Zájemců o cenově i dopravně dostupné bydlení v panelových domech, odkud je na dohled vlaková zastávka, nemocnice, školy, pivovar či obchodní centrum, totiž přibývá.

„Máme tady slušné bydlení, výborné spojení městskou dopravou do centra, blízko je nemocnice a kolem obchody i rekreační oblast u Malše," vypočítává klady Blanka Kolářová, která v ulici pojmenované po cestovateli a spisovateli Pařízkovi žije tři desítky let. „Poslední roky se ale zvýšil hluk kvůli provozu na silnici z Roudného a na křižovatce s Lidickou, čímž trpí životní prostředí," dodala obyvatelka sedmipatrového domu.

Zájem o byty na sídlištích potvrzuje i Jiří Kahoun z Fortuna Reality. Jejich cena přitom pořád stoupá. „Nyní jsou ceny bytů vyhnané zvýšeným zájmem," říká Jiří Kahoun a pokračuje, že čím dál více lidí za ně platí hotově. „Neuzavírají půjčky a úvěry, ale vyberou stavební spoření a koupí byt. Nákup berou jako investici s tím, že byt budou dále pronajímat," vysvětluje Jiří Kahoun.

VýstavaPoukázat na vlastní život sídlišť má výstava Příběh paneláku v Jihočeském kraji, kterou pořádá Uměleckoprůmyslové muzeum Praha do půlky září před DK Metropol na Senovážném náměstí.

Pro život v paneláku se rozhodne každý třetí Budějčák

Téměř každý třetí obyvatel jihočeské metropole žije na sídlišti. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Z celkového počtu 93 715 obyvatel se pro život v paneláku či činžovním domě rozhodlo 35 784 lidí. A zájem roste.

Podle Jiřího Kahouna z Fortuna Reality začíná hodnota bytů na největším českobudějovickém sídlišti zase narůstat. Přitom před pár lety tomu bylo přesně naopak. V době pouličních nepokojů totiž prodejní cena bytů na Máji razantně poklesla.

„O byty na sídlištích je pořád zájem. Spíše to ale souvisí s tím, že těch volných bytů je v Budějovicích obecně málo," popsal aktuální situaci na trhu Jiří Kahoun. „Samozřejmě jsou ale na Máji ještě pořád vyloučené oblasti, kde lidé bydlet nechtějí," doplnil.

Městský architekt Budějovic Jan Němec už před časem Deníku řekl, že sídliště v současné době sice zajišťují kvalitní bydlení v bytech, ale už ne tolik kvalitní život v sídlištích samotných. Hlavní úkol tak dle jeho slov spočívá v tom, proměnit sídliště v město. Znát je tento záměr již na sídlišti Máj. Náměstek primátora Petr Holický připomněl, že revitalizace prostranství v blízkosti pošty vloni završila regeneraci sídliště. Na tu město čerpalo prostředky z evropských fondů.

„Úpravy dalších veřejných prostranství už ale tak vysokým tempem nepůjdou, neboť v současné době již nejsou takto cílené programy otevřeny. Město se proto bude muset spolehnout na svůj rozpočet. To se týká i sídliště Vltava, kde je zatím dokončena jedna etapa ze tří předpokládaných," dodal náměstek primátora.