Na co byste tedy neměli přes zimu zapomenout? Předně je třeba si uvědomit, že o rostliny se třeba se přes zimu starat jinak, než po zbytek roku. Základní pravidla zní – omezte zálivku, zajistěte dostatek světla, nehnojte a nepřesazujte.

Dostatek světla je základ

Zásadní potřebou je pro rostliny množství denního světla, kterého přes zimu není dostatek. Snažte se proto, aby rostlina měla ke světlu dostatečný přístup. Někdy je třeba rostlinu přemístit, protože místo, které spokojeně obývala v létě, přes zimu dostatek světla neposkytuje. Pokud u rostliny zpozorujete hnědnutí nebo žloutnutí listů, může to značit právě nedostatku světla. Znamenat to ale může i nedostatečnou zálivku či příliš mnoho tepla.

S umístěním rostliny souvisí také ideální teplota. Ta samozřejmě záleží hlavně na druhu rostliny – každá má své specifické požadavky – ale obecně platí, že rostlinám svědčí teplota o pár stupňů nižší, než je obvyklá pokojová teplota. Pokud by rostlina přes zimu neměla vhodné tepelné podmínky, může se stát, že v období vegetace nevykvete. Pokud to jen trochu lze, rostlinu neumísťujte do blízkosti zdrojů tepla.

Nachází-li se rostlina přes rok v blízkosti oken, které profukují, na zimu ji odtáhněte, eliminujete tak riziko námrazy. Během zimy totiž rostliny umístěné u okna z jedné strany mohou namrzat a z druhé se vysušují a přehřívají, čímž dochází k jejich nerovnoměrnému zatěžování. Pokud rostlinu u okna necháváte, obzvlášť velký pozor dejte na větrání. Kombinace ledového vzduchu při větrání a horko z radiátorů rostlinám způsobuje velké teplotní šoky, se kterými se rostliny špatně vyrovnávají.

Obezřetně je třeba postupovat při nákupu pokojových rostlin během zimy. Vyvarujte se koupě rostlin, které byly vystavené v chladu před obchodem, nebo stály v průvanu. Dbejte také na to, aby rostlina byla při převozu z obchodu k vám domů pečlivě zabalená a neutrpěla tak teplotní šok. Různé druhy pokojových rostlin si můžete zakoupit například v hobbymarketech OBI, kde máte jistotu, že s nimi bylo po celou dobu dobře zacházeno a nečeká vás tedy žádné nepříjemné překvapení v podobě žloutnutí či opadání listů.

Zalévat jen velmi mírně a hnojivo netřeba

Zálivku rostlin je také samozřejmě třeba přizpůsobit ročnímu období. Od podzimu jí pomalu snižujte, ale nezapomínejte rostliny zalévat pravidelně, ideálně jednou týdně. Naprostá většina rostlin přes zimu vyžaduje mírnou zálivku, kdy má rostlina stále mírně vlhkou zeminu.

Tip odborníka:
„Pokud se vám stane, že rostlinu přelijete, vyndejte ji z květináče, opatrně osušte zeminu a uhnilé kořeny případně odstřihněte. Rostliny se s přílišnou zálivkou v zimním období hůře vypořádávají, a pokud by se to opakovalo vícekrát, je možné, že se z toho již nevzpamatují. Jasným znakem toho, že zálivka je přehnaná, jsou žloutnoucí listy a jejich opadávání. Ale pozor žloutnutím listy mohou reagovat i na nedostatečnou zálivku,“ říká Jan Smékal, ředitel OBI v pražských Štěrboholích.

Zálivky tedy stačí tolik, aby nepodněcovala růst rostliny a rostlina zároveň neuhynula. Platí, že čím ji nižší pokojová teplota, tím méně zálivky je třeba.

Voda, kterou rostliny zaléváme, by vždy měla mít pokojovou teplotu, proto ji necháme před použitím odstát.

Přes zimu průběžně kontrolujte i vlhkost vzduchu. Díky nepřetržitému topení může být totiž nižší než obvykle. Nízká vlhkost vzduchu ale rostlinám nesvědčí a je třeba je pravidelně rosit. Suché špičky listů značí právě nedostatečnou vlhkost vzduchu. Pokud se na rostlině něco podobného objeví, je to jasným signálem, že je třeba vlhkost vzduchu zvýšit. Dobrým pomocníkem vám mohou být vlhké kamínky, které umístíte k rostlině do misky. Suché ovzduší bývá problémem hlavně v panelácích, kde rostliny vyžadují zálivku vyšší, podobně jako v létě. Z rostlin přes zimu pravidelně odstraňujte prach, použít můžete i lesk na listy ve spreji.

Rostliny není vhodné v tomto období vegetačního klidu hnojit, hnojivo by nezvládly zpracovat. Rozhodně také není doporučeno v tomto období rostlinu jakkoliv „vyrušovat“, tj. přesazovat ji či sestřihávat. Na jaře, až rostliny začnou jevit první známky růstu, opět můžete začít se zvyšováním zálivky a přidáváním hnojiva. Na jaře je také vhodná doba k případnému přesazování. Různé druhy zahradnických pomůcek, jako třeba set nářadí na přesazování, konvičku na vodu, substráty či květináče a obaly, nabízí hobbymarkety OBI.

Zvláštní pravidla platí pro rostliny kvetoucí v zimě, u těch období odpočinku nenastává, takže se o ně můžete starat stejně jako byste se o ně starali po zbytek roku.

Škůdcům se v zimě daří

V zimě rostlinám hrozí vyšší riziko napadení škůdci a chorobami, proto je pečlivá péče obzvláště potřeba. Pozor si dejte hlavně na plísně a hniloby, které se v zimě často objevují. Nepodceňte pravidelnou kontrolu rostliny, ideálně zhruba jednou týdně, a průběžně odstraňujte zvadlé listy a jinak poškozené části rostliny. Také případné škůdce při pravidelných kontrolách snadno odhalíte. Pokud na nějaké narazíte, ihned se snažte jich zbavit, v této počáteční fázi to lze většinou mechanicky.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.