Češi jsou v tomto směru přesně na úrovni unijního průměru. Slováci figurují v desítce těch států 27členného bloku , jejichž obyvatelé jsou se svou situací spokojeni nejméně.

Pod nálepkou „osobní situace“ lidé v průzkumu zodpovídali otázky týkající se jejich života obecně nebo toho, jak na tom jsou s prací či jaká panuje finanční situace v jejich domácnosti.

Vedle toho se ale Evropané v průzkumu vyjadřovali i k „obecné situaci“, tedy k širším ekonomickým či pracovním podmínkám, které v jejich zemi panují. V této oblasti hodnotili třeba i náklady na bydlení, dostupnost energií či to, jak funguje v zemi státní administrativa. V hodnocení situace v těchto otázkách jsou o poznání negativnější než v případě vlastního života.

Špidla: Většina Evropanů je spokojena

Jednotlivé aspekty lidé hodnotili na škále od minus deseti do plus deseti. U „osobní situace“ průměr EU dosáhl 2,5 a pouze u tří zemí bylo celkové hodnocení záporné. V případě „obecné situace“ ale průměrná známka dosáhla minus tří, přičemž jen Dánsko (+1,4) a Švédsko (+0,2) byly v plusu.

„Je uspokojující, že navzdory složité ekonomické situaci je většina Evropanů spokojena se svým životem, ačkoli existují určité obavy z budoucnosti,“ okomentoval v komisním prohlášení výsledky průzkumu český eurokomisař pro sociální záležitosti Vladimír Špidla.

Hodně nespokojení jsou Evropané hlavně s dostupností bydlení. Průměr EU dosáhl minus 3,1, přičemž u rekordmanů na Kypru to bylo dokonce –7,5. Pozitivně hodnotí dostupnost bydlení Švédové, Estonci, Dánové, Lotyši a Němci. Češi jsou v tomto směru (-1,3) osmí nejspokojenější v EU, Slováci (-4,0) jsou mírně pod unijním průměrem.