„Opravdu jsme měli trochu obavy, že díky horkému létu nepřežije velké množství ryb, protože bude ve vodě málo kyslíku. Ale naštěstí úhyn v našich revírech nebyl tak velký. Pouze váhové přírůstky ryb jsou nižší, protože jsme během horkých měsíců nemohli dokrmovat. Kdybychom přidávali rybám potravu během veder, hrozilo by riziko, že se voda zkazí a ryby se udusí. Takže nějaký váhový propad ryb tam je, ale není to nijak závažné," řekl jednatel Moravského rybářského svazu Prostějov Pavel Miller.

Naopak poukázal na jiný, pro rybáře dost závažný problém.

„Mnohem horší čísla jsou v případě upytlačených ryb. Například v Hamrech jsme po výlovu zjistili, že nám chybí na čtyři stovky kaprů, přičemž přirozený úbytek mohl být maximálně sto kusů. Ani v Čelechovicích to nebylo o nic lepší, na tamějším rybníku postrádáme více než stovku ryb," uvedl Pavel Miller.

Rybářská stráž vše ohlídat nezvládá

Zhoršující se problém s nelegálním odchytem ryb potvrzuje i místopředseda svazu.

„Za posledních dvacet let mám pocit, že je pytláků čím dál víc. Příslušníků rybářské stráže je bohužel málo a nezvládnou uhlídat tak velké revíry. Občas nám sice někdo zavolá, že přistihl rybáře bez lístku, ale to je jen výjimečně. Ztráty jsou vždycky, ať už díky počasí, pytlákům nebo zbloudilému sumci," posteskl si před časem Miroslav Janál.

Právě členové rybářské stráže mají za úkol ohlídat velké množství rybníků a dopomáhají jim k tomu i některé pravomoce veřejných činitelů. Příslušník stráže tak může zažádat o osobní identifikaci rybáře nebo rovnou udělit blokovou pokutu. Lidé však o existenci této rybářské instituce mnohdy nevědí, proto je nasnadě, že by se obrátili rovnou na policii.

Policie k věci

„Za tento rok policie v Olomouckém kraji neřešila žádný případ pytláctví na vodních tocích, a to ani na bázi přestupku. Aby se jednalo o trestný čin, musela by způsobená škoda konkrétním pytlákem přesáhnout hodnotu pěti tisíc korun, a to je vcelku nereálná situace. Největší problém je v tom, že lidé od oka nepoznají, zda se jedná o pytláka, či ne," řekl k problematice pytláctví mluvčí policie František Kořínek.

I přes letošní nepříznivé počasí a problém s pytláky se však lidé nemusejí bát, že by si za kapra na Vánoce museli připlatit.

„Nedostatek vody se rozhodně projevil na naší produkci. Díky velkému suchu je v řekách málo vody a rybáři nemají z čeho napájet sádky. Proto se výlovy téměř poloviny českých rybníků opozdily. Rozhodující jsou právě ty velké rybníky v Čechách. Ale ačkoliv se následky léta projevily, rybníků je dost a ryb také. Rozhodně by se nemělo stát, že by na našem vánočním trhu chyběli kapři, české rybníky jsou opravdu rozsáhlé. Zda cena kaprů o Vánocích poroste nahoru, to si zatím nemyslím," uvedl vedoucí Rybářství Tovačov Jiří Zahradníček.