S údržbou bazénu po zimě se doporučuje začít zhruba v polovině dubna, lépe řečeno tehdy, když teploty neklesnou v noci pod bod mrazu a teplota vody v bazénu vystoupá přes den na 10 až 15 °C. Všechny úkony je potřeba provést co nejšetrněji, aby nedošlo k poškození jeho částí, které by celou údržbu mohly prodražit. Zásadou číslo jedna je podle odborníků nenechat bazén napuštěný po celou zimu. Konstrukce bazénu počítá s vypuštěním maximálně na několik hodin nebo dní, bez vody by došlo k deformaci bazénu působením vnějších tlaků a také změnou teploty vnitřního obložení.

Vypouštět jen na chvíli

Prvním krokem jarní revitalizace je tedy vypuštění bazénu, odtokovou vodu můžete použít na proprání filtrů. Vyčistit je také potřeba celý bazén (stěny i dno) od hrubých nečistot, například listů či hmyzu. Plovoucí nečistoty odstraníte snadno sítkem, na nečistoty ze dna je potřeba použít speciální bazénový vysavač.

Na stěny použijte speciální přípravky pro čištění bazénů, které odstraní mastnotu i vodní kámen a zároveň neznečisťují bazénovou vodu. Ideální je, když je rozetřete houbičkou po stěnách bazénu a před opláchnutím je necháte nějakou dobu působit. Pro větší efekt nebo při silném znečistění je vhodné proceduru zopakovat.

Ještě před napuštěním bazénu je také potřeba vydezinfikovat zanesené komponenty, mezi které patří i rolety. Rozhodně se také vyplatí zkontrolovat techniku, především filtrační zařízení, které zachycuje mechanické nečistoty. Filtrační písek se totiž časem opotřebuje a také zbytečně namáhá čerpadlo. V tom případě je potřeba písek vyměnit za nový. Účelem každé údržby bazénu je zajistit čistou a průzračnou vodu ke koupání. Ačkoliv na trhu existují i přípravky bez chemie, které ocení především alergici, při větší údržbě, kterou je i ta po zimě, se ale chemii zcela vyhnout nelze.

Dezinfekce a kontrola vody

Vysoce chlorovaná voda se doporučuje například k praní filtrů, ale i k samotnému napuštění bazénu. Mělo by dojít k takzvané šokové dezinfekci, kterou zajistí přibližně třikrát vyšší obsah chloru ve vodě, než je obvyklé (podle normy). O své zdraví se ale bát nemusíte. Chlor se po několika desítkách hodin rozloží a sám z vody vytěká. Chcete-li v napuštěném bazénu zjistit přesné údaje o kvalitě vaší vody (obsahu chloru, pH a tvrdosti), nechte běžet zapojenou filtraci, aby se voda důkladně promíchala.

Ke kontrole slouží speciální testery a jejich používáním, optimálně jednou za týden, předejdete dalším problémům. Například svědění či pálení pokožky při vysokém obsahu chloru (nad 0,5 mg/l) či znehodnocování vody a její zarůstání řasou při jeho nízkých hodnotách (pod 0,3 mg/l). Pod kontrolou by měla být také tvrdost vody a jeho pH. Kyselá voda způsobuje korozi kovových částí, příliš zásaditá je odolnější proti chemickým přípravkům a působí na vznik zákalů. Ve velmi tvrdé, vápenaté vodě se zase tvoří vodní kámen, který se velice špatně odstraňuje.

Opravy nechte na odborníkovi

Spuštěním systému je možné zjistit další závady spojené s delší odstávkou. Může jít o zanesené čerpadlo, nefunkční automatické řízení chemického hospodářství nebo poruchy atrakcí. Pokud při kontrole bazénu a jeho komponentů odhalíte drobné deformace nebo dokonce větší praskliny, neotálejte s jejich opravou. Předejdete tomu, aby se defekty dále rozšiřovaly nebo se zvyšovaly náklady na provoz. Opravy ale raději přenechte servisnímu technikovi.

„Pravidelný servis by měl být u většiny bazénů prováděn jednou až třikrát do roka v závislosti na velikosti a umístění bazénu," říká Jaromír Kafka ze společnosti Sportakcent se zaměřením na moderní podobu bazénářství v Česku. Některé činnosti servisního technika lze také provádět automaticky. „Bazénovou techniku můžete připojit i na inteligentní ovládání domácnosti," uzavírá Jaromír Kafka.

Jednotlivé kroky
- Vypusťte bazén a očistěte ho od hrubých nečistot.
- Vyčistěte vnitřek bazénu dezinfekčním roztokem.
- Zkontrolujte všechny komponenty a atrakce, které náleží k bazénu.
- S defektem se obraťte na odborníka.
- Vyperte filtry chlorovanou vodou.
- Napusťte bazén vysoce chemicky upravenou vodou – proveďte šokovou dezinfekci.
- Spusťte systém (čerpadlo) a udělejte kontrolu částí a atrakcí (i automatických zařízení).
- Pokud je technika v pořádku, spusťte automatické řízení chemického hospodářství.
- Pravidelně kontrolujte kvalitu vody.

Lenka Vašková