Chcete-li v kuchyni využívat květiny, bylinky a další dary přírody, věnujte pozornost již samotnému sběru. Je to důležité, aby nedošlo k jejich znehodnocení. Kvítí a býlí zabere hodně místa, protože se nesmí pomačkat. Vybavte se proto dostatečně velkým proutěným košíkem. S sebou si vezměte také zahradní nůžky. Kromě toho budete potřebovat látkové sáčky na tužší a odolnější listy. Jsou vhodné pro byliny používané jako koření nebo takové, které se sbírají s celými stonky a teprve doma se oberou listy.

Využít můžete i papírové sáčky na drobnější lístky. Plastové potravinové krabičky se budou hodit na jemné a choulostivé květy. Největším nepřítelem jemných bylinek, křehkých květů a aromatických rostlinek jsou igelitky, mikrotenové sáčky a PET lahve. Do těch nikdy nesbírejte.

Do lednice a jen na chvíli

Co s rostlinami doma? Zkonzumujte je co nejdříve. Všechny vzácné látky, jako jsou enzymy či vitaminy, se skladováním z přirozených a chemicky neošetřených rostlin rychle ztrácejí. Rostliny před uložením do lednice neomývejte. Zejména květy by se mohly poškodit.

Květy a jemné byliny se dají většinou dobře skladovat v lednici v plastových krabičkách vyložených kouskem navlhčené hedvábné nebo jemné bavlněné látky. Hrubší byliny, jako je třeba větší sklizeň česneku medvědího, můžete zamotat do vlhké látkové utěrky a uchovávat v lednici i několik dní.

Zejména tuhé aromatické byliny můžete dát do ledničky i ve skleničce s vodou. Zahradní květy nebo větve z ovocných stromů vydrží ve váze v pokoji nebo kuchyni, dokud je nesníte. Květy z důvěryhodného zdroje není třeba omývat. Stačí, když zkontrolujete, zda v nich není hmyz. Na „omývání" květů, které mohou být zašpiněny od hlíny, si pořiďte vodní rozprašovač. Ptáte-li se, zda se květy dají zamrazit, je bohužel odpověď: „ne." Existují samozřejmě výjimky. Některé části rostlin lze naložit, některé prosladit nebo prosolit a některé také usušit. Rostlina se tak stane ovšem něčím jiným.

Zdravotní účinky

Samotné sbírání květů má blahodárné vlivy na psychiku a dále pak na jemnou motoriku. Dietologické a gastronomické dopady jsou až na třetím místě. Sběr v přírodě nebo na zahradě vás nutí soustředit se na rozpoznání květů, čímž se vám kolotoč nesplněných úkolů a starostí v neustále stresovaném mozku dostane do pozadí nebo se i úplně zastaví. Většinou sbíráte v prostředí, které není zatíženo velkým hlukovým smogem. To si nejspíš ani neuvědomujete, ale ticho je úžasný relax.

Sbírání květů ve volné přírodě, to je pobyt na čerstvém vzduchu kombinovaný s nenáročným, ale velmi pestrým pohybem – chůze, dřepy, předklony, upažování, výpony. A chůze v příjemné rychlosti a po přírodním povrchu je nejzdravější pohyb.

Rostliny mají vliv i na metabolismus. Zejména jarní listy jsou blahodárným zdrojem vlákniny. Chutě také hrají svou roli. Co je kyselé, vzbuzuje chuť k jídlu. Pikantní chutě podporují trávení a působí antibakteriálně. Hořké chutě mají protizánětlivý a detoxikující účinek. A konečně svíravá chuť podporuje hojení a tonizuje.

KRÉMOVÁ HRÁŠKOVÁ POLÉVKA

Suroviny (pro 4 osoby):
350 g (1 sáček) zmrazeného hrášku, 1 cibule, 500 ml zeleninového nebo drůbežího vývaru, 250 ml 12% smetany, 1 polévková lžíce másla, na špičku nože muškátového oříšku, sůl

Postup:
Cibuli oloupejte, nakrájejte na kostičky a dozlatova osmažte na másle. Propláchněte hrášek a přisypte jej k cibuli. Zalijte vývarem. Uvařte do měkka. Přilijte smetanu a rozmixujte tyčovým mixérem. Osolte a okořeňte podle chuti. Podávejte s jemnými dekorativními květy a s výhonky mladého hrášku. Květy aranžujte do talířů až po nalití polévky, těsně před podáváním, aby zbytečně nevadly.

tipy a triky
Přidáním brambory nakrájené na kostičky dosáhnete jemnější konzistence a sytějšího výsledku. Obměnou hrášku může být směs červené řepy a mrkve nakrájené na kostičky, později na konci léta dýně hokkaidó, nebo ještě později jedlé kaštany. Pro každou polévku vyberte květy barevně kontrastní a chuťově ladící. Pro začátek zkuste mrkev s řepou a bílé lístky kopretin, hokkaidó a macešky, kaštany a měsíček. Kombinace mrkve a řepy se dobře snáší i s květy hořčice.

PAMPELIŠKOVÝ SORBET

Suroviny:
200 g pampeliškových květů, 1 l vody 50 g cukru krupice, 100 ml citronové šťávy, 100 ml pomerančové šťávy

Postup:
Do sorbetu budete potřebovat jen žluté části květů. Květy vařte přibližně hodinu v litru vody. Nálev i s okvětními plátky nechte stát do druhého dne v chladnu. Pak přeceďte a vymačkejte v žíněném cedníku. Výluh zahřejte a rozpusťte v něm cukr. Přidejte citronovou a pomerančovou šťávu. Zamrazte dle vlastních možností: můžete použít tvořítka na nanuky, do nichž lze vložit ještě nějaký květ, třeba ovocného stromu.

ČOČKA S JARNÍM LUPENÍM

Čerstvé křehké byliny by neměly přijít do teplé čočky, aby nezvadly a zůstaly svěží. Po libosti dozdobte sedmikráskami, květy jabloní, snítkami pampelišek. Podávejte s uzeným masem, sázeným vejcem nebo jen tak jako veganskou přesnídávku.

Suroviny (pro 4 osoby):
200 g vařené červené čočky, 200 g směsi bylin (třeba šťovíku, bršlice kozí nohy, kerblíku, kozlíčku polníčku), 40 ml vinného octa, 100 ml olivového oleje, 1 lžička mletého římského kmínu, 1 lžičky dijonské hořčice, sůl

Postup:
Čočku uvařte do měkka, slijte přes cedník a odložte. Připravte zálivku – ocet smíchejte s hořčicí, kořením a solí, přilijte olej a metličkou vyšlehejte. Nalijte na ještě teplou čočku a opatrně promíchejte. Nechte vychladnout, než budete přidávat zelené byliny. Býlí dobře omyjte a nasekejte na větší kousky. Promíchejte s vychladlou čočkou.

Denisa Haveldová, zdroj: Květinová kuchařka (nakladatelství Smartpress)