Sotva dorazí do fitka v pražských Modřanech, okamžitě přehlédne, jestli všichni trenéři dělají to, co mají a pro jistotu hned vydá několik příkazů. A ani potom si tahle atraktivní žena nesedne. Na stěnu přišpendlí dva papíry s nějakými čarami, komentuje, kam přesně upírá oči, střídavě zvedá nohy a koordinovaně se rukama dotýká kolen. „Takhle si zacvičím, než se zapne kamera a pak při rozhovoru položím nákresy na stůl a občas do nich zabodnu oči," vysvětluje. „Cviky mi pomáhají soustředit se." Jednoduchý trik si osvojila u Pavly Bubeníčkové, speciální pedagožky, kterou navštěvuje se svými dětmi a kterou si pozvala do svého pořadu Supermáma. „Mluví se o tom, že stále přibývají dislektici a disgrafici, ale daleko méně se hovoří o příčinách těchto poruch," otevírá Hanka problém, který souží řadu rodičů a o němž mnozí ani nevědí. Mylně se domnívají, že jejich potomek je neukázněný a málo snaživý. „Postřehla jsem, že moje dcera se hrbí. Špatné držení těla způsobuje zkrácený prsní sval a protažené svaly mezi lopatkami. Je z dvojčat, možná se nemohla v bříšku porovnat se sestřičkou. Ale může jít i o důsledek z raného věku, v němž třeba vynechala některou etapu psychomotorického vývoje, kterou dítě prochází, než se postaví. Možná se nedostatečně plazila, málo lezla po čtyřech a tahle absence se podepsala na svalové rovnováze. Mozek takové prohřešky včas nezaznamená, což se může projevit v poruchách učení," chrlí na mě. „Kdybych si nevšimla Sofinčina chybného držení těla, měla by nejspíš těžkou ruku při psaní a učitelka i já bychom se zlobily, jak ošklivě píše."

Hanka otevírá diář a z naplněných všedních dnů „křičí" poznámky: Posunout rovnátka o 14 dní, Sofie cvičit osm minut, Alexandra dýchat do břicha. „Dnešní mámy musí zvládnout kromě běžné péče a výchovy potomků i některé speciální úkony, třeba uvolnit ruku prvňáčka," konstatuje moje hostitelka, která si podobným trápením sama prošla. Jenže tehdy se o disleksii, disgrafii nebo hyperaktivitě nevědělo vůbec nic. „Od třetí třídy jsem nosila samé čtyřky. Máma se děsila, že skončím ve zvláštní škole. Byla jsem neklidná a nesoustředěná. Všichni se na mě zlobili, že se špatně učím. Můj táta mě dal na gymnastiku, abych tam vybila energii a zklidnila se. Jakmile jsem začala pracovat s tělem, zlepšovala jsem se i v učení, ale to jsem si tehdy neuvědomovala. Pak jsem se učila zahradnicí a čím dál víc jsem se utvrzovala, že nejsem hloupá, jen se musím daleko víc snažit, abych byla dobrá jako spolužáci. Absolvovala jsem nástavbu, odmaturovala a pokračovala ve studiu na pedagogické škole. Nastoupila jsem do domova mládeže a stala se vychovatelkou volnočasových aktivit. Dostala jsem na starosti tělocvičnu a posilovnu, práce mě bavila, celý den jsem byla v teplákách," směje se Hanka.

Jak na hyperaktivitu

Hanka Kynychová.O její profesi prý nakonec rozhodl anděl strážný. „Z neustálých výčitek, co všechno dělám špatně, dostalo moje sebevědomí citelný zásah. Tehdy jsem si přísahala, že jakmile se v mé blízkosti octne někdo s podobným trápením, pomohu mu."

