. V tomto případě metr čtvereční pořídíte přibližně za 1500 Kč.

Nezničitelností a bezproblémovou údržbou se vyznačuje rovněž podlaha z keramické dlažby. „Při výrobě keramické dlažby jsou dnes používány velmi kvalitní suroviny, které díky svému složení a vysoké teplotě při výpalu mají nejen obrovskou pevnost, ale téměř nulovou nasákavost. Díky tomu je keramická dlažba vhodná jak do exteriéru, a to i do nejnáročnějších klimatických podmínek, tak i do interiéru,“ říká Josef Kleindienst, který se v tomto oboru pohybuje řadu let.

Proč pořídit dlažbu

Dlažba se neprošlape, proto je hojně používaná v nejvíce zatížených prostorách domácnosti – v předsíních, kuchyních a v halách. Škála barev je obrovská, design dlaždic velmi moderní, k dispozici jsou rovněž nejrůznější dekorativní prvky.

„Pokud si lidé doma keramickou dlažbu pokládají sami, měli by ji rozhodně lepit flexibilními lepidly, jež zaručí soudržnost nové podlahy,“ doplňuje Josef Kleindienst.

Dlažba v létě příjemně chladí, v zimě však zebe. Protože ale dobře vodí teplo, je výtečnou volbou, pokud se rozhodnete pořídit si podlahové vytápění. Cena metru čtverečního kvalitní jednolité keramické dlažby se pohybuje od 500 korun.

Podlaha z korku

V Portugalsku, ale i na Sardinii roste korkový dub. Když mu je pětadvacet let, sloupne se jeho kůra. A pak se počká devět let, než zase naroste. Z kůry se vyrábějí podlahy – lehké a pružné, takže šetří lidské klouby, výtečně izolují zvuk, hřejí a k tomu působí antistaticky a protialergicky. Lepší podlahu třeba do dětského pokoje nenajdete.

Jenže – jak dlouho korkové podlahy vydrží? Záleží na více faktorech. Výrobci na ně dávají záruky až pětadvacet let, což naznačuje, že by to s jejich životností nemělo být zase tak špatné. Musí však jít o podlahy kvalitní.

Původně se skládaly z masivních a sendvičových korkových dlaždic, dnes jsou nabízeny i v podobě plovoucích podlah s klikovým zámkem. Povrch podlah z korku je nejčastěji lakovaný, někdy též olejovaný. Odolnost zvýšilo použití vinylových fólií, díky nimž povrch vydrží velmi vysokou zátěž.

Od způsobu povrchové úpravy se odvíjí i cena za metr čtvereční, která se u moderních korkových plovoucích podlah pohybuje kolem tisíce korun.

U podlahy s lakovaným povrchem je ale nezbytné hlídat, aby se nepoškodila svrchní vrstva a do korku se nedostala nečistota. Lak je nutné včas obnovit, po delším čase můžete – stejně jako u dřeva – podlahu přebrousit a nalakovat.

Když podlahy plavou

Pravděpodobně nejrozšířenějšími podlahami jsou v poslední době laminátové plovoucí. K jejich přednostem patří cenová dostupnost (metr čtvereční pořídíte od 250 Kč, u kvalitnějších s vyšší třídou odolnosti proti otěru se ale cena pohybuje i přes pět set korun), velký výběr barev i dekorů a snadná pokládka.

Při nákupu je ale vhodné pořídit si pár čtverečních metrů navíc, protože plovoucí podlahy, které nejsou pevně spojeny s podkladem ani se stěnami, lze snadno opravit výměnou poškozených dílů.

Pokud totiž laminátová podlaha nasaje vlhkost, tak se zdeformuje. Vyšší odolnost proti vlhkosti zaručuje impregnace.

V pracovním koutě pak u laminátových plovoucích podlah hrozí, že je časem poznamenají oděry koleček židlí. Tyto podlahy jsou totiž sice pevné, ale zároveň křehké. Pod plovoucí laminátovou podlahu se doporučuje položit kročejovou izolaci.

Laminátovou plovoucí podlahu je možné použít i na podlahové topení, a to na rozdíl od plovoucí podlahy dřevěné. Plovoucí podlahy ze dřeva efektně vylepší interiér zejména pokoje anebo ložnice. Právě do těchto méně namáhaných místnosti se také nejvíce hodí.

Dřevěné podlahy jsou vyráběny ze dvou anebo tří vrstev, přičemž u svrchní nášlapné se používá dřevo masivní, které zároveň tvoří dekor podlahy. Dřevo je ale obecně citlivější na vlhkost a právě proto není vhodné do vlhkých prostor.

Při správné údržbě může dosáhnout životnost dřevěné plovoucí podlahy až třiceti let. Cena za metr čtvereční začíná na částce 500 až 700 korun, v závislosti na druzích použitého dřeva ale stoupá.

Na co myslet při výběru podlahy

Pokud si vybíráte podlahové dlaždice, dbejte, aby měly požadované fyzikálně-mechanické vlastnosti.

Otěruvzdornost je u glazovaných dlaždic určena stupnicí jedna až pět, přičemž jednička je nejnižší. Do kuchyně se doporučuje alespoň stupeň dva, pro předsíně a zejména chodby v domech je vhodný stupeň tři.

Protiskluzovost se vyjadřuje hodnotami R 10–R 13. Pro kuchyně v domácnosti stačí dlaždice s hodnotou R 10.

Dalším ukazatelem protiskluzovosti, a to v prostorách, kde se lidé pohybují bez bot (sprchy, sauny, bazény), jsou písmena A, B a C. Pro sprchy a bazény jsou vhodné dlaždice označené písmenem B.

Glazované dlaždice na podlahu by měly mít minimálně pět stupňů tvrdosti, neglazované šest stupňů tvrdosti.

Při volbě dlaždic pro venkovní prostory je důležitým faktorem nasákavost, která ovlivňuje mrazuvzdornost. Zatímco dlaždice do koupelny mohou mít nasákavost až 10 procent, dlaždice do exteriéru pouze 0,3 procenta.