Projekt hotelu vznikal v letech 1959 až 1964 a při rozhodování, kde bude stát, sehrála svou roli blízkost Veletržního paláce, v němž v té době sídlily podniky zahraničního obchodu. Autory projektu byli architekti Zdeněk Edel a Jiří Lavička. Spolupracoval s nimi také Jaroslav Tomáš. Na návrzích původních interiérů se podílela i architektka Alena Šrámková. Parkhotel Praha byl otevřen v červnu 1967, v čase relativní svobody – po politicky napjatých padesátých letech. Patřil k řetězci Interhotelů náležejících společnosti Čedok.

Zdeněk Edel vzpomíná: „Bylo to mé dítě, první budova, na kterou jsem mohl být pyšný. Věřím, že to bude kvalitní hotel, ozdoba Prahy."

Symbol šedesátých let

Zdeněk Lukeš, historik architektury, o stavbě říká: „Elegantní Parkhotel mě fascinoval už jako kluka. Projekt je z roku 1959 a tehdy to byla naprostá bomba. Parkhotel je pro mě symbolem krásné éry šedesátých let."

V době, kdy vznikl, si Parkhotel držel mezi pražskými hotely bezesporu prvenství a od počátku byl oblíbený obchodní klientelou. Například japonská společnost Mitsubishi Corporation si najala v hotelu apartmá, které sloužilo jako její pražská kancelář. Tehdy to bylo něco naprosto ojedinělého a pro hotel zároveň dobrá reklama. Parkhotel měl v tu dobu k dispozici třeba dálnopis, což byla další výjimečnost.

Během éry největší slávy, v 70. a 80. letech, se v hotelu a jeho blízkosti natáčely scény do několika filmů, například Což takhle dát si špenát (1977), Co je doma, to se počítá, pánové (1980) nebo Arabela (1980).

Hotel nebyl tehdy oblíbený jen u obchodní klientely, ale často ho vyhledávala i československá a mezinárodní sportovní elita.

„Nepamatuju si, že by byl někdo v naší kategorii lepší. Hotel vydělával hodně peněz. Byl úspěšný. Jako tým jsme táhli za jeden provaz," říká jeden z dlouholetých zaměstnanců Parkhotelu Jiří Bejček, který v něm pracoval v letech 1967 až 2011.

Parkhotel Praha

1967

Roky změn

V období let 1990 až 2013 hotel změnil třikrát majitele a vzdaloval se stále více původní podobě z éry své největší slávy. V letech 1993–1994 proběhly v Parkhotelu zásadní přestavbové změny. Snížily se stropy, zmizelo prosvětlení, celkově ztmavl.

Původní skleněné stěny mezi konferenčními místnostmi a barem byly po odstranění nahrazeny tmavou stěnou a chodbou s minimálním osvětlením.

Recepce získala jinou proporci, vznikl velký odstup mezi hosty a recepčními. Umělá stěna oddělovala kavárnu a hlavní restauraci a od recepce do restaurace se šlo chodbou.

Recepce a bar byly ještě více odděleny pohovkami nadměrné velikosti. Zmenšený bar dostal kulatý tvar s nižším stropem. V letech velké poptávky po ubytovacích kapacitách v Praze (2004 a 2005), došlo k proměně pokojů, ale veřejné prostory zůstaly beze změny.

Parkhotel Praha

1994

Potenciál místa

V létě 2012 se o Parkhotel začala zajímat společnost Daramis Group, především kvůli zájmu o území v okolí Parkhotelu. Neměla za hlavní cíl provozovat hotely, ale podnikání v realitách. Přesto, když budoucí majitelé poprvé do Parkhotelu vstoupili, zpozorněli. Jak to popisuje Omri Sivor, zakladatel Daramisu: „Měl jsem zvláštní pocit, že tohle místo má potenciál, se kterým se dá pracovat."

Monika Hilm, ředitelka hotelu, dodává: „Z Parkhotelu se časem stalo velmi smutné místo, kterému pomalu mizela duše, a bylo jasné, že na tom nikomu nezáleží. Cítila jsem tu úžasnou příležitost."

Společnost Daramis koupila hotel dne 25. července 2013. Původně se hovořilo o investici 40 milionů korun, ale tato částka se rychle zvýšila na sto milionů korun.

Na počátku byly plánovány investice technického charakteru: oprava výtahů, střechy, do které zatékalo (spodní i vrchní část), střechy kuchyně, klimatizace a tak dále. Všechny finance směřovaly k technickým opravám.

Parkhotel Praha

2015

Velká rekonstrukce

Po ročním průzkumu, jak hotel vypadal a fungoval v roce 1967, se 30. května 2014 započalo s rekonstrukcí, která proběhla ve třech etapách.

1. fáze: 30. 5. 2014 až 12. 9. 2014
• konferenční salonky
• prostor pro snídaňový bufet
• veřejné toalety

2. fáze: 30. 5. 2014 – 28. 11. 2014
• chodba v přízemí
• obchod (původní šatna)
• Balance7 wellness (původní kanceláře ředitelky a obchodního oddělení)

3. fáze: 12. 1.2015 až 30. 3. 2015
• recepce
• kavárna
• bar

Návrat slávy

Společnost Daramis Group koupila Parkhotel v červenci 2013 s jasnou vizí – vrátit mu původní úspěch a slávu. Podpořit myšlenku ikonického Parkhotelu jako symbolu 60. let. S respektem především k původní architektuře a designu, které byly na svou dobu výjimečně progresivní.

Komfort i originalita

Celková investice týkající se rekonstrukce se nyní pohybuje kolem sto milionů korun. Vzhledem k dalším obnovám se ale stále ještě mění (například venkovní mramorová terasa nebyla zařazena v původním plánu rekonstrukce). „Domníváme se, že dnešní cestovatelé hledají originalitu a výjimečnost a ocení, když najdou něco původního, v našem případě českého. Kromě toho mají právo na jisté samozřejmé věci, jako je čistý nezakouřený vzduch, dobrý kvalitní spánek a rychlé bezdrátové připojení," uzavírá Monika Hilm, ředitelka hotelu.

obnova původního designu- otevřené veřejné prostory při minimálním zásahu do prostoru zdmi a nábytkem
- původní strop ve tvaru lodního kýlu, spolu s podpěrnými pilíři
- velká okna v zóně restaurace/ kavárny
- světlo pronikající z konferenčních prostor přes skleněnou stěnu
- zajímavé detaily jako lampy na pilířích, telefonní budky, umělecké předměty a sochy
- uniformy inspirované 60. Léty (autor Česlav Jaroš, český designér a stylista)
- kvalitní dobové židle, české i zahraniční
- technické vymoženosti, respektující současnost i budoucnost (zásuvky pro dobíjení mobilních telefonů v Cafe7, bar s tablety pro hosty hotelu, dotyková obrazovka v jedné z telefonních budek…

Filip Lukeš, Foto: Parkhotel Praha