Lidé, kteří žili v městských bytech, si doposud mohli tyto byty od radnice odkoupit za zvýhodněnou cenu. Tedy samozřejmě v případě, že je město bylo ochotno prodat. Nyní už je ale tahle výhoda minulostí, potvrdil primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

„Zvažovali jsme to dlouho, ale ceny, za které se byty prodávaly podle původní směrnice, novelizované někdy před deseti lety, dnes už absolutně neodpovídají parametrům tržní ceny," vysvětlil primátor.

Zásadní změnou je tedy to, že ceny pro prodej městských bytů se budou nově řídit výhradně znaleckým posudkem.

Znaleckým posudkem se cena řídila i doposud, její odhad se však vynásobil koeficientem podle toho, kde se byt nachází. V paneláku tak člověk například zaplatil za byt, v němž minimálně tři roky žil, pouze polovinu odhadní ceny.

V domě s klasickou konstrukcí platili nájemníci za odkoupení bytu odhadní cenu vynásobenou koeficientem 08, v případě kombinované stavební konstrukce byl koeficient 07.

Nutno ovšem podotknout, že v majetku města už mnoho bytů nezbylo, což opozice zejména z řad sociální demokracie dlouhodobě kritizuje. Aktuálně jich má Mladá Boleslav 635, z toho je klasických nájemních pouze 287. Navíc, jak podotkl primátor Nwelati, v dohledné době se další prodeje bytů nechystají.

Ostatní městské byty jsou především v domě s pečovatelskou službou těch je 210, Boleslav má i 52 startovacích bytů nebo 27 bytů na ubytovně pro matky s dětmi.