Škůdce nezahubila teplá zima. Plzák španělský navíc u nás nemá přirozeného predátora

Žena, která je jednou z „obětí" invaze slimáků. Kvůli teplé zimě se přemnožili a ve velkém ničí pěstitelům úrodu.

Marta Kovářová bydlí v panelovém domě, zahrádku tudíž nemá neustále při ruce, což jí boj se škůdci ztěžuje.

„Sotva přijdu z práce, tak hned musím vyrazit na zahrádku s kbelíkem a sbírat a sbírat. Nebere to konce. Ale co mi zbývá, když chci, abychom měli k jídlu aspoň něco z vlastních výpěstků? Tedy ovšem, pokud se mi opravdu podaří alespoň něco uchránit. Denně jich sesbírám stovky," podotkla rozzlobeně Marta Kovářová.

Škůdci působí vrásky na čele i Boženě Janíkové z Machové. Kdyby je nesbírala, má rovněž po úrodě. Někdy jich bohužel najdu a sesbírám i sto sedmdesát," vyčíslila Božena Janíková z Machové.

Ona osobně proti škůdcům používá jar či osolenou vodu. Nahází je do ní, nechá odstát a další den vyhloubí díru do země. Do ní je pak nahází a opět zahrne hlínou.

„Navíc sousedi mají zahradu, o kterou se ale nikdo nestará. Jsou tam vysoké kopřivy a v takovém stavu je už dobrých dvacet let. I od nich lezou slimáci ve velkém na naši zahradu," zdůraznila Božena Janíková.

Se škůdci se prý potýká každým rokem, letos je jich ale mnohonásobně více.

Za letošní přemnožení slimáků může podle Ivony Uvírové z katedry zoologie olomoucké Univerzity Palackého mírná zima. Prakticky žádná nebyla, snůšky nepřemrzly, škůdců tudíž mnoho přežilo.

Způsobů, jak se jich zbavit, je povícero. Jednou ze zajímavých a účinných možností je použití piva.

„Je třeba vykopat jámu a do hlíny zapustit kbelík se zvětralým pivem. Slimákům to nádherně voní, takže k tomu nalezou a napadají do kýblu. Zkrátka se opijí, utopí a zemřou," radí Uvírová.

O účinnosti prý nemůže být pochyb. „Opravdu to funguje, mám to vyzkoušené. Použít se dá i meloun, ale to jsem ještě nezkusila. Možností je také slimáky přerazit rýčem, ale to pak dotyčný musí počítat s tím, že nářadí bude hodinu čistit. Slimáci totiž hodně lepí a navíc pořádně smrdí," upozornila Ivona Uvírová.

Kupříkladu starosta Machové František Václavík používá na hubení škůdců chemické granule, které jim chutnají, slízají je a následně pak uhynou.

„Bohužel tento druh slimáků, plzák španělský, nemá u nás přirozeného predátora. V Česku slimák není domácí, podle mých informací sem byl dovezen se zeleninou ze zahraničí. Množí se celkem nevázaně. Někteří se je snaží sbírat, jiní zase nastraží desku, na kterou se zespodu nalepí. Většinou je tento způsob marný. Jeden den zahradníci nasbírají padesát, sto i více kusů," popsal Zlínskému deníku František Václavík.