Aby se kočka vedle člověka cítila dobře, je potřeba znát a také respektovat všechny její důležité potřeby. Na rozdíl od psa se kočka ještě zdaleka nedomestikovala, a to kvůli své přirozené povaze lovce. Většinu času (až 80 procent) potřebuje trávit slíděním po potravě a zkoumáním vlastností kořisti. Proto je důležité, aby kočka tuto možnost měla i doma.

„Ideální je udělat jí nějakou pozorovatelnu na okně nebo na balkoně, který zasíťujete a necháte jí tam přístup, aby kdykoliv mohla vyběhnut. Kočka také ráda číhá u terária s plazy, kteří se pohybují pomalu a váhavě. Dokáže pak hodiny čekat třeba na pohyb jazýčku," říká veterinářka Hana Žertová.

Zatímco ve zvířecím světě je kočka neohroženým lovcem, mezi lidmi, když ji něco vyleká, dokáže být velmi bázlivá. Proto potřebuje skrýše, kam se může v případě ohrožení schovat (oblíbená je skříň, škvíra pod gaučem či pod postelí).

Ať je vše při starém

Kočky jsou také zvířata zvyku. Kladou velký důraz na to, aby v jejich revíru zůstalo pokud možno všechno stejně a neustále to kontrolují. Jako své ohrožení mohou vnímat už jen přestavění nábytku, misky s jídlem či kočičího záchodu. Pro kočku je ideální také pravidelný režim. Týká se doby krmení, hry i odpočinku. Většina z nich také nerada mění své místo pobytu. „Jsou samozřejmě výjimky. Obecně však platí, že čím je kočka starší, tím je její ochota se přizpůsobit menší a menší," vysvětluje Hana Žertová.

Ztráta jistoty či ohrožení dává kočka najevo různými způsoby. Od útěku až po fyzickou ataku. Za své křivdy se také mnohdy kočka „odvděčí" loužičkami na koberci či předložce v koupelně. Nejde však o naschvál, ale o zdravotní problém v podobě zánětu močového měchýře, který si přivodí ze stresu. „Kočku pak bolí bříško a každé čurání je pro ni utrpením. Proto se jí stávají nehody," vysvětluje Hana Žertová.

Na stres pomáhají i granule

Trestat kočku za prohřešky není vhodné. A už vůbec ne s odstupem času, kdy si již zvíře nedokáže trest s přečinem spojit. Dlouhodobý stres může vyústit až v kočičí depresi. Ta se projevuje nechutenstvím nebo naopak přílišným přejídáním. Kromě toho může kočka vykazovat určité nutkavé chování. „Například se začne lízat na bříšku a vylíže si srst až do krve. Při psychické nepohodě mohou také kočky ničit věci kolem sebe," říká veterinářka.

Vrátit kočku zpět do pohody je ale mnohdy nesnadný oříšek a je potřeba vyzkoušet všechna možná řešení. Jedním z nich je pokusit se vytvořit náhradní rituály, díky kterým by kočka opustila ty nevhodné. Kočky například milují šustění novin. „Na tento zvuk se dokáží těšit celý den. Stejně lákavým je pro kočky například zvuk brousku, který předznamenává krájení masa," říká Hana Žertová.

Tato terapie v podobě pravidelného opakování rituálů může být pro kočku účinnější než všechna antidepresiva. K těm se přistupuje až tehdy, pokud se kočka k žádným podobným zábavným činnostem nedá zlákat.

Možnou alternativou je také podávání speciálních doplňků stravy. Kromě důležitých vitamínů a minerálů obsahují některé z nich i speciální látky, které zlepšují psychický stav. Jde například o triptofan, díky kterému vzniká v mozku hormon štěstí (serotonin). S pomocí tohoto doplňku kočka snáze zapomene na svůj splín. Přílišnou agresi lze zase řešit podáváním doplňků s kasozepinem, který má tlumicí efekt. „Působí podobně jako například diazepam, který člověk bere, když špatně spí," upřesňuje Hana Žertová.

Pozitivně působící látky jsou podle ní také součástí některých krmiv. Na zmírnění různých druhů stresu pomáhají také rostlinné kapky, takzvané Bachovy esence, které zmírňují negativní emoce. Poradí si se strachem, agresivitou i smutkem.

10 tipů k úspěchu
Ilustrační foto.1. Vyvarujte se změn.
2. Naslouchejte řeči těla.
3. Domácnost přizpůsobte kočkám.
4. Zvíře netrestejte.
5. Zamezte dlouhé chvíli.
6. Pevně stanovte časy.
7. S kočkou komunikujte.
8. Hlazení pomáhá.
9. Odstraňte nebezpečí.
10. Odměna je motivací.

Lenka Vašková