Pokud nejste šťastlivec, který přišel ke střeše nad hlavou dědictvím, budete alespoň jednou v životě řešit otázku, zda bydlet v nájmu, nebo pořídit vlastní bydlení. Polovina Čechů stále bydlí v nájmu. Ta druhá upřednostňuje vlastní dům nebo byt.

Oba způsoby mají své pro a proti a je důležité pečlivě zvážit, který z nich je právě pro vás vhodnější. Roli hraje řada ukazatelů, od toho, v jak velkém městě bydlíte, až po ten, jak vysoký je váš příjem.

Důkladně si promyslete, zda se dlouhodobě zavážete půjčkou, nebo raději budete v nájmu. Mnohdy se totiž stává, že lidé přeskočí fázi rozmýšlení a nechají se zlákat vidinou krásného bydlení. Snadno se tak mohou dostat do potíží.

Běh na dlouhou trať

Hypoteční úvěr je investicí do budoucna. Je to dlouhodobý závazek, ale v cíli vás čeká odměna v podobě vlastního bydlení. „Hypotéka je v současné době výhodnější než bydlení v nájmu. Je to jistota vlastnictví,“ uvádí Rita Gabrielová, specialistka z Hypoteční banky.

Než se pro ni rozhodnete, zvažte, zda na sebe tak velký závazek můžete vzít. Řada lidí doplácí na to, že si hypotéku sjedná a následně zjistí, že jim splácení dělá potíže.

„Spousta lidí dělá chybu v tom, že berou hypotéku jen jako nákup domu a pozemku. Neuvědomují si další náklady, jako je nákup vybavení, poplatky nebo opravy. Je tedy třeba udělat si rozpočet a mít vytvořenou rezervu jak na tyto předpokládané, ale i neočekávané výdaje, tak alespoň na šest měsíčních hypotečních splátek,“ radí Patrik Nacher, finanční analytik.

„Zdravá hypotéka je podle mě ta, když je jediným úvěrovým nástrojem pro pořízení bydlení se vším všudy, pokud by si klient musel na další výdaje půjčit někde jinde, šel do hypotéky příliš brzy,“ dodává Nacher.

Potíže bez rezervy

Klienti bank se mohou snadno dostat do problémů se splácením právě proto, že nemají žádnou finanční rezervu. Podobný osud postihl i manžele Zetelovy. Hypoteční úvěr na dům ve výši 1,2 milionu korun s dobou splatnosti 30 let si vzali v roce 2007.

Půl roku nato paní Zetelová nečekaně otěhotněla, což znamenalo pro jejich rodinný rozpočet další neplánované výdaje. Splátka hypotéky je 6500 korun měsíčně, nejde však o jediný výdaj. Manželé dále splácejí úvěr na vybavení domácnosti plus běžné poplatky, jako je voda, elektřina, platby za auto a další výdaje. Určitá částka uložená někde stranou, která by pro ně byla pojistkou pro případ nenadálé události, jim však chybí. Jejich rodinný rozpočet je tak velmi napjatý. „Finanční rezerva je nezbytná, ale není nutné, aby byla ukrytá doma v matraci. Je možné dát ji například na spořicí účet, kde se úročí a z kterého je možné ji kdykoliv vybrat,“ radí Jan Bureš, hypoteční specialista z Raiffeisenbank.

Bydlení bez závazků

Nájem vás na rozdíl od hypotéky k ničemu nezavazuje a jste oproštěni od běžných starostí, které s bydlením souvisejí. Stačí zaplatit měsíční nájemné a dodržet podmínky ujednané v nájemní smlouvě. Umožňuje také pružně reagovat na vaše bytové potřeby. Je možné flexibilně vyměnit menší byt za větší i naopak.

Pokud bydlíte v nájmu, nejste vázáni na jedno místo ani na jedno zaměstnání. Zpravidla také budete mít více volných finančních prostředků, které můžete investovat jiným způsobem. Nájemní bydlení má však svá rizika. Pokud podepíšete nájemní smlouvu na dobu určitou, nájem se vám automaticky neprodlužuje a majitel se s vámi po vypršení smlouvy může rozloučit.

Investice s rozvahou

Důvody, proč lidé bydlí v nájmu, jsou různé. Může to být nedostatek prostředků na koupi vlastního bydlení, strach z dlouhodobého závazku nebo touha užívat ušetřené peníze jiným způsobem.

Podobně smýšlí i pan Kalina, který žije s rodinou v pronajatém bytě 3+1 na okraji Prahy. Pokud by chtěl byt vlastnit, musel by si vzít hypotéku a měsíčně splácet dvojnásobek současného nájmu.

Nechce se však zadlužit na desítky let a ušetřené peníze, které by jinak musel investovat do údržby bytu, si raději s rodinou užívá. Ne vždy ale platí, že nájemníkům zůstane více peněz než vlastníkům bytů.

„Traduje se, že lidé bydlící v nájmu mají více peněz, které jim zbudou. Je však pravda, že lidé, kteří mají hypotéku, jsou nuceni k daleko větší finanční disciplíně. Lidé bydlící v nájmu často takovou disciplínu nemají a peníze, které by mohli ušetřit, utratí,“ uvádí David Krajný, prezident realitní sítě RE/MAX.

Nájem: VÝHODY

zpravidla levnější než hypotéka

žádné další investice

snazší změna bydlení

Nájem: NEVÝHODY

byt nevlastníte

výše nájmu se může změnit

o bydlení můžete přijít

Hypotéka: VÝHODY

bezpečná investice

úroky lze odečíst z daní

stejná splátka po dobu fixace

Hypotéka: NEVÝHODY

velký finanční závazek na dlouhou dobu

vazba na jedno místo

další náklady

riziko neschopnosti splácet v případě nemoci nebo ztráty zaměstnání

PETRA KOLLEROVÁ