Zatímco ještě před pár lety byl v Krnově nedostatek bytů, nyní se situace změnila. Bytovou otázku pomohly vyřešit úbytek obyvatelstva i výstavba bytových domů. Zatímco ještě v devadesátých letech měl Krnov kolem 26 tisíc obyvatel, dnes jich je jen kolem 24 500.

Potřebuje město ve fázi postupného vylidňování ještě vůbec další byty?

BYTY OBSAZENÉ NA STO PROCENT

Aktuální bytovou situaci v Krnově se zastupitelům pokusila vysvětlit vedoucí odboru správy majetku města Lenka Andršová.

Zastupitele potěšilo, že ve městě prakticky nejsou nevyužité byty. Ty neobsazené jsou záměrně ponechány volné kvůli plánované rekonstrukci. Problémy jsou jen s dražšími nadstandardními velkými byty.

„Byty, které se běžně opouštějí tím, jak se lidé stěhují, se průběžně opravují. Tam snad ani žádné neobsazené nejsou. Jinou kategorií jsou ale byty, jaké známe z lokalit, jako jsou ulice Alšova a Mánesova. Asi padesát takových bytů zůstává neobsazených, protože je cíleně nenabízíme.

Jsou v dezolátním stavu a do návrhu rozpočtu už jsme napsali prostředky na pořízení projektové dokumentace, protože existuje záměr celou tuto lokalitu trošku změnit," sdělila Andršová zastupitelům s tím, že město Krnov má aktuálně 1550 bytů, což je při počtu 24 500 obyvatel nebývalé množství. „Města naší velikosti běžně tolik bytů nemají," potvrdila Andršová.

OTÁZKA SOCIÁLNÍCH BYTŮ

Pro odbor správy majetku města není jednoduché odpovědět zastupitelům na otázku, zda město za současné situace potřebuje sociální byty, nebo ne.

Návrh zákona o sociálním bydlení chce obcím stanovit povinnost, aby zajistily přiměřený pronájem každému, kdo neutáhne běžný nájem a dostane na to od úřadů razítko. Krnov se problematikou sociálního bydlení zabývá už řadu let i bez chystaného zákona.

Jsou zde k dispozici jak startovací byty pro mladé lidi, tak bydlení pro seniory a sociálně slabší spoluobčany. Tento systém dobře fungoval už dávno před tím, než se zákonodárci rozhodli definovat, co je to vlastně sociální bydlení. Pro město zřejmě bude nejtěžší dobře fungující starý systém „naroubovat" do nových paragrafů.

„Vzhledem k tomu, kolik lidí má zájem o byt, tak nabídka je mírně v převisu nad poptávkou. Nedávno jsme měli veřejnou nabídku na obsazení volného bytu v ulici Stará, kde máme osm nově zrekonstruovaných bytů. Na první byt přišlo 11 zájemců, na ostatní do výběrového řízení se přihlásilo od tří do pěti zájemců.

Tam je ale obálkové řízení, takže nejde o sociální byty. Jinak o sociální byty zájem je. Musíme ale vzít v úvahu spoustu okolností: kdo o byt žádá, jaké jsou možnosti města, jaká je průměrná dotace státu nebo kolik je průměrná cena bytu," doplnila Andršová k sociálním bytům.

Zvláštní kapitolou jsou velké a tudíž i poměrně drahé byty s rozlohou kolem sta metrů čtverečních.

VELKÉ DRAHÉ BYTY NIKDO NECHCE

Pokud se takový byt uvolní, zájemce o jeho využití město hledá jen těžko.

To je případ dvou bytů na Hlavním náměstí 33, které byly dlouhodobě neobsazené kvůli nezájmu. Tuto situaci město vyřešilo jejich rozdělením na čtyři menší.

„Protože se nám nedařilo dva byty v druhém patře domu na Hlavním náměstí 33 pronajmout delší dobu, rozhodli jsme se zjistit, zda je technicky možné je rozčlenit na čtyři menší. Problém to nebyl," vysvětlila vedoucí odboru správy majetku města Lenka Andršová příklad, jak elegantně řešit problém velkých bytů, které nikdo nechce.

Po zpracování projektové dokumentace mohla být v červnu zahájena přestavba bytů za 1,9 milionu korun. Díky ní vznikly dva byty 2+kk, jedna bytová jednotka 1+1 a jeden byt 1+kk.

„Nyní jsou byty kompletně zrekonstruované, včetně nových podlah, sociálních zařízení, rozvodů elektroinstalací, zdravotechniky a ústředního vytápění. Už nám zbývá jen získat kolaudační rozhodnutí," zrekapituloval přestavbu Jan Hojgr z odboru veřejných zakázek Městského úřadu v Krnově. Jakmile budou vyřízeny všechny náležitosti, nabídne odbor správy majetku města tyto byty k pronájmu.

„A bude to obálkovou metodou se základní nabídkovou cenou 45 korun za metr čtvereční za měsíc," informovala Lenka Andršová.