Zvyšují se náklady

Kdo by chtěl ušetřit, tomu se mu škudlilství nemusí vyplatit. „Komu je líto investovat těch pár stovek korun do vlastní bezpečnosti, ten by si měl uvědomit, že tudy cesta k úspoře nevede. Zanesené komíny a kouřovody totiž zvyšují nejen riziko požáru či otravy, ale také náklady na samotné topení, protože snižují účinnost spotřebiče."

Pamatujte…
• Za nezávadný stav komínů nese odpovědnost majitel objektu.

• Nezapomínejte na pravidelné čištění a kontrolu komínů.

• Na půdě je zakázáno skladování hořlavých látek ve vzdálenosti do jednoho metru od komínu.

• V případě vzniku požáru sazí 
v komíně, odstraňte veškerý hořlavý materiál z jeho blízkosti.
• Nikdy nehaste případný požár sazí v komíně vodou.

Následky mohou být zlé. V dubnu například skončily v pardubické nemocnici dvě děti přiotrávené oxidem uhelnatým. „Hasiči naměřili v koupelně pomocí detekčních přístrojů koncentraci až 250 jednotek ppm oxidu uhelnatého," uvedla Vendula Horáková, mluvčí pardubických hasičů. Bezpečná hodnota, ve které se může ještě člověk pohybovat, je přitom 20 jednotek ppm.

V únoru v Hrochově Týnci hasiči naměřili v některých částech domu 400 jednotek ppm. Dva  lidé tehdy skončili v nemocnici. Během letošní sezóny nejsou známy případy úmrtí  otrávením, loni v únoru ale ve Vrchlabí  oxid uhelnatý zabíjel.

Až budete shánět kominíka, buďte obezřetní, protože po celé zemi se už několik let potuluje mnoho podvodníků. Naposledy si na ně stěžovali na Jindřichohradecku a Třeboňsku. Vyloučena ale není ani jejich návštěva východních Čech. Nabízejí své služby levně, ale o kvalitě se hovořit nedá. „Já stihnu za rok odvést poctivé práce tolik, co tihle podvodníci za pár týdnů. Přijíždějí až z Opavska – to proto, že tady je nikdo nezná," říká kominík Pavel Šniager z Třeboně.

Profesionálové z kominického cechu se musí prokázat živnostenským listem, občankou a průkazkou.