Tehdy asi netušila, že první na řadě bude její syn. Ve třídě zdaleka není sám s přívlastkem „dis", jak se říká drobným defektům často navazujícím na syndrom ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou). „V našich školách se jen výjimečně nechávají děti o přestávkách vydovádět, což by hyperaktivitě významně ulevilo," povzdechne si žena, která pohybem žije. „Když se mě Filip před časem ptal, jestli není nějaký divný, když se mu v učení nedaří stejně jako spolužákům, musela jsem rázně zasáhnout. Nejsi divný, řekla jsem mu, jen nemůžeš závodit s kluky, kteří jsou na tom mozkově lépe, když máš jednu hemisféru pomalejší." A pomohla si příkladem z atletiky, které se Filip věnuje: „Představ si, že by do bloku vedle tebe zaklekl závodník s jednou nohou." Snad pochopil, že jeho problém je normální. Člověk s ním buď přijde na svět, nebo vznikne v počátečním vývoji a je potřeba se s ním prát, až se nad ním vyhraje," konstatuje odhodlaně Hanka. „Každou návštěvou u fyzioterapeuta si doplňuju vzdělání. Vím, jak tělo funguje a aplikace poznatků je pro mě jednodušší než pro mámu, která je třeba účetní," přiznává. Proto do svého pořadu Supermáma zve zajímavé lidi, jejichž informace doplňuje vlastními poznatky z praxe.

Vystrčte ruku z koule

„Naposledy jsem hovořila s výživovým poradcem, jak termické potraviny působí na naše tělo. I teď ve žhavých dnech přicházejí klienti cvičit a rada, co si dát, aby se zchladili, se může hodit." Ve vedrech sice od cvičení některé návštěvníky odlákalo koupání, ale ty věrné neodradí ani slunečný den. „Zrovna včera dorazily dvě dámy na zumbu a jedna z nich své odhodlání zcela spontánně korunovala hlasitým povzdechem, že u tanečního fitness nejspíš chcípne. V horku je cvičení náročnější a kdekdo si myslí totéž, ale její upřímnost mě odzbrojila a rozhodla jsem se, že si s tím „chcípáním kontra tělocvična" trochu vyhraju na svém webu," směje se Hanka.

Začít cvičit se prý dá v každém věku. Okamžitě mi nastíní, co by čekalo mě. Začala bych na balančních podložkách, chodila bych po provaze a hledala rovnováhu s cílem posílit hluboký svalový aparát. „Nemáme jenom ty viditelné bicepsy, ale ještě další úpon, který je ke svalu připnutý. Je-li ochablý, bývá příčinou ztráty stability. Jako trenér musím zvolit správnou pohybovou aktivitu, abych klientům skutečně prospěla. Fitness není o tom, že sem vkročíte a rovnou osedláte nějaký stroj, jak si to bohužel ještě řada lidí představuje," říká Hanka.

Právě dorazili dva chlapíci – podnikatelé na prahu padesátky a trenér je zaměstnal zdánlivě jednoduchým přendáváním míče za zády, což pomáhá zpevnění zádových svalů. „Většinou k nám lidi přivede vnitřní nespokojenost. Jako třeba dvě kolegyně ve zralém věku, které se necítily komfortně. Kdeco je pobolívalo, ztrácely smysl života, dosáhla na ně deprese, k tomu spousta náročné práce. Najednou se ocitly v kouli a ne a ne se z ní vymotat. Recept je jednoduchý. Vystrčte z ní jednu ruku a dělejte něco jiného. Mohly se jít učit třeba angličtinu, ale vybraly si za tahače mě, což je pro mě velká odměna. Se sportem se jim otevřel nový prostor, nové vjemy, o kterých mohou přemýšlet, a noví známí," líčí Hanka příběh klientek.

Pohyb jako čištění zubů

Hanka Kynychová.Ačkoliv je zde paní domu, sama stále cvičí nejméně patnáct hodin týdně. V současnosti trénuje dvanáct lidí, některé dokonce tři roky. „Ti už si uvědomili, že pohyb je součástí běžné hygieny třeba jako čištění zubů a chodí dvakrát týdně cvičit. Nejsem drahý osobní trenér, každý si mě může dovolit a má mě jenom pro sebe," uspokojí mou zvědavost. „Můžeme si povídat, odpovím mu na všechny otázky, rozvíjíme můj životní styl a on si z něj třeba trochu ukousne. Namísto pečiva přijde na chuť rýžovému chlebu jako já," vypočítává a mně je jasné, že kromě cvičitelky funguje trochu jako psycholog nebo důvěrná kamarádka.

