Důležitá je nepřímá ochrana proti plísni bramborové. Největší riziko infekce je u spodních listů, které zůstávají nejdéle ovlhčené a také při zalévání se nevyhnete jejich pokropení. Proto listy co nejdříve odstraňte až do výšky 50 centimetrů od země. Také vrchol odřízněte i s nejhornějším patrem.

Tyto nejmladší plody by již stejně pořádně nedorostly, a navíc by zbytečně vysilovaly rostlinu. Pokud pěstujete rajčata ve skleníku nebo fóliovníku, omezíte zálivku a tím podpoříte rychlejší dozrávání plodů. Při pěstování ve volné půdě se vyplatí nad rajčaty vytvořit jednoduchou stříšku z igelitu. Zabráníte tak ovlhčování rostlin při deštích a snížíte riziko plísní.

Dozrají na půdě

Díky těmto opatřením budete mít možnost sklízet až do příchodu prvních mrazíků. Na ty ale rozhodně nečekejte. Jakmile nastane riziko přímrazků, rostliny ihned vytrhněte i s kořeny a celé zavěste „hlavou dolů" na půdu nebo do kůlny. Plody vám tímto opatřením budou rychle dozrávat i tam. Pokud vám ale rajčata přejdou sebemenším mrazíkem, nezbývá než je zlikvidovat. Namrzlé plody jsou prakticky nepoužitelné.

Více najdete na webu www.telereceptar.cz/denik.

JAN KOPŘIVA