Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nenápadný dům uvnitř překvapí

Stojí uprostřed zeleně, obklopen krásnými vzrostlými stromy. Jeho krásu doceníte teprve, když vejdete dovnitř a uchvátí vás jednoduchá krása interiéru, kterou oživuje několik zvláštních prvků.

7.4.2016
SDÍLEJ:

Dům snů: nenápadný zvenku, překvapivý uvnitř.Foto: Atelier K2

Pozemek ve středních Čechách leží vedle hodnotné vily významného českého architekta Otakara Novotného. V takovém sousedství nemohl vzniknout obyčejný dům. Architektům z Ateliéru K2 se podařilo vytvořit velmi zajímavou stavbu, která poskytuje jejím majitelům mimořádně kvalitní a pohodlné bydlení.

Novostavbu architekti záměrně umístili do spodní části pozemku, aby nová i stará vila měly dostatečný prostor. Zadavatelkou byla úspěšná mladá žena, kterou architekti znali již z předchozího jiného projektu. „V průběhu realizace jsme však již pracovali pro mladou rodinu," říká jeden ze skupiny architektů, kteří se na návrhu domu podíleli, Jiří Poláček, a pokračuje: „Spolupráce probíhala dobře, snad i proto, že jsme se už znali. Během projektu a stavby vznikaly pochopitelně drobné změny, nebylo ale problém je zapracovat. Investorka k návrhu domu i k nám přistupovala velkoryse a s důvěrou."

Dům snů: nenápadný zvenku, překvapivý uvnitř.

Půdorys ve tvaru C

Stavba byla realizována postupně a částečně se dokončovala, když již byl dům obydlen. Zadáním investora bylo řešit vilu převážně jako přízemní. Architekti ho navrhli na půdorysu písmene C, s atriem otevřeným do hlavní zahrady. To, že většina prostorů je v přízemí, umožňuje jejich spojení se zahradou. Přízemí je navrženo jako velkorysé společenské podlaží, včetně bazénu, pracovny a ložnicové části.

Výškové úrovně podlah postupně navazují na mírně se svažující terén. Atrium je v podstatě další venkovní místností poskytující obyvatelům domu dostatek soukromí. V patře jsou umístěny dva pokoje a koupelna, v suterénu pak zázemí domu s garáží pro dvě auta.

Zdůraznění výjimečnosti

Dům snů: nenápadný zvenku, překvapivý uvnitř.Jádrem domu je prostor jídelny – obytné haly. Její výjimečnost je zvýrazněna neobvyklým provedením stropu ve formě valené klenby. „Chtěli jsme dům prostorově něčím oživit. Přímou inspirací pro valený prostor jídelny byl dům od portugalského architekta Souto de Moury House for Theree Families v Quinta do Lago. Ten je řešen jako přízemní a v jednotlivých částech se otvírá do přidaných prostorů – jehlan, kopule, hranol…," popisuje architekt, jak nápad na zvláštní řešení stropu vznikl.

„Nejprve jsme se snažili prostor doplnit plochou kopulí, ale postupně jsme zjistili, že valená klenba do projektu zapadá lépe. Boční štíty bylo pak možné využít na další prosvětlení prostoru shora. Líbilo se nám, že výtvarně se jedná spíše o vzedmutý strop, který má stejnou strukturu jako ostatní stropy. Je nutné zmínit, že konstrukčně se vlastně nejedná o klenbu, ale o prohnutý strop. Tento princip známe již z práce architekta Ladislava Lábuse (AA Lábus), poprvé jsme se s ním setkali na rodinném domě v Mukařově a dále na Hotelu Karlov v Benešově, na kterém jsme se také podíleli, v těchto případech byly ale stropy omítané," popisuje architekt.

Výška klenby umožňuje přisvětlení prostoru horem příčně z východní a západní strany, díky čemuž do středu domu bude sluneční svit dopadat po celý den.

