Protokol o kontrole kotle si může vyžádat příslušný obecní úřad. „Pokud kontrola kotle do konce roku neproběhne, hrozí majitelům pokuta ve výši až 20 tisíc korun," informoval za některé výrobce kotlů Tomáš Skolek.

O nové povinnosti však nevědí všichni a podle dostupných údajů tak značná část lidí ještě neučinila. Situaci začínají řešit už i jednotlivé obce. Pro své obyvatele například organizují hromadné kontroly nebo prostřednictvím mobilního rozhlasu zasílají informace, aby předešly zbytečným budoucím problémům.

„Počínaje příštím rokem jsou kontroly kotlů na tuhá paliva povinné, a to v intervalu jednou za dva roky. Provádí je technik proškolený výrobcem nebo dovozcem kotlů, lidé se tak mohou obracet na firmu, od níž si kotel koupili. Ta by jim měla kontakt na příslušného technika poskytnout," popsal novou povinnost Roman Švantner z firmy, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky.

Co musíte vědět● Kontroly se týkají všech kotlů na tuhá paliva o výkonu 10 až 300 kW včetně, které jsou zapojeny do teplovodní soustavy domu.
● Kontrola kotle musí proběhnout jednou za dva roky, přičemž první kontrola musí být provedena ještě do konce letoška.
● Kontrolu provádí vyškolený technik.
● Cena kontroly je v rozmezí od 800 do 1 500 Kč.
Zdroj: Enbra

Cena za takovou kontrolu se má pohybovat v rozmezí 800 až 1 500 korun. V případě, že domácnost nebude moci protokol o kontrole kotle předložit, hrozí jí vysoká pokuta. Důležité je podle lidí, kteří se v problematice orientují, vědět, že povinnost kontrol se týká všech kotlů na tuhá paliva o výkonu 10 až 300 kW včetně. „Tedy jak starých zařízení, tak i nových kotlů, které byly instalovány třeba letos," doplnil Roman Švantner.

Technik při revizi zkontroluje nejen stav kotle, jeho připojení ke spalinovému systému a komín samotný, ale také používané palivo a jeho skladování. Kontrolou projdou rovněž regulační a bezpečnostní prvky kotle.

Na revizi svého kotle čeká stále ještě Václav Urban ze Znojma, který o nové povinnosti ví, ještě však neměl čas na ni zareagovat.

„Většinou se o to starali rodiče mojí manželky, u kterých bydlíme. Teď jsem ale přebral záležitosti kolem kotle sám, tak s tím počítám. Každopádně kotel máme relativně nový, zhruba dva roky," přiblížil.

Revize mají za cíl zajistit dobrý stav kotlů, jejich hospodárný provoz a vůbec správné provozování, neboť jen takové vypouštějí podle expertů méně emisí a neobtěžují své okolí prachem, rakovinotvornými látkami a nadměrným kouřem.

Majitelé starých kotlů první a druhé emisní třídy, jichž je v Česku stále ještě většina, je budou moci bez obav ze sankcí provozovat ještě do 1. září 2022. „Po tomto datu je ale musejí vyměnit," dodal Roman Švantner.