Polovina Čechů nesnáší žehlení. Vysávání je nejméně oblíbená domácí práce pro 21 procent, praní pro 12 procent a vaření pro 7 procent lidí.

I takové ukládání nádobí do myčky a jeho následné vyklízení ale obtěžuje 5 procent lidí, kutilské práce a sekání trávníku nemají v oblibě 4 procenta Čechů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu pro společnost Elektrowin.

Co je spotřebič?

Když se řekne spotřebič jako pomocník v domácnosti, čtvrtina Čechů si vybaví vysavač. Pro 17 procent je synonymem spotřebiče pračka, 12 procentům se automaticky vybaví myčka nádobí. Zbytek lidí myslí na sporák, mikrovlnku či rychlovarnou konvici.

Nejčastěji však lidem domácí práce usnadňuje pračka se 70 procenty, jen těsně ji následuje lednička. Dalšími favority jsou rychlovarná konvice, vysavač, mikrovlnka a myčka. Neoblíbená žehlička skončila s 9 procenty.

Třetině domácností chybí myčka

Bez kterého spotřebiče by se v žádném případě neobešli, mají Češi jasno. Jednoznačně vyhrála lednička. Tu by nedokázalo postrádat 58 procent lidí, pračku jen pětina. Bez vysavače by nepřežilo sedm lidí ze sta, bez myčky jen tři.

I když se naše domácnosti vybavením spotřebiči příliš neliší, některé z nich ještě stále k základní výbavě nepatří. Třetina Čechů teprve uvažuje o koupi myčky nádobí. Osmi procentům schází sušička prádla a čtyři procenta uvažují o koupi kvalitního kávovaru.

Podle výsledků posledního sčítání lidu nicméně vybavení spotřebiči v českých domácnostech v posledních pěti letech stagnuje. Větší nárůst zaznamenaly jen myčky nádobí, jichž na stovku domácností připadá 33 kusů, před pěti lety to bylo jen 22.

Šlo by to i bez nich?

Češi si ale zároveň hodně věří: 77 procent je přesvědčeno, že činnosti, s nimiž jim spotřebiče pomáhají, by dokázali zvládnout i bez nich. Tedy třeba v situaci, kdy je přerušena dodávka elektřiny.

Uvařit si čaj nebo kávu bez rychlovarné konvice je určitě možné. Stačí sáhnout po kempinkovém vybavení a oprášit vařič na propan-butan. Trávník se dá posekat kosou.

Ale chladit potraviny bez ledničky jde těžko. Možná ale že všichni, kteří odpověděli tak optimisticky, už kopou dostatečně hluboký sklep.

ANKETA: Jaké domácí práce vám vadí?

Petr Berounský, Fotograf:
Miluji vaření, což je můj druhý život, a nenávidím vysávání, proto v našem bytě není jediný koberec.

Jiří Bálek, Ředitel ústecké zoo:
Třeba úklid zrovna nepatří mezi ty oblíbené činnosti. Na druhou stranu ale rád vařím a zkouším nová jídla.

Yveta Tomková, Starostka Neštěmic:
Nemám ráda žehlení, je to nudné, zdlouhavé a vůbec to neubývá. Navíc je u toho opravdu horko.

Jana Oubrechtová, Starostka Trmic:
Jako první mě napadne žehlení. Stát v horku u prkna je nemilé. Chtělo by to přístroj, který by to zvládl sám.

Václav Houfek, Ředitel muzea v Ústí:
Odmalička jsem se musel umět postarat o domácí práce. Takže k nim nemám vysloveně odpor. Nerad žehlím.