Zatoulaní opeřenci končí v záchranné stanici pro handicapované živočichy. V tom lepším případě

Nadšené reakce majitelů krmítek v Přerově vzbuzuje v těchto dnech rosela pestrá – papoušek, hýřící krásnými barvami.

Rosela pestrá je středně velký, velmi pestře zbarvený papoušek. Měří 29 až 33 centimetrů, včetně ocasu. Má jasně červenou hlavu, světlý zobák, bílé líce a skvrnu pod zobákem, žlutou hruď i vrchní část břicha. Na hřbetě má tmavá pera s nažloutlými okraji, křídla a ocasní pera jsou modravá a zbývající část ocasu tmavě zelená. Samci i samice jsou si velmi podobní, ale samice má zbarvení matnější.

„Rosela pestrá pochází z jihovýchodní Austrálie ale je i nejběžněji chovanou roselou u nás. Občas někomu uletí a potom ji můžeme pozorovat i ve městech a obcích. Protože jde o teplomilný druh, tak u nás nemá šanci přežít zimu. Jedinou možností její záchrany je odchyt, což ale není vůbec jednoduché, pokud není ochočená," popsal Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Lidé, kteří si chtějí prohlédnout, jak vypadá rosela pestrá na krmítku, můžou zhlédnout video ornitologa Adolfa Goebela z Přerova, a to na ptačím videokanálu.

Zdroj: Youtube

Ornitologové zaznamenávají ve volné přírodě každý rok celou řadu exotických druhů – a to především ty, které dnes majitelé chovají nejčastěji – papoušky vlnkované, lidově andulky a korely chocholaté. Některým chovatelům exotů také vzácně uletí velcí papoušci, jako jsou arové.

„Velmi často jim unikají i exotické husice, kachny a kachničky, vzácně také ibisové nebo pštrosi. Výjimkou není ani to, že uletí ptáci ze zoologické zahrady. Před lety se například objevil na Moravičanském jezeře pelikán africký ze ZOO v Salcburku," řekl.

Přikrmování zimujícího ptactva má velký význam nejen pro jeho ochranu, ale především pro výchovu k ochraně živé přírody. Přerované, kteří objeví na krmítku, v parku nebo na zahradě zatoulaného opeřence exotického původu, můžou kontaktovat záchrannou stanici pro hendikepované živočichy.