Správné umístění

Nejprve zvažte, kam pračku chcete umístit. Pro její provoz musíte zajistit přívod elektřiny s odpovídajícím jištěním a přívod a odpad vody. Limitující jsou rozměry pračky. Nespoléhejte se jen na rozměry uvedené na štítku v obchodě, pro jistotu pračku přeměřte. Musí se vám na zvolené místo vejít a nezapomeňte, že ji tam také musíte někudy dostat. Obecně se dá říct, že pračky s horním plněním mají menší rozměry než pračky s plněním předním. V domácnostech, kde je málo místa, se nabízí jako řešení umístění pračky do kuchyňské linky. Pro tento případ je vhodné volit vestavný typ, který je pro tyto účely konstruován a uzpůsoben nejen s ohledem na výšku pracovní desky, ale také s ohledem na tlumení vibrací při odstřeďování.

Spotřeba na prvním místě

Stejně jako u ostatních spotřebičů, mají své energetické štítky i pračky, je to s nimi ale trochu komplikovanější. Pračka jako taková má mnoho druhů programů a jejich srovnávání se tak děje na základě programu Bavlna při 60 °C a 40 °C s celou a poloviční náplní a spotřeby v režimech s nízkou spotřebou energie. Jenže každý výrobce k tomu přistupuje jinak. Navíc stačí změnit otáčky odstředění, teplotu a vše je jinak. Například snížením teploty z 90 °C na 60 °C se sníží spotřeba energie přibližně o 25 %.

Snadné ovládání

Pračka by měla mít srozumitelný a přehledný displej nejlépe v češtině. Přednastavené programy zahrnují širokou škálu praní nejrůznějších druhů materiálů při zvolené teplotě, délce máchání a intenzitě odstřeďování. V přednastavených programech najdete mimo jiné program pro praní vlny a kašmíru, jemných syntetických materiálů nebo pro praní funkčního prádla, outdooru a další. Můžete si také vytvořit svůj program upravením programu přednastaveného (teplota, předpírka, intenzita odstřeďování atd.) a ten si uložit a opakovaně ho používat.

Myslí za vás

Nejmodernější pračky dokážou doslova „myslet za vás". Prádlo vložené do pračky si zváží, vyhodnotí druh materiálu a intenzitu zašpinění a podle toho zvolí množství vody, pracího prostředku a způsob praní. Existují pračky, které před praním promísí prací prostředek se vzduchem a vodou dřív, než se dostane do bubnu. Vzniklá pěna pronikne lépe do prádla a účinněji ho vypere i při nižší teplotě, což pozitivně ovlivní spotřebu energie nutnou pro prací cyklus. U své nové pračky oceníte také jistě funkci odloženého startu, kterou posunete začátek praní na požadovanou dobu. Funkce „snadné žehlení" zajistí na konci pracího cyklu pomalé otáčení bubnu, prádlo se načechrává a není potom tolik zmačkané.