Obec proto chystá dalších 21 kompletně zasíťovaných stavebních míst, z nichž už více než polovina má vážného zájemce – mladé rodiny z Olomouce či Litovle.

„Nedělali jsme reklamu, neplatili inzerci a 13 míst z 21 je obsazených. V dubnu a květnu chtějí zahájit výstavbu," uvedl starosta Luké František Lakomý.

Ne místní, ale přespolní, většinou lidé z města, projevili zájem o chystané parcely.

„Hodně z Olomouce a pak Litovle. Mladé rodiny. Tito lidé přijeli a krajinu kolem Luké si zamilovali. A když zjistili, že máme školu, školku, obchod, veškeré služby, chystáme poštu, tak se ptali na cenu pozemku. Protože za metr chceme 250 korun, rozhodli, že se přesunou do Luké," popisoval.

Pozemky mají výměru od 900 do 1500 metrů čtverečních.

„Oželeli jsme čtyři místa uprostřed zástavby pro výsadbu menšího parku a vybudování dětského hřiště. Ať se mladým žije příjemně," přiblížil podobu připravované zástavby za místní základní školou, která bude navazovat na I.etapu zahrnující 14 rodinných domů.

„V těchto dnech se dokončuje poslední," podotkl Lakomý.

Chystají další dvacítku pozemků

Pozemky najdou stavebníci kompletně zasíťované, včetně pořádné komunikace a veřejného osvětlení.

„Vše bude hradit obec, a to z prostředků, které získá z prodeje stavebních parcel. Co utržíme, to do lokality zase vložíme, lidé si zaplatí pouze přípojku," vysvětloval, co řadu mladých rodin na projektu zaujalo.

Do budoucna obec chystá ještě dalších 20 parcel. Pozemky jsou z části soukromé, ale obec již jednala s vlastníky a podle starosty by neměl být problém dohodnout směnu za obecní.

Luká nabízí novým obyvatelům slušné zázemí. Má školu, školku, plánuje vybudovat dům služeb, do něhož chce soustředit lékaře, kadeřnictví a v budoucnu také poštu – i když se kvůli tomu dostane do střetu se sousedním Slavětínem, který tím pádem o pobočku přijde.

„Pošta v obci chybí, budeme usilovat o zřízení pobočky, stejně jak je naší bolestí pediatr, kterého nyní hledáme a nabízíme velmi slušné podmínky, aby jeho působení v obci bylo dostatečně atraktivní a maminky nemusely s nemocnými dětmi do Litovle či Konice," přislíbil starosta.

Před dvěma roky obec vydražila objekt v centru Luké, kde plánuje Dům služeb. Zchátralou nemovitost nechá zbourat a na jeho místě postaví objekt, do něhož chce soustředit veškeré služby, včetně lékaře

Před dvěma roky obec vydražila objekt v centru Luké, kde plánuje Dům služeb. Zchátralou nemovitost nechá zbourat a na jeho místě postaví objekt, do něhož chce soustředit veškeré služby, včetně lékaře. Autor: DENÍK/Daniela Tauberová

Hlavně je tu krásně

Jan Burian se do obce přistěhoval před 10 lety a je spokojený.

„Líbí se nám tady a rozumíme lidem, kteří se stěhují do Luké. Je tu školka a škola, což jako rodič dvou malých dětí oceňuji. Je tu obchod, praktický lékař. Dětský doktor chybí, dojíždění do Litovle, když je dítě nemocné, není ideální. Snad se ho podaří získat, víme, že starosta se o to snaží," hodnotil život v obci.

„Dopravní obslužnost nehodnotím, protože všude jezdím autem. Hlavně je tu krásně," usmál se muž, který přišel do Luké obce nedaleko Konice.

Luká je stranou železnice a hlavních autobusových tepen. Místní, když potřebují do krajského města, musejí přes Litovel.

„To by se mělo změnit. Jednáme o prodloužení autobusového spoje směrem na Bohuslavice a Olomouc. I když mladí většinou jezdí autem, což já vidím nerad, chtěli bychom dopravní obslužnost vylepšit, aby mohli využívat hromadnou dopravu," plánoval starosta.

Škola je plná a staví moderní tělocvičnu

Místní rozvoj obce oceňují. Hlavně ředitel školy Antonín Vymětal, který se nemusí obávat toho, že by v nejbližších letech musel snižovat počet tříd a kantorů.

„Přijdou další mladé rodiny. Je to výborné! Obec omládne, bude dostatek dětí v mateřské a základní škole," reagoval na zprávu o připravované výstavbě.

„Ve školce s kapacitou 38 dětí máme jedno místo. V základní škole neklesá počet žáků pod 130, naopak má stoupající tendenci. O budoucnost se nemusíme obávat," uvedl.

Na školním pozemku v příštím roce vyroste velká moderní tělocvična. Ta bude sloužit nejen dětem v rámci výuky a dalších aktivit, ale také ostatním lidem ve vsi, kteří se rádi po práci a o víkendech protáhnou.

„Dělá se toho tady hodně a mladé rodiny, které sem přijdou, budou určitě spokojené," uzavřel Vymětal.

Chcete stavět v roce 2016? Parcely nabízejí v řadě obcí Olomoucka

Horka nad Moravou

V obci je v plánu II. etapa výstavby v Olomoucké ulici, kde postupně vyrůstá 19 rodinných domů. Další část zahrnuje 11 parcel, které obec zasíťuje a připraví stavebníkům.

„Plán máme, ale v tuto chvíli ještě nevíme, kdy budou finanční prostředky na zasíťování, jelikož nás čeká rekonstrukce a intenzifikace čistírny odpadních vod," informovala horecká starostka Sylva Stavarčíková.

„Pokud peníze budou, v příštím roce lidem prodáme 11 parcel. Cena ještě není zastupitelstvem určena, ale u I.etapy se parcely prodávaly za 1600 korun metr čtvereční," sdělila.

Hlušovice

V obci chystá soukromník výstavbu v ulici Jezerní. Půjde o lokalitu s možností postavit 23 rodinných domů.

„Investor dokončil inženýrské sítě, které na základě plánovací smlouvy tento majetek předá do majetku obce," uvedl starosta Jaromír Malý.

Cena pozemků se pohybuje kolem 1200 korun za metr čtvereční.

Grygov

V obci jsou k dispozici pozemky v ulici Sadová.

„Aktuálně je možná výstavba 16 rodinných domků a do budoucna se plánují ještě další. Dohromady 30," sdělil grygovský starosta Tomáš Kubáček. Cena za parcelu se pohybuje kolem 1350 korun za metr čtvereční.

Náměšť na Hané

V obci nabízejí soukromníci pozemky a výstavbu rodinných domů na třech místech: V Ráji, v ulici Záhumenská a Lesní.

„Developeři nabízejí výstavbu, kdy je pozemek pro budoucí obyvatele levnější. V případě, že by zájemce chtěl místo odkoupit, cena se pohybuje od 900 až 1200 korun za metr čtvereční," sdělila starostka Marta Husičková

Skrbeň

V obci se připravuje výstavba 11 rodinných domů v lokalitě Nad Oleškami. Jde o developerský projekt. Pozemky mají výměru kolem 400 metrů čtverečních.