Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kominíci varují: se změnou počasí může přijít i smrt

Topná sezona je v plném proudu, záchranáři mimo jiné vyjíždějí i případům otravy oxidem uhelnatým. Důvod je prostý – někteří nájemníci zcela podceňují či vyloženě ignorují pravidelné kontroly komínových rozvodů a spalinových cest.

29.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Daniel Seifert

Dále hrozí, že prudká změna atmosférického tlaku současného teplého počasí spolu se závadami může zplodit tragédie. Právě oxid uhelnatý je vyloženě zákeřný zabiják. Je bez barvy a bez zápachu a usmrcuje velmi rychle.

Přiotrávila se matka i s dětmi

Příkladem toho je nedávný případ úmrtí dívky z Dejvic. Vadný komín krbu nasával i spaliny plynového průtokového ohřívače, které unikaly do koupelny. Do necelé půlhodiny dívku ve vaně vysoká koncentrace oxidu uhelnatého usmrtila. Další tragédie se datuje z minulého týdne v ulici Na Folimance v Praze 2.

„Tam záchranáři bojovali o život dvouleté holčičky, kdy svou smutnou roli opět sehrál oxid uhelnatý. Unikal zpět do bytu z koupelnového ohřívače vody a lékařská pomoc byla poskytnuta i její sedmileté sestře společně s matkou obou dětí," sdělila Jiřina Ernestová, mluvčí záchranářů.

„Je to v podstatě každý rok stejné. Někteří lidé se chovají nezodpovědně a někdy se ani nestačíme divit, že dosud přežili," navazuje na nedbalost majitelů nemovitostí Emil Morávek, prezident Společenstva kominíků České republiky.

Pozor na obyčejné dobrodruhy

Podle Morávka je třeba komíny a spalinové cesty všeho druhu jednou ročně zkontrolovat. Ať už je topná sezona nebo ne. Že je problém sehnat kominíka? Není, tvrdí mnozí zástupci tohoto cechu, který prý přináší štěstí.

„Třeba v Praze si obstarat kontrolu komínů není složité. Zejména před topnou sezonou, kdy se do metropole stahují i dobrodruzi," uvedl Jiří Frajmont, který před odchodem na odpočinek kominičil dlouhých čtyřiadvacet let. Jsou to prý v podstatě podvodníci, kteří v krátké chvilce za pár stovek vyhotoví zájemci nepříliš věrohodný doklad o vykonané prohlídce. Že pak třeba vyhoříte a předkládáte doklad u příslušných institucí? „Neuzná ho ani soud," podotkl Jiří Frajmont.

Neštěstí mohou přinést i netopýři

Kominický cech tvrdí, že smrt je prý někdy velmi vynalézavá a zaútočí tam, kde by to nikdo nečekal. K velkým problémům může totiž napomoci i živočišná říše. Konkrétně netopýři, kteří samozřejmě v těchto podzimních dnech vyhledávají teplo. Slouží jim k tomu takzvané vafky, přesněji plynová topidla. Vyústění kouřových cest v podobě ochranné mřížky vede do venkovní fasády objektu a právě otvory v mřížce se netopýři do spalinových cest ukrývají.

Podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) základní organizace Nyctalus, který na to upozornil, tito živočichové mohou takto uhynout.

„Když ano a jistě se tak děje, může být smrt pro uživatele bytu s tímto druhem vytápění taky otázka času," upozornil Emil Morávek ze Společenstva kominíků ČR s tím, že přerušení odvodu spalin je už hra o život. ČSOP proto upozorňuje, aby nájemníci neignorovali zvuky vycházející  z topidla a raději jej ihned zkontrolovali. Problém je, že se netopýři do těchto úkrytů vracejí opakovaně a někdy i ve větším množství.

Kominíků přibývá

Zda má Praha malé či velké množství kvalifikovaných kominíků je taky otázka. Podle Emila Morávka jich hlavní město čítá zhruba sto padesát. „Učební obor kominík opět zažívá vzrůst, v republice je devět škol a letos jich absolvuje osmdesát nových fachmanů," libuje si Morávek.

Praha má ale v tomto oboru jednu vzácnost komické řemeslo provozuje i žena Dana Bartošová z Ďáblic a drží tak kominickou rodinnou tradici již čtvrtou generaci.

Jak sama říká, rovněž si v minulosti vyzkoušela shlížet na svět ze střech domů, zrovna tak jako její otec. Klasický výkon řemesla obohatila i o oprávnění k revizním prohlídkám. Matka dvou malých chlapců zatím netuší, zda i oni půjdou ve stopách svých předků.

