„Ze stovek malých bytů budou ležáky, developeři zaspali dobu," tvrdí Korec. „Zajímavé je, že více než tři pětiny všech nabízených bytů tvoří malé byty o dispozici 1+kk a 2+kk.

Naopak velkých rodinných bytů, tedy o dispozici 4+kk a větších, je v současné době jen mírně přes desetinu," upřesňuje Korec.

Pozůstatek recese

„Velká nabídka menších bytů je jednoznačně pozůstatkem recese. Před dvěma či třemi roky, kdy byl prodej nových bytů na nejnižší úrovni, se v Praze prodávaly v podstatě jen malé byty. Samozřejmě proto, že byly cenově nejdostupnější.

Developeři proto tento trend promítli do nově připravovaných projektů a původně větší byty často rozdělili na menší, které jsou na trhu dodnes," vysvětluje Korec příčiny současného stavu na trhu nemovitostí.

„Někteří developeři při přípravě budoucích projektů až příliš sledovali krátkodobý výkyv v poptávce kupujících z let 2008 až 2010," shoduje se s Korcem Peter Višňovský, ředitel společnosti Lexxus.

Rusové investují

„V té době se v České republice dobře prodávaly především menší byty, ale důvodem nebyla nějaká náhlá změna preferencí na straně kupujících.

Zájemci by i v tomto období kupovali větší byty, ale zkrátka na ně v době finanční krize neměli peníze.

Důvodem byly především všeobecně vyšroubované ceny nemovitostí, které v případě větších bytů byly pro velkou část klientely developerů nedostupné," uvedl Višňovský.

Svou roli tehdy také sehrálo obezřetnější chování hypotečních bank, tedy nižší ochota poskytovat úvěry na jedné straně a vysoké úroky na straně druhé.

Trh také ovlivnily významné nákupy ruské klientely, která za účelem bezpečného uložení peněz v období finanční krize nakupovala ve velkém právě malometrážní byty.

Jinými slovy pokud někdo v roce 2008 připravoval projekt a příliš se nechal ovlivnit aktuálním děním na trhu, může být nyní zaskočen.

V nabídce mu chybí právě velké byty.

Demografický vývoj

Stav na trhu nemovitostí rozhodně souvisí i s demografickým vývojem společnosti, zejména zájemců o byty. Již delší dobu se výrazně projevují silné ročníky ze 70. let minulého století, které se při zakládání rodiny s bytem 2+kk už nevystačí. Zkušený developer byl tedy měl skladbu bytů nastavovat mimo jiné i s ohledem na parametry dané lokality.

„Projekty v husté zástavbě v blízkosti metra mají často charakter startovacího či dočasného bydlení a tedy větší podíl malometrážních bytů než projekty „rodinného" charakteru v klidnějších lokalitách dále od městské hromadné dopravy," říká Višňovský.

Velký byt není investice

Zatímco malé byty často slouží jako bezpečné uložení peněz, luxusní velkoplošné byty většinou kupují lidé, kteří je využívají pro účely vlastního bydlení a nikoliv jako investici.

Tvrdí to Ilona Monferini Mančíková, obchodní ředitelka společnosti FIM Group, která se dlouhodobě zaměřuje na luxusní byty a projekty.

„Například v projektu Palác Dlouhá máme z celkového počtu 60 jednotek 16 bytů nad 150 metrů čtverečních, bytů s rozlohou nad 200 metrů je sedm," ilustruje obchodní strategii firmy Mančíková.

Ale ani ona nezavrhuje menší byty. Další vyhledávanou velikostí jsou podle ní naopak malometrážní byty do 70 metrů čtverečních.

Ty lidé nakupují většinou za účelem uložení peněz.

Zahraniční firmy je také nakupují pro své zaměstnance působící v České republice. Ovšem jen pro ty řadové.

Zpomalení poptávky

„Poptávka po malých bytech 1+kk, které lidé nakupovali za účelem následného pronájmu v projektech na okraji Prahy, se opravdu zpomalila," říká Martin Louda, ředitel společnosti SIDI CZ. „Je to logické. Špatná dostupnost městské hromadné dopravy, chybějící infrastruktura. Rozumný developer musí být vizionář," uvedl Louda.

„Krize zdaleka nekončí. A malé byty se stále prodávají," oponuje řediteli Ekospolu David Raiser ze společnosti SOLO Praha. Nemá však už na mysli byty 1+kk, které se tak dobře prodávaly v uplynulých letech, ale spíše 2+kk nebo malé 3+kk. „Lidé nechtějí platit zbytečné metry plochy navíc, rozhodující je stále celková cena za byt. Takže s názorem, že by dnešní developeři stavěli menší byty, o které není zájem, nemohu souhlasit," uvedl Raiser.