Byli jste při nedávné sklizni mrkve zklamaní? Také se vám stalo, že byla zdeformovaná a její kořen neměl správný tvar? Nebo byla příliš malá? Důvod je prostý. Půda, ve které jste mrkev pěstovali, je příliš těžká. A stejný problém můžete mít z půdy kamenité či jílovité.

Pěstování v takové půdě má za následek nejen deformaci tvaru, ale také mnohé choroby kořenů zeleniny.

Abyste předešli všem těmto potížím, můžete vysévat mrkev do takzvaných hrůbků. A právě teď na podzim je pro takové vysévání ideální období. Vysévání do hrůbků má obrovské výhody. Už samotný výsev je snadnější a zelenině díky němu dopřejete vyhovující podmínky. Kořeny budou mít dostatek prostoru pro růst do kvalitní velikosti a celý růst rostlin budete moci mnohem lépe kontrolovat.

Proti pochmurnatce

Mrkev je často napadena škůdci. Nejčastěji ji ničí pochmurnatka mrkvová. A právě sázením do hrůbků její výskyt zmírníte. Jedná se o mušku velikosti asi pěti milimetrů. Má hnědou hlavu, žluté nohy a černý zadeček. To, že ničí vaši úrodu, poznáte jednoduše. Pokud napadne mladou rostlinu, velmi brzy odumírá. Napadení kořene je dobře viditelné. Jsou na něm totiž patrné chodbičky s mušími larvami.

Další výhodou vysévání do hrůbků je, že při podzimním výsevu budete mrkev sklízet podstatně dříve než při výsevu jarním. Samotný hrůbek je dobré připravit dopředu.

Je to sice práce navíc, ale vyplatí se. Postačí jej připravit týden před výsevem. Zemina bude mít čas slehnout a vy budete moci při výsevu vše doladit. Nejdůležitější při přípravě hrůbku pro výsadbu je, aby byla půda naprosto čistá. To znamená zbavená plevele. Plevel totiž roste rychleji než zelenina, takže by mrkev mohl zahubit.

Smíchejte s koprem

A ještě k samotné výsadbě. Vrchol hrůbku srovnejte motyčkou, abyste vytvořili asi deseticentimetrovou rovnou plochu.

Vyznačte řádek pomocí provázku a můžete sázet. Abyste neměli příliš hustý výsev, smíchejte semeno mrkve s pískem. Práce i výsledek samotný budou lepší. Místo písku můžete použít také semeno kopru. Ten mnohdy na jaře nechce vyklíčit a k mrkvi se báječně hodí.

Další výhodou podzimní výsadby je, že se semena zbaví vlivem jarního tání a dešťů inhibičních látek. Právě ty mají za následek špatné klíčení a pomalý růst.

Pokud jste se rozhodli výsadbu do hrůbků vyzkoušet, můžeme vám ji vřele doporučit. Uvidíte, že budete překvapení kvalitou a velikostí mrkve či jiné zeleniny.

nepřehlédněte

- Další informace a reportáže najdete na webové stránce www.telereceptar.cz/denik.

- Ve vysílání Receptáře prima nápadů v neděli 24. listopadu 2013 od 11.55 na TV Prima:

dřeviny na podzim, přestavba kotle, zazimování zahrady

LENKA MAHDALOVÁ