Začněte se zazimováním záhonů. Je třeba uskladnit cibuloviny (např. jiřinka, mečík či kalokvět) – odřežte jim hlízy, srovnejte je do bedýnky a uložte do sklepa, kde teplota neklesá k bodu mrazu a kde zimu přečkají. Záhony před zimou zryjte a zapravte kompost, případně minerální hnojiva, nejčastěji vápnitý dolomit. Nepoužívejte však hnojiva s rychle přístupným dusíkem (např. ledky). Půdě dodáte živiny, provzdušníte ji a obnovíte půdní mikroorganismy. Aktivní život se v půdě odehrává v horních 20 cm, s přibývající hloubkou ho ubývá.

Skleník v zimě

Pokud máte na zahradě skleník, myslete i na něj. Při jeho zazimování postupujte stejně jako při zazimování záhonů – odstraňte veškeré zelené zbytky a záhony zryjte. Neuhrabávejte je, zemina tak promrzne a zlepší se její struktura. Pro dezinfekci skleníku použijte sirné knoty, které můžete zakoupit např. v OBI. Zavěste je do prostoru skleníku, zapalte a skleník nevětrejte minimálně po dobu dvou hodin. S prvními přívaly sněhových srážek si na skleník dejte pozor – tíha vlhkého sněhu působí na skla a mohla by je prolomit. Sníh proto pravidelně odstraňujte.

Chraňte nově vysazené stromky

Pokud jste během podzimu vysadili ovocné či okrasné stromky, je třeba se o ně ještě před zimou postarat – velké výkyvy teplot pro ně jsou nebezpečné. Kmínky obalte netkanou textilií nebo jutou. Ty chrání jak před vysoušením, tak před slunečnými paprsky. Vhodné jsou i plastové obaly, avšak rozhodně nepoužívejte obaly ze slámy, které mohou sloužit jako útočiště škůdců.

Tip odborníka:
„Proti slunci je dobrým řešením vápenný nátěr, který naneste po celé výšce kmene – bílá barva odráží sluneční paprsky a brání přehřívání kmene. Mladé stromky je také třeba zabezpečit před zvěří – k tomu použijte dostatečně vysoké pletivo, které zapusťte do země,“ radí Otto Bezděk z olomouckého OBI marketu.

Zazimování zahradního jezírka

Pyšní se vaše zahrada umělým jezírkem? I to je třeba připravit na zimu. Průběžně odstraňujte padající listí, stejně jako další organické nečistoty. Vodní rostliny, jako např. některé druhy leknínů či vodní hyacinty, je třeba z jezírka vyndat a přes zimu uložit v nádobě na teplejším nepromrzajícím místě, třeba do sklepa či zimní zahrady. Přes zimu jim občas přilijte vodu, aby nezaschly. Odolnější druhy rostlin (např. blatouch či kosatec) mohou přes zimu zůstat na dně jezírka. Pamatujte ale na to, že pokud chcete rostliny v jezírku ponechat, musí mít dostatečnou hloubku. Je-li vaše jezírko mělké a promrzlo by, je nezbytné rostliny i ryby z vody vytáhnout. Pokud má jezírko větší než metrovou hloubku a bydlíte v nížině, neměl by být problém ani s většími mrazy. Pobřežní rostliny přes zimu nevyžadují žádnou zvláštní péči, nechte je odpočívat na místě.Pokud chováte v jezírku teplomilné živočichy, je opět nutné je nechat přezimovat v teple, nesnesou teploty nižší než 10 °C. Přemisťujte ale pouze vyloženě teplovodní živočichy, jako např. želvy a akvarijní rybičky. Pokud je jezírko hluboké více jak 1 m, většina běžných ryb může bez problémů přezimovat v něm, u dna se totiž drží stálá teplota okolo 4 °C. Pokud ryby v jezírku zůstávají, je ideální, pokud má jezírko písčité či bahnité dno, aby se tam živočichové mohli schovat. Jakmile teplota klesne pod 12 °C, přestaňte ryby krmit, při této teplotě již potravu nepřijímají.Z jezírka vždy odstraňte čerpadlo a všechny další vodní prvky (jako např. filtry a UV lampy). Z veškerého zařízení odstraňte vodu, vyčistěte jej a nechte vyschnout a uložte na suchém bezmrazém místě. Pokud v jezírku přezimují rostliny či ryby, je naprosto nezbytné zajistit, aby nezamrzla zcela hladina. Do jezírka tedy vložte polystyrenový plovák proti úplnému zamrznutí vodní hladiny, který vytvoří prostor pro únik kalových plynů. Mohou tak bez problémů probíhat nezbytné výměnné procesy mezi vzduchem a vodou.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.