Například v Rožmitálu pod Třemšínem se prodej kasáren komlikuje. Developerská společnost sice za areál nabídla 120 milionů korun, ale peníze na účet města nesložila, a radnice tak jedná dál.

Bývalá kasárna jsou od města vzdálena půl kilometru. Mají rozlohu 72 hektarů, z toho asi devět hektarů vlastní soukromé osoby. V areálu je 105 budov, ale až na výjimky to jsou dílny, garáže, sklady, trafostanice nebo kotelna. Na pozemku také stojí původní penzion z roku 1929, kuchyně, dvě ubytovny pro důstojníky, štáby a budovy pro ubytování mužstva.

Pardubice prodají za víc

Radnice v Pardubicích má šanci prodat část kasáren Hůrka za víc peněz. Vítěz loňského výběrového řízení totiž zvýšil původní nabídku z 85 ilionů na 115 milionů. To by byla vyšší cena, než s kterou radnice původně počítala. Na Hůrkách by mělo vyrůst na 12 hektarech bytové a řadové domy, obchody, školka, sportovní hala a hřiště. Vzniklo by tak jakési satelitní městečko se zhruba 800 byty včetně malého náměstí pro asi 2500 obyvatel.

Armáda převedla kasárna na město v roce 1999, některé objekty už jiná soukromá firma přestavěla na hotel a ubytovny.

Havlíčkův Brod: prodej do zimy

Havlíčkobrodská radnice předpokládá, že kasárna u letiště s účetní hodnotou 178 milionů korun rozprodá do zimy. Rozlehlý areál chce rozdělit na 32 dílů a nabídnout podnikatelům. Podle místostarosty Čeňka Jůzla je zájem tak velký, že by pozemky a nemovitosti mohly být prodány již v první vlně. Jednu nemovitost v kasárnách si město ponechá, protože v ní plánuje nový archiv – současný městu nevyhovuje. Havlíčkův Brod už předloni jedna městská kasárna blíže centru prodal za 5,1 milionu korun.

Hradec chce soukromníky

Soukromou firmu, která by městu pomohla se získáním armádního majetku v hodnotě jedné miliardy korun, chce najmout Hradec Králové. Firmě by pak zaplatila 3,5 procenta z hodnoty získaných objektů, tedy asi 35 milionů korun. Více než polovinu hodnoty vojenského majetku tvoří Žižkova kasárna u okresního soudu, kde město plánuje velké parkoviště. Podle zástupců radnice se ale armáda majetku nechce jen tak vzdát. Dosud město od armády získalo někdejší vojenské letiště a Nálepkova kasárna nedaleko historického centra.

Frýdek-Místek hledá nájemce

Ubytovnu se zhruba třemi desítkami pokojů v bývalých kasárnách pronajme Frýdek–Místek. Za roční pronájem budovy žádá nejméně milion korun. V budově je přes 30 pokojů, které mají sociální zařízení na chodbě, kinosál, jídelna a kuchyň, vše bez vybavení. Písemné žádosti s nabízenou výší nájemného přijímá magistrát do 20. června. Radnice původně zvažovala, že vojenskou ubytovnu, kterou město získalo od armády asi před třemi lety, nechá přebudovat na levné sociální byty. Podle primátorkyEvy Richtrové je ale třeba využít toho, že se objevil vážný zájemce o pronájem objektu.

Boleslav: hotel

Z bývalých kasáren v Mladé Boleslavi má být hotel špičkové úrovně. Vítěz soutěže tak vyhověl podmínkám města – to na místě kasáren nechtělo horší hotel než s pěti hvězdičkami. Kromě toho požadovalo město výstavbu příslušného zázemí, hlavně dostatek parkovacích míst, která nyní městu chybí, a výstavbu kruhové křižovatky. To se firma zavázala splnit.

Janovice: je plno

Padesátihektarový areál kasáren v Janovicích nad Úhlavou je kromě otevřených garáží zaplněn investory. Před podpisem kupní smlouvy jsou poslední firmy. Kromě volných pozemků prodalo město také všech pět bývalých vojenských ubytoven.V první se už podařilo zkolaudovat třicet osm bytů, ve třiceti se bydlí. Z dalších dvou přestaví pražský lékař rehabilitační kliniku a dům pro seniory.V poslední ubytovně vybuduje občanské sdružení z Chudenic penzion klidného stáří.