Český trh s plynem je liberalizován od roku 2007 a od té doby si mohou lidé libovolně vybírat svého dodavatele. Cenu plynu stanovují převážné dodavatelé, na výsledné ceně pro zákazníky se jejich cenová politika promítá zhruba z 80 procent. Zbylou pětinu tvoří takzvaná regulovaná složka, kterou každoročně stanovuje ERÚ. Patří do ní například poplatky za distribuci nebo přepravu. Vitásková dnes uvedla, že sofistikovaná kontrola divokého liberalizovaného trhu je pro konečné spotřebitele výhodou.

Většina obchodníků se však na záměr ERÚ dívá s despektem. Upozorňují mimo jiné na to, že nelze jednoduše porovnávat jednotlivé nabídky na trhu. "Stanovit indikativní cenu plynu v rámci tak širokého spektra obchodníků, různých produktů, služeb, servisu, garancí i kvality služeb je zavádějící. Dalším podstatným faktorem ovlivňujícím výslednou cenu jsou také náklady na zajištění bezpečnosti a garance dodávek zejména v zimním období," řekl dnes ČTK mluvčí největšího distributora plynu v ČR, skupiny RWE, Martin Chalupský. Dodal, že zavedení indikativních cen je pro společnost překvapením. "Takový krok je nestandardním zásahem do liberalizovaného trhu s energiemi," dodal.

Důvod, proč by měl stát do konkurenčního prostředí jakkoliv zasahovat, nevidí ani jednatel největšího alternativního dodavatele energií v Česku Bohemia Energy Jiří Písařík. "Máme možnost srovnání se Slovenskem, kde je trh regulovaný a kde působíme prostřednictvím sesterské společnosti Slovakia Energy. Když má regulace i jiný podtext, jako například sbírání politických bodů, vždy uškodí jedné skupině spotřebitelů na úkor jiné skupiny, což neodpovídá tržnímu prostředí," řekl dnes ČTK Písařík. Dodal, že ve stanovení indikativních cen nevidí přínos mimo jiné proto, že výpočet nebude reflektovat aktuální situaci na velkoobchodním trhu.

Příliš komentovat nechtěla záměr ERÚ společnost ČEZ. "Zatím se seznamujeme s novým krokem ERÚ a porovnáváme ceny našich produktů se zveřejněným indikativním ceníkem. Většina našich produktů je včetně například bonusů či dalších služeb, jako jsou revize kotlů nebo asistenční služby, takže srovnání není až tak jednoduché a jednoznačné," řekl dnes mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Téměř tři miliony odběratelů zemního plynu

Na stranu ERÚ se naopak postavily Moravské naftové doly (MND). Uvedly, že pokud indikativní ceny umožní rychlé a nezávislé porovnání cen, tak iniciativu úřadu vítají. "Věříme, že samotná indikativní cena ERÚ by mohla mít velký dopad na lepší orientaci zákazníků, tak jako měla například roční procentní sazba nákladů (RPSN) u úvěrů. Díky tomu by anomálie trhu mohly samy rychle vymizet, neboť zákazníci díky medializaci indikativních cen na nevýhodných cenách nezůstanou," uvedl dnes obchodní ředitel MND Ludvík Baleka.

V Česku je zhruba 2,84 milionu odběratelů zemního plynu. V letošním prvním pololetí se v ČR spotřebovalo 4,3 miliardy metrů krychlových plynu. Meziročně se tak spotřeba prakticky nezměnila, nárůst činil 0,7 procenta.

Za celý rok 2015 Češi spotřebovali 7,6 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně o 4,5 procenta více. I tak byla spotřeba druhá nejnižší za deset let, méně plynu se v Česku v posledním desetiletí spotřebovalo právě jen v roce 2014. V letech 2005 a 2006 naopak spotřeba činila více než devět miliard metrů krychlových.