Po čtyřech letech se znojemská radnice znovu pokusí získat developera, který by koupil pozemky mezi silnicí na Přímětice a městským lesíkem a postavil na volném prostranství bytové domy a rodinné domky. Podle bývalého starosty Petra Nezvedy radnice s novým prodejem čekala příliš dlouho. Zájemce o koupi mohou odradit podrobné podmínky, určující, co má v lokalitě vzniknout.

„Rada města schválila záměr prodeje části pozemků a zvolila řešení, při kterém město nebude muset do de facto developerského projektu vložit ani korunu a přitom získá další satelit. Příští majitel a investor bude smluvně vázán převzít závaznou aktualizovanou studii zóny Pod Městským lesíkem a při výstavbě ji musí dodržet," uvedla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Studie počítá s výstavbou sto deseti bytů v tuctu domů a osmadvaceti řadových rodinných domků. Spolu s nimi musí investor vybudovat další vybavení a především inženýrské sítě. „Prodej se uskuteční formou veřejné zakázky. Odkoupení pozemků se přitom započítá protihodnotou na stavební práce spojené s výstavbou technické infrastruktury," dodala mluvčí.

Podle bývalého starosty Petra Nezvedy radnice postupuje v jádru stejně jako jeho vedení, které stejnou lokalitu nabídlo k prodeji před čtyřmi lety. „Systém je stejný, liší se formální provedení. Náš postup narazil na antimonopolní úřad. Patrně to byla chyba. Lokalita je to v každém případě zajímavá a nerozumím tomu, proč příprava prodeje trvala tak dlouho," nechal se slyšet Nezveda.

Takto by měla vypadat situace u Městského lesíka v případě výstavby.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!

Mluvčí Pastrňáková poukázala na to, že při předchozím prodeji tehdejší představitelé města pouze nabídli k prodeji pozemky a nezabývali se zákonem o veřejných zakázkách.

Právě rozsáhlé investice mimo samotnou výstavbu přispěly podle ní k tomu, že město chystá prodej lokality až nyní. „Než se začne stavět, bude nutné vybudovat páteřní dešťovou kanalizaci, přeložku vodovodu a splaškovou kanalizaci. Nezbytností bude také nová retenční nádrž. Je zřejmé, že to nebudou malé investice," poukázala mluvčí.

Sdružení firem VHS a Pozemní stavby, které vyhrálo soutěž na koupi pozemků před čtyřmi lety počítalo s tím, že do sítí vloží osmačtyřicet milionů korun. Městu mělo za pozemky zaplatit milion korun. Prodej ovšem posléze zasáhl antimonopolní úřad, firmy navíc od záměru lokalitu koupit ustoupily a zastupitelstvo záměr zrušilo.

Podle developera, který zná situaci na znojemském trhu, ale nechce být v této souvislosti jmenován, může město doplatit na to, jaké podmínky si nyní nastavilo. „Lokalita za lesíkem je nesporně zajímavá. Vše ale bude záležet na ceně a na podmínkách. Mám za to, že první komplikace je už v tom, že město požaduje převzít studii ukládající stavbu bytových domů. Ty jsou v dnešní situaci ve Znojmě prakticky neprodejné," upozornil stavařský expert.

Stavební firmy podle něj odrazuje převis nabídky a tlak na cenu. „Jednak se ve Znojmě několik projektů zrovna staví, a další jsou v přípravě, jednak město privatizuje bytový fond. Prodalo na dva tisíce bytů a je možné, že se jich třeba polovina ocitne na trhu," vypočítával developer.