Nejenom největší sucho za posledních 12 let, ale také hlodavci trápí letos zahrádkáře. Ti se bojí o úrodu, která drobná zvířátka velmi zajímá.

„Tolik myší nepamatuji," postěžoval si Deníku zahrádkář Jaroslav Němec, který tráví léto na chatě u Chebu. „Každý den nastražím tak šest pastiček, do rána jsou tři plné." Problémy s hlodavci mají také obyvatelé rodinných domů či majitelé zahrádek.

Podle Jiřího Brabce, biologa chebského muzea, jsou stavy drobných hlodavců nejnižší na jaře. Během roku se pak množí.

„Právě v současnosti můžeme vidět zvířata už z druhého či třetího vrhu. Navíc začíná doba sklizní, což drobné hlodavce vyhání z polí. Během srpna a září si hlodavci musejí hledat nejen jídlo, ale také úkryt na zimu," dodal biolog s tím, že se vyplatí nenechávat volně zbytky jídla.

A jaké recepty na obranu doporučují lidé, kteří s hlodavci mají zkušenost? „Mně se osvědčil elektrický odpuzovač hlodavců a pastičky," řekl zahrádkář Jaroslav Němec, který jako návnadu používá špek. To Hana Slavíková vábí myši do pastí na opečený chleba. „Měkký chleba jim sice chutná, často ho ale vytáhnou bez toho, aby se do pastičky chytily. Používáme jako návnadu do pastí také ořechy," dodala s tím, že jedům dvakrát nakloněná není. „Nikdy nevíte, kam myš uteče, a může chcípnout v garáži," poznamenala Slavíková.

A kdo že to vlastně na celoroční snažení zahrádkářů v podobě úrody útočí? Pouze o myších v tomto případě nelze hovořit. „Lidé tak obecně nazývají různé druhy drobných hlodavců. Tedy i myšice, hraboše a podobně," vysvětluje Brabec. Právě hraboše lidé často zaměňují za myši a toto malé zvířátko je přitom jedním z největších postrachů zahrádkářů. Samice vyvádí mláďata třikrát až sedmkrát ročně.

Díky tomu se hraboši v pravidelných intervalech přemnožují a často způsobují škody zahrádkářům i zemědělcům. Velkým škůdcem je rovněž myš domácí. Jejich kolonie se cítí nejlépe tam, kde je velké množství potravy. Co nesežerou, to znehodnotí trusem a močí. Myš domácí se všude množí rychle a bez problémů a odolává všem pokusům člověka o její vyhubení. V jedné sýpce bylo za jedinou noc zahubeno 70 000 myší, jejich kolonie však přesto přežila.

Jestliže zahrádkáře v současnosti trápí spíše drobní hlodavci, ve městech bývají problémem ti větší, hlavně pak potkani. Před časem jim museli vyhlásit boj například v Karlových Varech, problémy bývají i v jiných městech. Hlodavci v minulosti trápili i centrum Chebu, letos podle informací z chebské radnice situace není vážná.

„Hlášení výskytu hlodavců letos zatím nějak nevybočuje," uvedla mluvčí chebského městského úřadu Simona Liptáková.

„Podle informací z odboru správy majetku podněty na výskyt hlodavců město řeší v místě jejich zvýšeného výskytu. Plošnou deratizaci města může nařídit pouze Krajská hygienická stanice, a to jen z důvodu zvýšeného počtu hlodavců. Zatím k tomu není důvod," podotkla. „Letos se na nás obrátili občané z ulic Boženy Němcové, Valdštejnova, Májová a Lesní. V těchto lokalitách provádíme kladení nástrah."