„Parcely k dispozici máme a byli bychom rádi, kdyby se k nám přistěhovali noví lidé. Do roku 2010 byl trend, co se počtu obyvatel v naší obci týká, vzestupný. Žilo zde kolem 680 lidí. Od té doby však číslo stále klesá, nyní se pohybujeme někde pod 640. Sem tam se však stane, že se k nám nějaká rodinka přistěhuje nebo si postaví nový domek," uvedl starosta Sudic Petr Halfar.

Volné pozemky v obcích jsou hlavně v soukromém vlastnictví

Ve Stěbořicích sice volné pozemky pro nové stavby jsou, avšak nevlastní je obec. „Jsou ve vlastnictví soukromých majitelů. Náš územní plán na ně ale pamatuje. V tuto chvíli obec žádné volné pozemky, které by jí patřily, nemá. Pokud však nějaké získáme, ihned je dále nabízíme. Momentálně žije v obci dohromady i s jejími místními částmi přibližně 1450 obyvatel," vysvětlil starosta Stěbořic Roman Halfar. Lidí žijících ve Stěbořicích je stále více. „Počet vzrůstá. Sice ne žádným dramatickým tempem, ale ano. Může za to nejen zvýšená porodnost, ale právě také nově přistěhovaní obyvatelé," doplnil Roman Halfar. Stejně, co se nových pozemků k dispozici týká, jsou na tom třeba ve Slavkově. „Máme je v územním plánu, avšak vlastní je soukromí majitelé. Praxe je taková, že zájemce o koupi parcely kontaktují přímo je. Mohu říci, že lidé mají zájem o bydlení v naší obci. Počet obyvatel se blíží ke dvěma tisícům," sdělil starosta Slavkova Vladimír Chovanec.

Pokud by lidé měli zájem se přestěhovat například do Ludgeřovic, šanci mají i tam. „Volnými pozemky ke stavbě domků disponujeme a v nejbližší době je budeme dále nabízet k prodeji. Počet obyvatel stále roste, za posledních deset let nám přibylo asi tři sta nových občanů," sdělil starosta Ludgeřovic Daniel Havlík.