Keramické obklady v koupelně i na záchodě, samostatně stojící sporák nebo kukátko na dveřích. Brněnští radní schválili standardy, které určí, jak mají obecní byty vypadat po rekonstrukci, než se do nich nastěhují nájemníci. „Pravidla nám pomůžou nabízet městské byty v předem dané kvalitě," zdůraznil důležitost dokumentu náměstek primátora Petr Hladík.

Standardy určují, jakou podlahu nebo stěny mají mít obecní byty a také jak mají být vybavené. Jako jednu z podmínek určuje také vlastní koupelnu a záchod pro každý byt. „U bytů, kde není koupelna a toaleta, je potřeba najít vhodný prostor, kam lze tyto místnosti vestavět," popsalo vedení města v dokumentu. Doporučení navíc určuje i jaké mají mít které dveře zámky a že na vchodových dveřích má být kukátko a cedulka na jméno.

Standardy a také zrušení pronájmu spojeného s opravou vlastním nákladem dělá vrásky městským částem, které byty spravují a na jejich opravy často nemají peníze. „Nejčastěji je pronajímáme s tím, že nájemníci si opraví podlahy nebo třeba kuchyňskou linku. V případě, že budeme rekonstruovat byty před předáním, datum, kdy je získají nájemníci, se může hodně posunout," informoval mluvčí Brna-severu Martin Ingr. Městská část spravuje pět tisíc sedm set bytů. Letos jich nově pronajala kolem padesáti.

Naopak Brňany odsouhlasená změna těší. „Žádala jsem o obecní byt a doufám, že ho dostanu. Nějaká pravidla, jak mají byty vypadat, vítám. Ušetří mi to peníze, které bych musela investovat do rekonstrukce," řekla mladá Brňanka, která si nepřála uvést jméno, redakce jej ale zná.

Určení minimálního vybavení chválí třeba Petr Broža z realitní kanceláře Realspektrum. „Byt bez základního vybavení se nedá pronajímat. Je dobře, že město chce takto pečovat o své byty, protože pro spoustu lidí jsou nájemní byty vyhovující cesta," řekl.

Metodiku ocenil i opoziční zastupitel za sociální demokracii Oliver Pospíšil. „Je to doporučení, které souvisí s připravovanou novelou pronájmů. Upravuje vybavení bytu podle toho, co dnes mohou lidé očekávat v městském bydlení. Co mohu vytknout, je, že to rada řeší zvlášť, podle mě je problematiku lepší řešit dohromady," sdělil Pospíšil.