„Kominíci se nesmějí nechat ovlivnit tvrzením lidí, že v jejich kamnech se topí pouze jednou v roce. Někteří klienti se i nelíčeně podivují, že ke kontrole komínu se musí nejdříve vystoupat na střechu," poznamenala Dana Bartošová.

Sáhnout si pro štěstí?

Jiný její kolega z branže vzpomínal, jak si nějaká školačka na něj chtěla sáhnout pro štěstí. Nastavil proto děvčeti s úsměvem rukáv. „Vzápětí ke mně přiskočil její otec v domnění, že chci jeho dítě nějak poškodit. Chytil mě ale tak nešťastně, že v tom jeho šedém zmazaném obleku od sazí pak vypadal jak horník.  V podstatě to bylo vše k smíchu," ohlédl se v čase emeritní kominík Jiří Frajmont.  

Měl prý co do činění i s jistými dokumenty, které v polorozpadlém komínu při kontrole našel.

„Bylo to zhruba v sedmdesátých letech, kdy se do domu po emigrantovi nastěhoval nový nájemník. Objevil jsem ve vypraskaném  komínovém zdivu plechovou nádobu, v níž byly listiny s pečetí a razítkem přísně tajné," popisoval Jiří Frajmont. Nález ohlásil a na tehdejší kriminálce strávil prý dva dny, smál se  bývalý kominík.

Ten ale podle svých slov na pověru s knoflíkem a splněných přání nevěří. Jinak by mu prý nezemřel jediný syn, který tehdy nedovršil ani dospělosti. Nicméně optimismus a smysl pro humor ho prý neopouští, protože to je nejlepší způsob, jak se bránit stáří i nemocem.

Menší důvod k úsměvu rovněž měla i Dana Bartošová. Ta totiž u soudu před časem vystupovala jako svědek úmrtí dvou starších lidí. Zabíjel totiž opět oxid uhelnatý. Zákeřná smrt si svou daň v podobě uvedených otrav letos vybrala už dva lidské životy. Pětašedesát lidí otravu přežilo.

Podle zdravotníků ale těžké otravy oxidem uhelnatým  u přeživších osob mohou zanechat trvalé následky. Například dochází k devastaci mozkových buněk z nedostatku kyslíku.

Jsem strážce rodinného stříbra

Řekněte, jak žena ke kominictví přijde?

Není to složité. Můj otec, nyní na odpočinku, byl kominík a jeho předci rovněž. Převzala jsem po něm takříkajíc živnost a bylo to. V Praze jsme kominice dvě.

Předtím jste působila v jiné profesi?

Ano, pracovala jsem v logistice pro jistou dopravní firmu. Pak jsem si udělala rekvalifikaci na obor kominík a získala i certifikát na revizního technika. Zkoušky jsou to tvrdé, nemyslete si.

Spíš si myslím, že je opravdu rarita vidět ženu za komínem v klasickém kostýmu kominíka.

Víte, že jsem bílou čapku nikdy nenosila? A to jsem v oboru pět let! Na střeše mě už neuvidíte, dělám teď spíše organizační a administrativní práci, u komínů je spíše k zahlédnutí můj manžel.

I tak si jistě vzpomenete, jaké to nahoře bylo.

Všichni jsme jednou dole nebo nahoře.

Otravy v číslech

rok 2012 – 165 intoxikovaných osob

úmrtí 7 případů

rok 2013 dosud 65 pacientů,

úmrtí 2 případy

Letošní rekord otravy oxidem uhličitým

3 dospělí a 2 děti ve věku 8 a 12 let ve stavu intoxikace organismu CO z koupelnové karmy. Transportováni do barokomory v kladenské nemocnici.

Zdroj: ZZSHMP

 

Autor: Petr Štrompf

29.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kateřina Perknerová.
3 13

Pohledem Kateřiny Perknerové: Okamurovy řeči

Ilustrační foto.
2 10

Změna ve vyhlášce dopadne na pacienty. Připlatí si více za léky

Tatra drtí kopce a Zeman rozverně poplácává: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. října 2017.

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči nacvičovali záchranu zaklíněného člověka. Zpod trolejbusu z kovošrotu

/FOTOGALERIE/ Zvedání několikatunového trolejbusu si vyzkoušeli hasiči v brněnském kovošrotu. Pracovníci všech směn ze stanic Brno-město si tak nacvičili náročnou činnost. Rychlost jejich zásahu totiž jednou může zachránit lidské životy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení