„Lekla jsem se a hned jsem si na internetu zjišťovala, co to všechno obnáší a jak se k nám do domu mohly dostat, a hlavně, jak se jich lze zbavit. Zjistila jsem, že štěnice se mohou objevit i v naprosto čistém bytě a člověk si je může přinést na oblečení či v zavazadle z veřejných prostor, jako je například vlak, autobus, nemocnice nebo hotel," uvedla Opavanka, která nechce s ohledem na své sousedy vystoupit z anonymity, ale jejíž jméno je redakci známo.
S ulehčením zjistila, že štěnice se měly objevit v prostředních dvoupokojových bytech, což se jejího krajního bytů netýká. Nicméně ne nadarmo se říká, že se někdo někoho drží jako štěnice. Těchto zvířat, která se velmi rychle množí, se totiž zbavujete jen velmi těžce.
Štěnice vylézají v noci, člověka štípou a pijí mu krev. Daří se jim hlavně v matracích, kobercích, sedačkách, čalouněních.
Zatímco se paní Jana snažila vzpamatovat ze šoku, nastoupili do domu deratizátoři. Ty zavolali pracovníci Stavebního a bytového družstvo Rozvoj, kteří mají dům ve správě. Podle slov Lenky Gregorové z technického oddělení deratizátoři ihned vystříkali stupačky v domě od prvního až do sedmého patra.
„Postup je vždy stejný, štěnice se plynují," upřesnila Lenka Gregorová s tím, že pracovníci družstva sledují, co bude dál. Štěnice se prý v opavských panelácích často nevyskytují, horší je to s mravenci, kteří jsou častými spolubydlícími lidí.
Štěnicím se v naší republice daří
Zatímco ještě před nějakými pěti lety deratizátoři vyráželi na Opavsku kvůli štěnic do akce tak jednou do roka, nyní už prý není výjimkou ani jeden výjezd týdně. Měsíc bez jediného případu je dnes údajně spíše jen utopií. „Nárůst je velký. Ta kalamitní situace se však netýká jen opavského regionu, ale celé České republiky a potažmo i světa," potvrzuje Libor Žídek z deratizační firmy D. D. D. Servis Opava, v. o. s..
Podle něj za vším stojí zejména tři hlavní příčiny. Je to například zahraniční politika a příval velkého množství pracovních sil zejména ze států bývalého východního bloku.
Pak se problémy se štěnicemi vyskytují nejčastěji také tam, kde se častěji mění obyvatelé, čili různé podnájmy a podobně. Hojněji se tak tito parazité vyskytují i v různých hromadných ubytovacích zařízeních jako jsou ubytovny či studentské koleje.
Třetím zdrojem, odkud se nezřídka štěnice do našich domovů dostanou, je starý nábytek, který jsme například někde zakoupili přes inzerát, od někoho dostali a tak dále.
Na vyhubení štěnic se dá využít například i aerosolová dýmovnice. Pro byty a domácnosti je ale častěji používán postřik insekticidy. Ten ostatně využívají i deratizátoři z firmy D. D. D..
„Hubení probíhá ve dvou etapách. Vystříkavají se při něm všechny skříně, postele, regály, zásuvky a tak dále. Potom za tři až čtyři týdny se na místo vrátíme a všechno vystříkáme ještě jednou," popisuje Libor Žídek. Při akci se likvidují naráz všechna vývojová stadia štěnic od vajíček přes larvy po dospělé jedince.
Problematiku rozmožení se štěnic nelze podle odborníků v žádném případě podceňovat. „Za poslední dva roky má jejich výskyt sílící tendenci. Nemám v úmyslu rozhodně nikoho strašit, ale je třeba, aby si lidé hlídali své okolí a případně ihned volali odbornou pomoc. Abychom tu neměli v budoucnu pandemii štěnic," dodává Libor Žídek.