Inspirace ze zahraničí

Betonový profilovaný strop je jednodný v celém domě, čímž jeho prostory sjednocuje. Jeho originální autorské řešení popisuje další z architektů Václav Škarda:

Dům snů: nenápadný zvenku, překvapivý uvnitř.„Chtěli jsme zachovat jednotnou strukturu stropu v celém domě – v hale se tedy strop jen vytáhne k nebi, aby umožnil přístup bočního osvětlení, jinak je ale stejný jako v ostatních místnostech. Byl to náš výtvarný záměr a jsme rádi, že se ho podařilo naplnit. Cítili jsme, jak jednotný výrazný strop dává domu velkorysé měřítko a neobvyklou atmosféru. Vždy jsme v ateliéru obdivovali domy Jorna Utzona (autora opery v Sydney), které postavil na Mallorce. Mají krásné betonové skládané stropy uplatňující se svojí strukturou. Jsou tvořeny betonovými nosníky a segmentovými betonovými vložkami.

Neobvyklé stropy

Chtěli jsme provést něco podobného a u tohoto projektu strukturovaný strop krásně zapadal do celkového řešení. Přesně tento tvar se nám nepodařilo na trhu objevit, aby výsledek nebyl složitý či drahý. Nakonec jsme našli řešení v základním sortimentu jedné klatovské firmy, z něhož jsme strop vyskládali. Zásadní bylo provést vystupující betonové nosníky a nechat vyznít přírodní barevnost a strukturu. Tmavší strop jsme si mohli dovolit díky tomu, že dům má velká okna a nehrozilo tedy, že bude působit stísněně."

Střešní zahrady

Dům snů: nenápadný zvenku, překvapivý uvnitř.Světlo do domu přináší také prosklená vstupní hala, která navozuje pocit vnitřního dvorku a přivádí světlo i do suterénu. Stropy a klenební řešení nejsou jedinou zvláštností této stavby. Dům by v budoucnu měl být téměř pohlcen vegetací. Ploché střechy domu jsou navrženy jako střešní zahrada a taktéž fasáda by měla být porostlá popínavými rostlinami.

Architekt Poláček k tomu říká: „Dům jsme uvažovali nechat ve větším rozsahu porůst popínavými rostlinami tak, aby se ztrácel v zahradě a různě se během roku proměňoval. Přesný výběr rostlin bylo nutné specifikovat s odborníkem. Princip zahrady byl stanoven již během studie a při realizaci jsme pak hlavní koncept dořešili přímo se zahradním architektem a dodavatelem v jedné osobě.

Pohledy do zeleně

Ploché střechy jako takové nejsou často příjemné na pohled, a proto jsme k tomuto řešení přistoupili. Všechny střechy, které mohou být vidět z patrové části domu vyjma teras, jsme navrhli jako ozeleněné, aby při pohledu z domu téměř nebylo poznat, že se jedná o střechu. Pro vyznění tohoto principu jsme provedli hrany střech bez výrazných atik. Tento princip je zvláště patrný při pohledu z okna u schodů," uzavírá architekt.

Dům snů: nenápadný zvenku, překvapivý uvnitř.

více informací- AUTOR: Atelier K2: Jiří Poláček, Václav Škarda
- SPOLUPRÁCE: Jakub Koníř, Ing. arch. David Šabata, Ing. arch. MgA. Tomáš Balej
- UŽITNÁ PLOCHA: 346 m2
- OBESTAVĚNÝ PROSTOR: 1486 m2

