Momentálně se slovenská herečka Danica Jurčová těší na premiéru českého filmu Přijde letos Ježíšek? a chystá se do Zlína. Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež, v pořadí už 53. tam začíná už v pondělí.

Atmosféru jihomoravské filmové mekky už okusila. Poprvé sem zavítala před dvanácti lety a četla dětem i dospělým návštěvníkům festivalu o upadající říši krále Skrčka z Fištrónu, kterému přináší novou naději venkovská dívenka Honza. Právě do její role ji tehdy obsadil režisér Viktor Polesný a zalíbila se také scenáristce Evě Hudečkové.

„Na Slovensku jsem sice ještě coby studentka VŠMU dostávala pěkné herecké příležitosti i v televizních pohádkách, jenže to jsem netušila, že nejkrásnější pohádková role na mně čeká tady v Čechách," směje se herečka při vzpomínce na svou strastiplnou pouť seriálovým příběhem O ztracené lásce.

„Honza pro mě byla vzácná zkušenost, plná zajímavých setkání pracovních i lidských. A hlavně úžasná, plnohodnotná role. Statečná, hrdá a odvážná holka, která se nenechala nikým a ničím zastrašit," glosuje po letech svou postavu. „A jestli má shodné rysy se mnou? Nevím, to byste se spíš musela zeptat lidí, kteří mě znají," odtuší herečka.

Nádherně jsem se bála

Už pozítří usedne ve festivalové porotě. V pohádkách si nejen zahrála, ale provázely ji od útlého dětství.

„Doma mi četli pohádky od Andersena o Macourkovi. Mým oblíbeným autorem byl Gianni Rodari, bratři Grimmové, počítám, že v Čechách znáte slovenského pohádkáře Antona Habovštiaka. Ty všechny jsem měla ráda. Jako dítě jsem se naučila rychle číst. S maminkou jsme si brzy vyměnily role, v neděli po obědě jsem jí já četla pohádky a ona u nich hezky usínala," usmívá se při vzpomínce.

Samozřejmě ji vábila i obrazovka, jako všechny děti. „V bloku s názvem Filmárik a Filmuška v sobotu odpoledne běžela pásma animovaných pohádek, z těch filmových mě nejvíc fascinovaly E. T. mimozemšťan, Perinbaba a Nekonečný příběh, které jsem viděla v kině. U dobrodružství Indiana Jonese jsem se i nádherně bála," přiznává se Danica.

„Ačkoliv jsem se jako členka delegací účastnila už několika festivalů včetně vzdáleného Srbska, pocty posuzovat filmová a televizní díla pro děti a mladé lidi se mi dostává poprvé. Těším se, že uvidím hodně zajímavých věcí a budu jim moci přidat svůj hlas," říká herečka.

Na svět přišla ve stejném roce jako legendární Maxipes Fík. „Ten patří k mým oblíbencům," rozzáří se, „oslovuje už celé generace dětí. Je pro ně pořád stejně originální jako pro nás, jeho vrstevníky. Okouzluje nás svým laskavým humorem. Nevím, jestli je dnes ještě tolik nápaditých pohádek. Dětský divák umí být náročný a tvůrci, kteří ho nepodceňují, mají vyhráno."

Sama ještě děti nemá, ale díky kamarádkám, které jsou už maminkami, a ratolestem v rodině k nim má blízko. Rodičovskou roli si zatím vyzkoušela párkrát jen před kamerami. Zda-li tuto zkušenost zúročí v praxi, si nechává pro sebe.

Téměř beze slov

Zatím intenzivně žije svou prací. Herečkou chtěla být od dětství. Sice prý měla hodně zájmů, ale touha postavit se na jeviště dřímala někde v podvědomí a zesílila ve chvíli, kdy si jako školačka našla cestičku do recitačních kroužků. „Vášeň spojená s divadlem vypukla, jakmile jsem vstoupila do Bieleho divadla. A drží se mě dodnes," prozrazuje Jurčová.

V současnosti patří do skupiny slovenských herců, kteří se stejně dobře jako ve své domovině uplatňují i v Čechách. Svůj podíl na tom má již zmíněný režisér Viktor Polesný, který za dva roky po seriálu o Ztracené lásce Danicu přizval do filmu Milenci a vrazi, natočeného podle Páralova románu, a potom do Nemocnice na kraji města…nové osudy.

„Když jsem byla malá, tak byl tenhle seriál na Slovensku hodně populární. Koukala na něj celá naše rodina. Asi jako celé Československo. Tehdy se nerozlišovalo, co je české a co slovenské. V seriálu si každý našel něco. Nejpopulárnější u nás doma byl primář Sova, Ladislav Chudík. Kdepak by mě tehdy napadlo, že o pár let později vstoupím do seriálového pokračování," popisuje své první setkání s kultovní ságou.

