Veletrh se koná za dohledu policie. Podle pořadatelů dostali prostor k prezentaci jen vystavovatelé s výrobky, které vznikly s pomocí technického konopí, tedy z rostliny obsahující maximálně 0,3 procenta účinné látky THC. 

První ostravský konopný veletrh

V Ostravě je veletrh poprvé. Delší tradici má pražský Cannafest, kde se loni vyskytly problémy. Policie kvůli drogovým prohřeškům odvedla na služebnu 33 lidí. Zadrženi byli kvůli přechovávání drog nebo řízení pod vlivem drog. Policisté zjistili 285 přestupků, 282 vyřešili pokutou. Na pokutách vybrali téměř 164.000 korun. Policie zajistila téměř 1,5 kilogramu marihuany, 43 lysohlávek, 154 tablet extáze či 14 gramů hašiše.

Komplikacím se ostravští pořadatelé snaží vyhnout. Vystavovatelům například nepovolili používat usušené rostliny technického konopí jako dekoraci. 

Univerzálnost konopí

Veletrh ukazuje konopí jako rostlinu využitelnou v mnoha směrech. Návštěvníci mohou ochutnat například konopný sýr, konopné pivo či konopnou zmrzlinu. Vystavovatelé nabízejí semena a hnojiva, domácí i venkovní pěstební techniku, oblečení, kosmetiku či stavební materiály. Konopí se totiž může použít jako surovina pro stavby. Desky z něj vyrobené mohou nahradit dřevo i beton. Na průměrný rodinný domek je potřeba vypěstovat konopí na čtyřech hektarech.

Technické konopí dokáže vytáhnout z půdy těžké kovy. Může tak vyčistit kontaminovanou zeminu. To je věc, která by na Ostravsku mohla být zajímavá. Pro pěstitele je konopí alternativou oproti řepce. 

V Ostravě své zboží prezentuje šest desítek vystavovatelů. Doprovodný program zahrnuje přednášky a besedy s odborníky. Konat se budou workshopy zaměřené například na bednění a betonování konopné zdi nebo výrobu vlastních mastí a výtažků.