Donedávna byl znám spíš jako divadelní herec. A právě na prk-nech co znamenají svět, zaujal řadou rolí, v nichž mohl předvést svůj talent na plné obrátky. Které se mu nejvíc vryly do paměti? „To je těžké. Řezal jsem do tváře krásné Jenůfy jako Laca v Její pastorkyni. Pak jsem jako opilý Francek přemlouval Maryšu, ať se mnou uteče. Treplev v Rackovi byl takovou reflexí mé umělecké puberty. Mortimer v Marii Stuartovně zase rolí, které jsem hodně dlužil. Bavil mě Biff ve Smrti obchodního cestujícího a rád bych ho hrál znovu, stejně jako pro změnu Bricka v Kočce na rozpálené plechové střeše. Sám sebe, tedy Lukáše, i když povahově úplně jinde, jsem ztvárnil v Kumštu a soudce Isidora v Poprasku na laguně hraji dodnes. Hodně jsem se natrápil s komediemi, třeba poručíkem Emilem ve Slaměném klobouku nebo mou, v divadle poslední velkou rolí, nakladatelem Brochantem v Blbci k večeři," vypočítává herec.

Knížky nejsou žádné retro

Divadlu je věrný, ale vymyslel si svůj vlastní projekt, nazvaný LiStOVáNí. Jde o formu čteného divadla, která lidi baví už deset let, a zaměstnává dalších dvanáct umělců. Herci představují zajímavé knihy na různých místech po celé republice. „Každý měsíc vezmeme nějakou knížku, tu seškrtáme a hrajeme. Většinou hrají tři herci hodinu. Je to vlastně taky seriál. Patří k mým nejoblíbenějším a doufám, že bude i nekonečný," objasňuje herec a hned předhazuje ochutnávku toho, co diváky scénického čtení čeká. „Koncem listopadu máme v Praze, Brně a Českých Budějovicích velkou oslavu, a k tomu hodně vtipný večer Jsme s vámi, buďte s námi -10 let LiStOVáNí. Budou tam ukázky z různých představení a taky trochu necháme nahlédnout do naší kuchyně. A pak chystáme další šňůry a daří se nám u toho mít přímo autory. V prosinci s námi vyjede Mariusz Szczygiel, hrajeme od něho Gottland, připravujeme turné se Stephenem Clarkem, opět s Robertem Fulghumem a Madeleine Albrightovou."

Knihy jsou zkrátka jeho práce i záliba. Sám si prý rád přečte obzvlášť ty, které mají spád, je jim dobře rozumět, a ve své jednoduchosti mají velké kouzlo, které by jen tak nikdo nenapodobil. A o osud knížek se rozhodně nebojí. „Co se týká čtení dětí, není to vůbec zlé. Problém nastává kolem páté třídy, ale to je zcela přirozené, děti se stávají mládeží, takovými předpuberťáky, mají svůj počítač, své soukromí, svůj profil, svá tajemství. A nám se daří, když hrajeme po školách, a těch představení je opravdu spoustu po celé republice, je přesvědčit, že knížka není mrtvá, a že číst si, neznamená nic trapnýho," poodhaluje své zkušenosti.

Seriál umí vymrštit na výsluní

Ať je to, jak je to, právě seriály mají tu moc zvýšit herci popularitu nebo ho naopak znemožnit. A Lukáš Hejlík si užívá slávy! Co ho k televizní tvorbě přivedlo? „Troufám si tvrdit, že pro seriál Ošklivka Katka nenašli v Praze herce, který by dal dohromady 20 natáčecích dnů v měsíci, a tak se porozhlídli dále, až do Brna a vytáhli mě. Tudíž má sláva, jakožto každého brněnského herce, přesáhla 9 křížů. Moje sahala už i tehdy trochu dál, protože u 9ti křížů bydlím," přiznává s úsměvem.

Ta opravdová smršť popularity ho zasáhla díky seriálu Ordinace v růžové zahradě. Přitom prý docela dlouho váhal, zda roli záletného doktůrka Jáchyma Kalinu přijme. „Chtěl jsem být viděn v jiné roli. Na druhou stranu takhle zase vím, jak na to. A nebudu se přece vzpírat typu, který mi zcela jistě sedí," podotýká herec, kterému prý připadá vtipné, jak ho ta role okamžitě i v civilu pasuje na podobný typ. „Tomu se musím jenom usmívat, i když by mi občasná lehkost, s jakou všechno řeší má postava Jáchyma, bodla. Možná to bude časem takové psycho, že si s ním budu v osobním životě pomáhat," tvrdí umělec. A co má s postavou společného. I on je prý akční a žoviálně utlachaný.

Mít hospodářství mě baví

Žije střídavě na farmě v Říčanech u Brna, byt si ale kvůli práci drží i v Praze. Vyznává zdravý životní styl a nejraději si pochutnává na tom, co sám vypěstoval. Miluje saláty, jehněčí má vlastní a ryby dostává od táty. Letos se prý dařilo dýním, takže je měli na všechny možné způsoby. Chová dvanáct ovcí a s hospodářstvím mu pomáhá soused. Když pobývá v metropoli, musí ale ze zdravých nároků kapku slevit. „Některé byly stejně zbytečně upjaté. I tak mi jich myslím zbylo dost. Ale žití a vaření mě baví, jak v Říčkách, tak v Praze," tvrdí Lukáš, který je i zručným kutilem. O tom jsme se mohli přesvědčit v jeho vršovickém bytě. Je plný originálního nábytku, vyrobeného z dřevených palet. „Dostal jsem na to typ, našel milion fotek na googlu a zjistil, že je to nový fenomén. Nevěříte? Dejte tomu dva roky a bude přepaletováno. Mám šikovného truhláře, který mi udělal už krásné věci i na chalupě. Dali jsme hlavy dohromady, kombinovali, stavěli si nábytek jak z lega. Láďa Holeňa pak palety připravil, a je z toho všechno: postel, stůl, pohovka, příborník, botník…"pochvaluje si herec, který prý nedokáže žít sám, a k životu potřebuje zázemí a domov.

Moje oblíbené místo

Tím, že hodně cestuji, je jich spousta. V cizině, a já teď hlavně sjíždím evropská metropole, mně nejvíc učarovalo město, které je i napůl v Asii, a sice Istanbul. A naši republiku projíždím díky práci dennodenně. A zjišťuji, jak krásná jsou tu města. V po-slední době mě stejně nejvíc dostala Kutná Hora.

Vizitka

Lukáš Hejlík se narodil 27. ledna 1980 v Mostě. Vyrůstal v Citolibech u Loun. V Lounech studoval obchodní akademii, pak následovala Vyšší odborná škola herecká v pražské Michli, kterou absolvoval v roce 2002. Jeho pedagogy byli Jan Hartl a Eva Hodinová, v rámci studia spolupracoval také s režiséry Helenou Glancovou a Otomarem Krejčou. První angažmá měl v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde působil rok. Pak se stal členem činohry Městského divadla Brno. Hostoval i ve Slezském divadle v Opavě. Jeho filmovým debutem byl snímek Crash road, kde si zahrál po boku Agáty Hanychové. Společně s Jiřím Mádlem natočil film Spiknutí. Popularitu mu zajistily hlavně seriály. Zahrál si v sérii Dobrá čtvrť, Ošklivka Katka a momentálně září v seriálu Ordinace v růžové zahradě. S manželkou Veronikou se rozvedli, dceru Klárku (6) mají ve střídavé péči. Jeho současnou přítelkyní je houslistka Anežka Bzirská.

Jitka Janoušková