Do společností eCENTRE pořádané elektronické aukce se mohou přihlásit domácnosti, firmy i bytová sdružení. „Z vlastní zkušenosti vím, že se díky této aktivitě dají ušetřit nemalé finanční prostředky," dodal Motyčka.

Elektronická aukce funguje podobně jako dražba, při které dodavatelé přes internet snižují své nabídky, a snaží se tak získat zakázku. Vítězí ten, který nabídne nejlepší ceny a podmínky. Platí to, že čím více lidí se do aukce sdruží, tím lepší ceny je možné získat.

Zájemci se v Kroměříži mohou hlásit v uvedené lednové termíny vždy od 14:00 do 17:00. Přinést musejí kopii smlouvy se stávajícím dodavatelem elektřiny a zemního plynu, kopii ročního vyúčtování energií a číslo SIPO nebo bankovního účtu pro platby záloh. Účast v aukci je pro občany zdarma. Pokud by se nepodařilo dosáhnout výhodnější ceny, podepisovat smlouvu nemusí.

Podle údajů eCENTRE se více než 25.000 domácností podařilo v letech 2013 až 2014 snížit náklady za energie celkem o více než 230 milionů korun. Ve Zlínském kraji možnost společného nákupu lidem nabídlo předloni Uherské Hradiště. Díky nákupu na Českomoravské komoditní burze Kladno, do kterého se podle místostarosty Zdeňka Procházky (KDU-ČSL) zapojilo asi 100 lidí, se jim podařilo na jednu domácnost ročně ušetřit za energie několik tisíc korun.