Zahrádkáři nemají rádi teplé zimy, nemají rádi ale ani tuhé mrazy. Moc sněhu je pro ně špatně, žádný je ještě horší varianta. Zahrada chce počasí tak akorát. Holomrazy znamenají, že půda promrzá příliš hluboko a mělce kořenící rostliny, jako jsou trvalky nebo okrasné trávy, odumírají.

Ideální je tedy zima se sněhem, kdy teploty i přes den padnou pod nulu. Rostliny se zakryjí peřinou sněhu, která vytvoří mikroklima. I větší mrazy pak neznamenají pro půdu hrozbu. Některé rostliny, jako jsou růže nebo cibuloviny, sníh přímo milují. Pro ně je tohle ideální. Přitom škůdci vymrzají a jejich počty se snižují. Stejně tak dochází i k ideálním poměrům v mikropletivech mnohých rostlin a na jaře nasadí ještě silnější.

Přebytky nevadí

Sníh na zahradě tedy nevadí. Když ale už jednou odhrnujete cestičky, neplýtvejte s ním. Odneste ho tam, kde prospěje. Klidně ho přihoďte k růžím a trvalkám. Zakryjte s ním i keře. Nahrňte ho pod stromy. Tady je ideální jako silná zálivka, která stromům nevadí. Čím víc vody se dostane do podzemí, tím lépe pro všechny. Ostatně poslední dvě léta nám to ukázala více než dostatečně. Sníh můžete nasypat k maliníkům, ostružiníkům, rybízům… Ovšem pozor na jahodníky. Ty jsou na sníh náchylné. Hlavně při tání, kdy přemokření způsobí plíseň na listech. Sníh je dobré také naházet na zryté záhonky. Tam se voda ideálně vsákne do podloží.

Sníh jako nepřítel

Ovšem sníh je i nepřítelem zahrady. Především natátý, který extrémně těžkne a v noci přimrzá. Takový může způsobit ohromné škody na vašich stálezelených keřích, jehličnanech, travách, stromkových růžích apod. Tento sníh je tedy dobré setřásat. Ale opatrně! Těžký sníh a zkřehlé větve mohou vše okamžitě polámat. Takže stromy střásejte nejlépe v poledne v nejteplejším okamžiku dne, třeste nejsilnější částí větve a nesnažte se setřást všechno za každou cenu.