Jana Pelantová z mělnické pobočky realitní kanceláře Sting uvedla, že díky současné výši úrokových sazeb je ideální čas na nákup vlastního bytu. „Je-li co koupit, není na co čekat. Ceny už se zase začínají pomalu zvedat," upozornila potenciální zájemce.

Na Mělnicku je podle ní největší poptávka po bytech v osobním vlastnictví, kterých je ovšem málo, a po rodinných domech nižší cenové kategorie. „Nejvíc se lidé zajímají o byty pro rodiny, tedy 3+kk nebo 3+1. Menší byty kupují spíš lidé, kteří je následně pronajímají," vysvětlila Jana Pelantová.

Její slova potvrdila také Jitka Horáčková z realitní kanceláře Aktivreality v Neratovicích. „Top jsou jednoznačně byty v osobním vlastnictví, zejména na neratovickém trhu je jich ale nedostatek," řekla makléřka a dodala, že lidé nakupují nemovitosti na základě ceny, nikoli velikosti.

„Poptávku vždy nejvíce ovlivní cena bytu. V tuto chvíli jsou ceny poměrně příznivé, níž už nepůjdou. Já bych s nákupem nečekala," poradila případným zájemcům o vlastní byt.

Podle obou makléřek jdou na odbyt lépe byty než domy, důvody jsou přitom dva. „Majitelé rodinných domů často požadují nepřiměřenou cenu," vysvětlila Jitka Horáčková.

Podle Jany Pelantové hraje roli i skutečnost, že mnoho obcí na Mělnicku, které byly zasažené loňskou povodní, nově spadá do čtvrté povodňové zóny. A kdo by si chtěl koupit dům, u kterého hrozí, že ho zalije voda…