Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máte v pořádku komín?

V poslední době mnoho lidí na venkově, ale i chalupářů a chatařů reaguje na rostoucí ceny energií návratem k topení dřevem nebo uhlím To využívá i na vaření jídla a ohřev užitkové vody. Není proto divu, že stále více lidí musí hledět vzhůru - ke komínům. Kdo se o ně včas a řádně nestará, zadělává si na pořádný malér. Jak jste na tom vy?

25.5.2007 1
SDÍLEJ:

Komín by měl splňovat všechny parametry, a tak je nejlepší vsadit na specializovanou firmu.Foto: DENÍK/Archiv

Snadné řešení

Kvůli požáru, který by mohl ohrozit chalupu, je třeba aby komín byl v pořádku. Pokud je zdivo komína staticky ještě v dobrém stavu a je narušený jen povrch, může stačit na jeho opravu kvalitní cementová omítka a vodoodpudivý nátěr. Elegantním řešením je použití prefabrikovaného komínového pláště z vláknitého betonu. Jsou k dostání pro jednoprůduchový i dvouprůduchový komín a s odvětrávací mezerou nebo bez ní. Povrch pláště napodobuje strukturu cihlového zdiva nebo omítky, takže neutrpí ani vzhled objektu.

V každém případě je užitečné pokrýt horní desku komína měděným plechem a nasadit komínový nástavec. Ten brání pronikání deště a sněhu do průduchu komína. Taková oprava se dá zvládnout i svépomocí, ale lepší je svěřit ji svědomitému profesionálovi.

Záruka se dává na odbornou práci

Ve většině případů je však nutné nad střešní část starého a vetchého komínového tělesa rozebrat a postavit znova. Do takové opravy se nepouštějme a svěřme ji profesionálovi. Dobré je opatřit si předem reference na stavebním odboru příslušného obecního úřadu nebo u lidí v okolí. Seriózní firmy zájemcům nabízejí seznamy svých referenčních akcí. Náročnost na dodavatele je při opravě komína předpokladem kvalitního díla.

Předpisy pro stavbu komínů se totiž velmi zpřísnily a na trhu se nabízí také několik komínových stavebních systémů různé kvality. Jejich společným znakem je relativně snadná montáž. Vložkování by mělo vyhovovat odvodu spalin ze všech běžných druhů paliv. Důležitá je i bezpečnost komína. Měl by odolat teplotě až 1 000 °C, kterou mohou v komíně vyvolat hořící saze. Záruka na systém se pohybuje mezi deseti až třiceti roky. Ale bývá zpravidla podmíněna odborným provedením veškerých montážních prací.

Důležité okolnosti

I když bude vaším záměrem rekonstrukce jen nadstřešní části komína, je užitečné, když odborník posoudí stav komína jako celku a navrhne přiměřená opatření k odstranění eventuálních závad na celém komínovém tělese. Ve starých objektech dodnes vznikají požáry ze zazděných trámů nebo kvůli vadnému řešení průchodu komína trámovými stropy a půdami. Na stavbu komínů byla v roce 2002 vydána norma a seriózní profesionální firma ví, že na viditelném místě komína musí umístit štítek s údaji o vlastnostech komína, termínem provedení montáže a identifikací provádějící firmy.

Ze zákona je na stavby komínů záruční lhůta pět let. Proto při uzavírání smlouvy a fakturaci dávejte pozor na záruku. Pět let je dost dlouhá doba na to, aby slabá firma zanikla. Tím by se lhůta 10 nebo 30 roků záruky na komínový systém mohla stát jen podvodným marketingovým trikem. Proto by ve smlouvě či záručním listu měl být, mimo náležitostí odběratelsko dodavatelských vztahů mezi montážní firmou a stavebníkem, uveden i postup pro uplatnění práv ze záruky na použitý komínový systém v případě zániku montážní firmy.

Pamatujte:

- vložka v komíně by měla vyhovovat odvodu spalin ze všech běžných druhů paliv
- kvůli bezpečnosti by měl komín odolat teplotě až 1 000 °C, kterou vyvolají hořící saze
- záruka na komínový systém se pohybuje mezi deseti až třiceti roky za podmínky, že montáž byla dílem specializované firmy
- solidní firma dává na viditelné místo štítek s údaji o vlastnostech komína, termínu montáže a identifikaci firmy

25.5.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahájení Olympijského festivalu v Olympijském parku v areálu brněnského výstaviště.
12

Olympijské Raškovky jsou už podruhé vyprodané. Další kusy nebudou

KAMENY V NEW YORKU. Britská rocková kapela Rolling Stones odehrála o víkendu v newyorském Brooklynu třetí z pěti koncertů k 50. výročí svého založení.

Fanoušci vypátrali, že v červenci přijedou Rolling Stones

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce.

Nezabránil střelbě na střední škole. Zástupce šerifa nyní rezignoval

Broward Scot Peterson, zástupce šerifa ve floridském městě Parkland, byl u toho, když neúspěšný student Nikolas Cruz ve středu 14. února zabíjel v budově tamní střední školy. Ačkoliv byl strážce zákona ozbrojený, proti útočníkovi nezakročil. Dnes proto musel složit funkci.

ANO kontroluje nominace do dozorčích rad státních firem

Výbor pro personální nominace, který obsazuje dozorčí rady státem ovládaných podniků, je nově tvořen jen lidmi navrženými hnutím ANO. Skončili nominanti ČSSD Pavel Dvořák a lidovců Lenka Jirsa Pavlátková, píše dnešní Právo. Yvonu Charouzdovou (ANO) ve výboru doplnili Radek Augustin a Petr Jan Kalaš. Premiér Andrej Babiš odmítl, že by ANO takto prosazovalo do dozorčích rad své lidi.

Po lázeňské kolonádě se procházela misska z Malty. Podívejte se

Výborné jídlo a velmi přátelští lidé. Tak by se daly ve zkratce shrnout první pocity šestadvacetileté Miss Princess of The World 2017, Malťanky Dajany Laketic. Ta při své první návštěvě České republiky zavítala i do Mariánských Lázní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT