Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přemek Podlaha – král kutilů

Žádná jiná osobnost v Česku není tak spojená s kutilstvím jako Přemek Podlaha. Jeho jméno se za ta léta, kdy se pořadům s touto tematikou věnuje, stalo přímo synonymem kutila. Na obrazovce se objevuje více než 50 let. Sám přitom říká, že manuální zručností příliš neoplývá. A že člověk si musí umět sám ze sebe udělat legraci.

10.7.2014
SDÍLEJ:

Přemek Podlaha.Foto: TV Prima

Vaše příjmení vyvolává představu, že kutilství máte v genech. Víte, jak vzniklo a čím byli vaši předkové?

Moji předkové byli mlynáři. Až když se začal objevovat nedostatek mlynářských vdov, zchudli a stali se z nich chalupníci.

Představuji si, že váš dům je dokonalý, plný chytrých a úsporných opatření, zahrada obtěžkaná ovocem a zeleninou, zkrátka obydlí krále kutilů a zahrádkářů. Je ta představa daleko od reality?

Dost daleko. Piplám si broskvičku, mám nějaké drobné ovoce, kanadské borůvky, teď jsem sklízel česnek. Mám pozemek s kouskem lesa a tam rostou houby. Pokud ovšem občas zaprší.

Jste manuálně zručný?

Nic moc. Ale mám zetě, říkáme mu „zlatá ruka", ten umí opravit skoro všechno.

Kdo u vás doma více kutí a stará se o zahrádku – vy, nebo vaše manželka?

Zčásti já, zčásti můj tchán, který je starší než já, a má mnohem víc sil. Ale kompost si nechám přehodit, na to se už necítím.

Jaký názor máte na ženy-kutilky?

Poznal jsem jich několik, dovedou zahanbit šikovností kdejakého chlapa, který si říká kutil.

Co vás z oblasti kulilství nejvíce baví?

Rozhodně zahrada. Už když jsem začínal jako novinář, ještě při studiu žurnalistiky, věděl jsem, že když budu dělat žurnalistiku, tak že to bude o přírodě. Měl jsem to v krvi. Strašně jsem miloval jezdit po polích, po lukách, po lesích, k rybníkům. Chtěl jsem dělat o hnoji a o kytkách, což nikoho jiného nebavilo.

Jak jste se dostal k moderování televizních pořadů?

To by bylo spíš na fejeton než na stručnou odpověď. Nejvíc posloužila náhoda. Pracoval jsem předtím v jednom týdeníku, kde jsem měl na starost zemědělskou rubriku. Pak jsem přešel do deníku Obrana lidu, kde jsem měl na starost také zemědělskou rubriku, ale tento deník zrušili. A pak jsem dostal v roce 1961 nabídku z Československé televize, kam jsem nastoupil zase do zemědělské redakce. Mimochodem – k sídlu ČST, Kavčím horám jsem to měl už od dětství kousíček, asi dvě minuty. Tehdy tam stála jen rasovna (kafilerie) a zahrádky.

Přemek Podlaha.Mimořádně úspěšná byla soutěž Deset stupňů ke zlaté, kterou jste moderoval. Její témata se točila také hodně kolem kutilství. Jak vzpomínáte na natáčení, utkvěla vám v paměti nějaká příhoda?

Napsal jsem o hrdinech tohoto seriálu knížku, nakonec vyšla v časopise Naše rodina na pokračování. Vzpomínám na to často, myslím si, že u nás dosud tuto soutěž nikdo nepřekonal. Nedávno jsem se s některými soutěžícími sešel u příležitosti oslav 60 let ČT.

Součástí soutěže byla také houbařská osvěta. Vy sám houbaříte?

Jsem přímo zarputilý houbař, už od dětství.

Neuvažoval jste někdy o tom, zkusit podobnou soutěž i dnes? Vždyť kutilů je stále dost…

V dnešních soutěžích ani tak moc nejde o to, aby soutěžící věděl a my jeho vědomosti oslavili. Všechno musí být akční a já ukřičené pořady nemusím. Projekt Deset stupňů by už dnešní televizní producenti nevzali. Tehdy po deseti večerech špičkový soutěžící, kterého obdivoval celý národ, vyhrál 5115 Kč. A v dnešních soutěžích zatočíte kolem, odpovíte na jednu hloupou otázku a vyhrajete milion.

Jednu dobu vás v moderování Receptáře zastupovala manželka. Jak k tomu došlo?

To jsem tehdy kandidoval na žádost zahrádkářů, chovatelů, rybářů a spol. ve volbách. Ale se ženou jsme hodně jezdili s pořadem Receptář naruby a vystupovali na kdejaké výstavě.

Kde se vlastně vzal nápad na pořad typu Receptáře?

V 70. letech jsem nabídl nápad na pořad s názvem Receptář nejen na neděli, který by byl sledem rad pro zahrádkáře a kutily. Koncepčně jsem k tomu přistoupil zcela jinak, protože pořady o něčem se dělaly, ale toto měl být pořad cíleně pro někoho, což tady do té doby nebylo. Pořad, kterým by se člověk mohl inspirovat, převzít nápady, které se tam prezentují, to se nedělalo. Čekal jsem 17 let, než ten pořad schválili. Nikdo jiný se těmito nápady nezabýval a zájem o to stále stoupal. A tak si vedení televize začalo pomalu uvědomovat, že tato tematika má přece jen něco do sebe.

