„Máme hotovo!" Tato zpráva před pár dny potěšila zejména všechny obyvatele novojičínského sídliště Dlouhá, jejichž každodenní život doprovázela dlouhé roky práce stavbařů.

„Novou vizáž dostala ulice Gregorova a ulice Budovatelů s prostranstvím u základní školy Jubilejní. S přeměnou sídliště započalo město před pěti lety. Za tu dobu zde byly vybudovány kilometry chodníků, veřejné osvětlení, parkoviště i dětská hřiště. Byly vysazeny stovky stromů a keřů, přibyly lavičky a odpadkové koše," vyjmenovala rozsah prací Marie Machková, mluvčí města s tím, že rekonstrukcí prošla i řada domů a dvě základní školy. Přestavba největšího a nejstaršího sídliště v Novém Jičíně přišla na 180 milionů korun.

„Na Gregorově ulici se na ploše bývalého nevyužívaného hřiště vybudovalo parkoviště pro 20 aut a osadilo se novým veřejným osvětlením. Stavěly se i chodníky a vysazovaly se stromy. Gregorova ulice byla propojena s ulicí Palackého schodišti," uvedla Olga Veverková z odboru majetku, rozvoje a investic novojičínské radnice.

Obdobné architektonické zásahy se dotkly i ulice Budovatelů, nového prostranství před vstupem se dočkala i základní škola Jubilejní, kterou doplnily lampy veřejného osvětlení, stromy, keře a květinové záhony. Zdejší úpravy dosáhly částky bezmála sedm milionů korun a většinu uhradila unijní dotace.

Jak připomněla mluvčí novojičínské radnice, sídliště Dlouhá získávalo současnou podobu od roku 2011 a postupná přeměna vzhledu a využití veřejného prostranství přišla na téměř 70 milionů korun. „Část peněz šla z rozpočtu města a 85 procent pokryly dotace. Také se zateplovaly a rekonstruovaly bytové domy. Tady se na nákladech finančně podíleli kromě EU i majitelé bytů a stát. Celkově vynaložená suma přesáhla 110 milionů korun," dodala.