Kabel o tloušťce obyčejné tužky vyrobený z pavoučího hedvábí by dokázal na místě zastavit dopravní letadlo.

Názornou ukázkou úžasné síly pavoučího hedvábí je často citované tvrzení, že pramen o tloušťce tužky (asi šest milimetrů) dokáže zastavit dopravní letadlo Boeing 747 v letu. Toto tvrzení je poněkud sporné, není však pochyb o tom, že pavoučí hedvábí je opravdu jedním z nejpozoruhodnějších materiálů na světě a krásným příkladem toho, jak se díky síle evoluce v přírodě objevují materiály, které se vyrovnají nejlepším výtvorům lidské technologie nebo je dokonce předčí.

Pavoučí hedvábí je tvořeno dlouhými lepkavými molekulami spletenými do vlákna. Pavouci dokážou vytvářet různé druhy hedvábí pro různé účely.

Vlákno z nejsilnějšího hedvábí slouží pavoukovi jako záchranné lano. Vlastnosti tohoto hedvábí závisejí na obsahu vody a na druhu pavouka, který ho produkuje, většina zdrojů se však shoduje na tom, že jeho pevnost v tahu (to znamená, jak moc ho můžete natahovat, než se přetrhne) je větší než u většiny typů oceli. Je srovnatelná s kevlarem, jedním z nejsilnějších umělých vláken (které se používá na výrobu neprůstřelných vest). 

K přípravě článku byla použita kniha Joela Levyho „Boeing v pavoučí síti a dalších 99 analogií ze světa vědy" z nakladatelství Grada Publishing, a. s.