Změnil se v něčem český kutil, když srovnáte období před revolucí a po revoluci?

Myslím si, že ne, znám jich celou řadu a jejich tvůrčí myšlení žádná společenská změna neovlivnila. Kutilství rozhodně nevymizelo, i když už dnes asi nikdo nedělá z kočárku sekačku. Začaly se ale vymýšlet věci, které nikde nedostanete, které lidi vymýšlejí proto, aby si něco zjednodušili, vylepšili. Je to zároveň způsob seberealizace. Vysvětluji si to tak, že kutilství je v nás, protože jako malý národ jsme byli neustále pod tlakem, tak jsme museli čas od času švejkovat. Museli jsme se z toho dostat nějakou improvizací a ta se pak projevuje i v kutilství. Naši lidé mají tvůrčí fantazii.

Diváci vám jistě i hodně píší, vzpomenete si na nějaký kuriózní dopis?

Tak například mi poslala jedna paní pytlík fazolí a poprosila, abych vyzkoušel, jestli jsou jedlé. V kladném případě že se jí mám ozvat.

Využíváte doma rady z receptáře?

Určitě, často.

Přemek Podlaha.Je nějaká rada, která vám opravdu utkvěla v paměti?

Jsou jich desítky.

Slyšela jsem vás jednou v rozhlase vyprávět o fenoménu novodurových trubek…

Ano. Ty patří mezi kutily mimořádně oblíbené propriety, protože z nich uděláte milion věcí. Například ji můžete upravit tak, že z ní vznikne trháček na šípky. Naši kutilové vymýšlí věci, u kterých se často opravdu řežete smíchy, ale všechny ty vynálezy mají smysl a jsou užitečné. Důležité je, že kutil něco vytváří, vymýšlí, a není to jen někdo, kdo tupě zírá do piva.

Jste velmi známá osobnost, stává se vám, že vás někdo zastaví na ulici a chce s něčím poradit?

V metru, na ulici, lidé se nebojí a nestydí. Klidně se ptají, a když vím, rád odpovím. Dotazy se mění podle ročního období a podle toho, co je aktuální. Když je období angreštového padlí, ptají se na padlí. Ale já nejsem botanik, kynolog, jsem novinář, který se vydal jednou cestou a moc se mi na ní vždycky líbilo. Sem tam něco pochytím, hodně čtu odbornou literaturu, protože mě to baví.

Pořady pro kutily a zahrádkáře děláte celý život. Nastala někdy chvíle, kdy jste toho chtěl nechat?

Ano, občas se to stává. Není mi už třicet a v mém věku mám už nárok na nějakou tu chorobu a také na únavu. Ale pořád mě to  baví. Projel jsem naši republiku křížem krážem, myslím si, že existuje málo lidí, kteří mají i malé vesničky tak proježděné jako já. A pamatuji si, kdo kde vymyslel jaký vynález, a ještě navíc toho člověka i vidím – to si všechno pamatuju. Ale kdy mám zaplatit daně nebo různé další praktické věci, to si nepamatuju.

PhDr. Přemek Podlaha, CSc.
• Narodil se 13. května 1938 v Praze.
• Jméno Přemek není zkrácená verze jména Přemysl, ale má ho takto skutečně zapsáno v matrice. Do padesátých let bylo toto jméno zapsáno v kalendáři. „Pak tam místo mě šoupli Tatianu," říká Přemek Podlaha.
• Vystudoval Univerzitu Karlovu v Praze, obor žurnalistika.
• Po několika letech práce v časopisech a novinách začal pracovat v Československé televizi.
• Vymyslel řadu velmi úspěšných publicistických a zábavněnaučných pořadů. Podílel se například na vzniku pořadů Osmička, Kdo je kdo, 10x odpověz, Tutovka.
• Vědomostní soutěže, které moderoval, měly mimořádně vysokou sledovanost. Asi nejúspěšnější byl pořad Deset stupňů ke zlaté, vysílaný v letech 1975–1981.
• Mimořádný úspěch měl také jeho pořad Receptář nejen na neděli, který se začal vysílat v roce 1987. Postupem času se stal skutečným fenoménem a v různě pozměněné podobě se vysílá dodnes – v současnosti na TV Prima.
• Podílel se také na vydání několika knih s kutilskou a zahrádkářskou tématikou, například Receptář pro každý den, To nejlepší z Receptáře, Receptář na celý život a další.
• Je několikanásobným držitelem ceny TýTý.

Denisa Haveldová

Autor: Redakce

10.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bydlení. Ilustrační foto.
7

V poslanecké skříni spí kostlivec. Bydlení pro chudé

Ilustrační foto
7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

Pánové, končíme! Lidé protestovali před Hradem proti Zemanovi a Babišovi

Nesouhlas s politikou prezidenta Miloše Zemana a a předsedy ANO Andreje Babiše byl hlavním tématem demonstrace s názvem "Pánové, končíme!", která se dnes večer konala před Pražským hradem. Její účastníci zpola zaplnili prostranství před arcibiskupským palácem.

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení