Oleandry jsou v podstatě stálezelené keře, které i přes zimu potřebují dostatek světla, aby neztratily olistění nebo jeho převážnou část. Na takových místech větve již neobrazí, a proto se často můžeme setkat s rostlinami rozsochatými s trvale vyholenými větvemi. Následky lze pak sice zmírnit řezem, který oleandry dobře snášejí.

Seříznuté staré větve po silném řezu velice dobře obrůstají, nově narostlé výhony ale pokvetou až v roce následujícím.

Keře na zimovišti by neměly přeschnout a je důležité je citlivě zalévat. Koncem zimy začínají oleandry se zvyšující se teplotou prostředí opět pomalu růst a v této době by se zejména rostliny z teplejšího přezimování měly dostat na co nejsvětlejší místo, abychom předešli vytažení výhonů.

Při zimování oleandrů je důležité pravidelné mlžení rostlin, tím předejdete napadení sviluškami. Častým větráním za vhodných venkovních podmínek pak snížíte možnost napadení plísněmi.

Důležité je pravidelně rostliny kontrolovat a zasáhnout při napadení štítenkami či puklicemi. Jako pěstební zemina je doporučována dobrá běžná kompostová zemina s přídavkem rašeliny a písku.

Protože oleandry jsou rostlinami vděčnými za půdu bohatou na živiny, je důležité hnojení, které se ale nemá přehánět, a to hlavně při kombinaci s méně slunečným stanovištěm, kdy pak na rostlině vyraší velmi mnoho listů, ale květů je méně.

Více se dozvíte na webu www.telereceptar.cz/denik.

JAN KOPŘIVA