„Snažím se na zdevastovanou populaci aplikovat účinnou ozdravující metodu," pokračuje. A co nás nejvíc poškozuje? „Každodenní mediální masáž, jak si učinit život pohodlnějším. Nákup vám dovezou až domů a když ne, obstaráte všechno pod jednou střechou a naložíte do auta. Moje máma jezdila na kole do práce pět kilometrů, pracovala manuálně. Pak jsme nakupovaly, oběhly několik obchodů. Čekal mě gymnastický trénink a po jeho skončení obyčejně práce na zahradě, kde už makala celá rodina. Dneska sedíme doma na řiti," neubrání se Hanka jadrnému výrazu, „přes počítač koupíme dovolenou, výbavu na hory, léky a jen se chytáme za hlavu, že nemáme čas jít cvičit. Bodejť bychom ho našli, uvrtaní v židlích a zahlcení vymoženostmi," argumentuje rozhořčeně milovnice pohybu a přidá příklad z vlastní rodiny, kdy synovo vysedávání u počítače málem ohrozilo jejich hezký vztah. „Zjistila jsem, že začíná být lenivý, přestává s námi komunikovat, uzavírá se a vystačí si jen s počítačem. Párkrát jsme si ostře promluvili a pak jsme čas před displejem začali odměřovat. Dneska si rád vezme nějakou předlohu a jde kreslit. A já mu říkám: vidíš, jak krásné věci umíš, a to bys vinou počítače ani nezjistil," přidá Hanka výchovnou zkušenost.

Syn se dal na atletiku, kam ho vozí táta, a i dvojčata (5,5 roku) zaklekávají do bloků na oválu. „Děti také slušně lyžují, bezvadně plavou a pokud zůstanou u atletiky i holky, zlobit se nebudu. Ale chci, aby si prošly gymnastikou, která ženské dá půvabné držení těla."

Hančina rodina víc miluje zimní dovolené. Prý není nic úžasnějšího než večer rozsvícená sjezdovka a návraty s lyžemi na ramenou nocí zpátky do chalupy. „Letní dovolená je úlevná. Ráda si lehnu do horkého písku a své blízké se cvičením neobtěžuju. Donedávna jsem pořádala letní pohybové pobyty a rodinu brala s sebou, ale zjistila jsem, že si vlastně neodpočinu. Teď si k moři přibalím podložku a odběhnu si zacvičit, déle než tři dny bez cvičení nevydržím," podívá se téměř provinile. Zatímco většina lidí se potýká s vlastní leností, Hanka se snaží naopak zklidňovat. „Vím, že jsem zrychlená a život se mnou je náročný. Jakmile zjistím, že někdo jen tak nečinně kouká, hned ho ženu do akce, ať doma nebo v práci. Tím nechci říct, že jsem blázen do úklidu, ale vadí mi nepořádek a apatie."

Od přílišné energie jí pomáhá akupunktura. „Po třiceti minutách jsem koncentrovaná a dokážu udělat daleko víc práce. Ale umím se i spolehlivě sama vypnout. Jakmile cítím, že už mě je dost, hlasitě ohlásím lenošení. Vezmu si sklenku vína nebo kafe a sednu si k bazénu. Nic nedělám, neorganizuju a můj muž je tak šťastný, že mi přinese i jídlo," přiznává. Ten okamžik teď ovšem nenastal. Hanku Kynychovou čeká povinnost v nedalekých Hodkovičkách. Kdekdo by popojel autem. Moje hostitelka nikoliv. Na schůzku jde pěšky.

Vizitka

Narodila se 10. dubna 1968 v Kroměříži. Absolvovala Střední zahradnickou školu v Bzenci a pokračovala na nástavbě pedagogické školy. Pracovala jako vychovatelka. Od dětství se věnovala gymnastice, později aerobiku, vystudovala Českou školu aerobiku Heleny Jarkovské, působila jako cvičitelka. Ve sportovním aerobiku získala dvě bronzové medaile. Připravovala cvičební pořady pro ČT, pět let vystupovala ve Snídani s Novou. Má vlastní fitness. Nadační fond Hanky Kynychové sedm let pomáhá dětem v dětských domovech (www.kynychova-nadace.cz ). Vystupuje, cvičí a moderuje po celé republice. Je vdaná, s manželem Jindřichem má syna Filipa (14) a dvojčata Alexandru a Sofii (5,5). Na obrazovku se vrátila s pořadem Supermáma v TV Metropol.

Daniela Kupsová