„S Viktorem Polesným, který nové osudy režíroval, jsem se setkala na place i v divadle mockrát a pokaždé to bylo velmi inspirativní. Pro mě je cenné pracovat s lidmi, s nimiž jsem vnitřně propojená a dokážeme komunikovat s co nejmenším počtem slov. A také je pro mě vzácné, když si rozumíme lidsky. Viktor Polesný je přesně ten typ režiséra, navíc herce umí motivovat a je s ním i legrace."

Popasovat se s češtinou

Přesto začátky v Česku nebyly úplně jednoduché. Roli Honzy za Jurčovou namluvila Jitka Ježková, Karolínu ve filmu Bestiář režisérky Ireny Pavláskové Andrea Elsnerová. „Předabování bere herci půlku osobnosti," říká upřímně Danica, když se jí ptám, zda ji mrzí, že s češtinou neobstála.

„V době natáčení Bestiáře jsem už čtvrtou sezónu hrála v Řeznické, o to víc jsem litovala, že moje Karolína nebyla dokonalá. Později už jsem tento problém nikdy řešit nemusela," říká herečka, jejíž mluva se tříbila s dalšími příležitostmi, které z Čech přicházely a přicházejí. Dnes prý češtinu zvládá i v psané formě. „I tak přiznávám, že příprava na roli v češtině je pro mě složitější, ale vždycky to beru jako novou výzvu znovu se popasovat s češtinou."

Režiséři Danicu s oblibou vyhledávají do rolí odvážných, rozhodných žen, ochotných v zájmu spravedlnosti leccos obětovat. Taková byla už sestřička Fany v kultovním českém seriálu Nemocnice, která si uměla na ortopedickém oddělení energicky sjednat pořádek. Nakonec se statečně vzepřela i svému násilnickému partnerovi Mírovi, kterého hrál Marko Igonda.

Slovenský herec se stejně jako Danica objevil rovněž v detektivních seriálech Kriminálka Staré Město a Policajti z centra, v nichž spolupracují týmy kriminalistů obou zemí.

„S Markem nás paradoxně spojil právě Viktor Polesný v Nemocnici, kde jsme byli manžely. Říkám paradoxně proto, že jsme s Markem studovali ve stejném čase, ale na Slovensku jsme spolu hráli jenom jako studenti v jedné inscenaci ve Slovenském národním divadle. Delší seriálové životy nám popřáli až čeští režiséři a dlouho jsme pak hráli ve hře Narozeniny v Řeznické," směje se Danica.

Policistka i vražedkyně

Seriál Policajti z centra, který teprve před pár dny opustil obrazovku České televize (Kriminálka Staré Město se teď vysílá, pozn. red.), se divákům líbil pro svou akčnost, věrohodnost a nakonec i kvůli mezinárodnímu obsazení. Odvážné výkony v něm odvedla i vyšetřovatelka Majerová.

„Absolvovala jsem přípravu, učila se, jak držet zbraň, střílet. Na place byl přítomen zkušený kaskadér, který nás v důležitých scénách vedl. Ale už jsem stála i na opačné straně zákona. Jiří Strach mě obsadil do svého dobového thrilleru Vyvraždění rodiny Greenů. Hrála jsem vražedkyni Adu Greenovou," připomíná detektivku vyhledávaného pohádkového režiséra.

Kousek z romantického kouzla okusila v novém filmu Přijde letos Ježíšek? režisérky Lenky Kny. V kinech se objeví na konci listopadu a Danica Jurčová se před kamerou setkala nejen s Josefem Abrhámem, kterého si považuje už od časů kultovních Nemocnic, ale také s Libuší Šafránkovou, představitelkou své oblíbené Popelky.

„Je to poutavý příběh s bohatou dějovou linkou. Nemohu vám popisovat, koho tam hraju, abych omylem něco nevyzradila, ale jsem tam například maminkou dvou dětí, manželkou a nevěstou. Natáčelo se v kulisách nádherné vánoční Prahy a atmosféra byla moc příjemná. Myslím si, že se film bude líbit," slibuje Danica ježíškovské překvapení.

Osobně se už těším a sympatické herečce přeji, aby ji ve Zlíně potkaly pohádky a filmy, kterým ráda dá svůj hlas.

Vizitka

Narodila se 5. srpna 1976 v Bratislavě. Její maminka a bratr jsou psychologové, psycholog byl i její tatínek. V roce 1988 úspěšně ukončila studium na VŠMU. Hostovala ve Slovenském národním divadle, na Nové scéně, v Divadle Astorka, Aréna, hrála v Letních shakespearovských slavnostech. Pro české diváky ji objevil režisér Viktor Polesný. Hrála v seriálu Nemocnice na kraji města…nové osudy, ve filmech Bestiář, Milenci a vrazi, Vratné lahve, v řadě seriálů a TV filmů na Slovensku i v Čechách. Osm sezón vystupovala v Divadle v Řeznické. Našly si ji zahraniční produkce (360, Vražedná přehlídka, Jako ranní mráz), u nás se objeví v listopadu novém filmu Přijde letos Ježíšek?

Daniela Kupsová