Denisa Haveldová

Autor: Redakce

7.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Kultura a sport - Kultura a sport Hudebníci a ostatní 22 210 Kč Zpěváci sólisté a zpěváci sboristé Člen/ka sboru - sboroví zpěváci. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 22210 kč, mzda max. 32170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe není nutná., Pracovní doba úterý - neděle - rozdělené směny, práce v operním sboru divadla., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravenky, příspěvek na bazén.. Pracoviště: Divadlo josefa kajetána tyla, příspěvková organizace - nové divadlo, Palackého náměstí, č.p. 2971, 301 00 Plzeň 1. Informace: Martina Pejsarová, +420 378 038 007. Informační technologie - Informační technologie Programátor 28 000 Kč Vývojáři softwaru ERP Developer - Pascal. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Chrudim - Školní náměstí 14, Hledáme programátora ERP, který by nám pomáhal s customizací a rozšířením informačního systému K2. Vaším dalším cílem bude analýza požadavků od interních uživatelů a implementace změn (tyto požadavky jsou opravdu různorodé, takže fakt žádný stereotyp). Testování a odlaďování aplikace, programování UI. Integrace ostatních systémů pomocí API. Týmová práce s kolegy z oboru, kteří pomůžou a poradí, Jak jsme si vás vysnili? Jako programátora v Object Pascal (Delphi). Jako kolegu, který dobře zná MS SQL (dotazy, funkce, procedury, nastavení). Jako parťáka, který má analytické myšlení a v řešení úkolu je samostatný., Budeme mít velkou radost, pokud máte: zkušenosti s verzováním Git, zkušenosti s webovými službami (REST, SOAP), orientace v ERP systémech, znalost principů OOP., Co za to? Možnost osahat si IT prostředí velkého a úspěšného e-shopu, který je součástí Mall Group. Práci v moderním prostředí uprostřed Chrudimi, pružnou pracovní dobu. Smlouva na jeden rok s možností prodloužení na neurčito. Zajímavé finanční ohodnocení, firemní akce a benefity (příspěvky na penzijní spoření a životní připojištění, stravenky, 20 dnů dovolené + 5 relax days)., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle, na e-mailové adrese nebo přímo na provozovně. Předem si ale domluvte termín návštěvy, aby byl zodpovědný pracovník přítomen.. Pracoviště: Vivantis a.s., Školní náměstí, č.p. 14, 537 01 Chrudim 1. Informace: Petra Bubeníčková, +420 724 400 947. Doprava a logistika - Řidič C+E na MKD 40 000 Kč Přijmu řidiče na mezinárodní kamionovou dopravu. Jízdy pouze Po-Pá, víkendy doma. Jízdy na paušální platové ohodnocení. Nová vozidla, digitální karta podmínkou. Možno na HPP nebo brigádu. Služby - Pracovník pneuservisu 22 000 Kč Do našeho týmu hledáme nového zaměstnance na pozici pracovník pneuservisu + technik renovace autolaků. Náplň práce: přezutí, vyvážení PNEU apod. Renovace autolaků , renovace světlometů , čištění interiéru

Podzim, ilustrační foto.
16

Začíná astronomický podzim. Na úvod příštího týdne se rapidně ochladí

Martin Kratochvíl.

Týdenní zkrat: Jak překvapit Karla

Stávají se z nás ryby. Muzikáloví herci si vyzkoušeli natáčení pod hladinou

Pro letošní rok připravilo divadlo Semafor nový český muzikál pro celou rodinu Alice, Alenka a voda živá. Po premiéře 6. září se do konce roku odehrají pouze čtyři představení. Výjimečný divadelní projekt si zaslouží i mimořádnou multimediální projekci, a proto se kvůli ní protagonisté představení ponořili pod vodní hladinu…

Volby pod dohledem. Činnost policie bude stát na platech 30 milionů

Činnost policie v souvislosti s letošními říjnovými komunálními volbami a volbami do třetiny Senátu bude stát na platech policistů 30 milionů korun. V informaci pro vládu to uvedlo ministerstvo vnitra.

V Moskvě lidé protestovali proti důchodové reformě. Loupež století, křičeli

V Rusku dnes proběhla další vlna protestů proti navrhované reformě, která zvyšuje věk pro odchod do důchodu. V ulicích Moskvy se sešlo na deset tisíc lidí, demonstrovalo se i v dalších městech, včetně sídel na Krymu. Většinu dnešních ohlášených protestů zorganizovala ruská komunistická strana.

Lékárníci chystají žalobu na SÚKL, kvůli opožděným dodávkám léků

Česká lékárnická komora se chystá zažalovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) kvůli opožděným dodávkám léků. Žalobu chce podat, pokud ústav nezačne trestat distributory léčiv za to, že objednané léky pro konkrétní pacienty nedodávají lékárně včas, tedy do dvou pracovních dnů podle zákona. Komora se na tom usnesla na dnešním mimořádném sjezdu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT