Koncept Housing first, neboli česky Bydlení především, vychází z předpokladu, že pokud člověk má kde bydlet, je schopný si poradit s dalšími problémy. „Je to efektivní způsob, jak s bezdomovectvím bojovat. Navíc vyjde levněji, než sociální dávky nebo peníze, které vynaložíme na prevenci kriminality," popsal náměstek brněnského primátora Matěj Hollan.
V České republice zatím žádné město podobný způsob pomoci lidem bez domova nezkusilo. „Jednáme s ministerstvem práce a sociálních věcí o tom, že v Brně spustíme pilotní projekt," nastínil předseda sociální a zdravotní komise Rady města Brna Martin Freund.
Projekt se už osvědčil v zahraničí. „V texaském Houstonu ve Spojených státech amerických se díky Housing first podařilo za dva roky snížit počet bezdomovců téměř o čtyřicet procent," upozornil Štěpán Ripka z Platformy pro sociální bydlení, která se bezdomovectvím dlouhodobě zabývá. Od té doby Housing first s úspěchem vyzkoušeli i v Londýně, Amsterodamu a dalších evropských městech. Každé z nich přitom Housing first využívá jinak.
Jaká bude jeho konkrétní podoba v Brně, zatím není jasné. Byty však chce město přidělovat podle potřeby. Cílit chce především na rodiny, které se na ulici dostaly kvůli nedostatku peněz. „Bydlení poskytneme nejpotřebnějším. Například zadluženým lidem, kteří nemají možnost získat byt jinde," vysvětlil Freund. Housing first jim má pomoct s opětovným začleněním do společnosti.
O tom, kdy s projektem město začne, příliš mluvit nechtěl. „Není pro mě nepředstavitelné, že ho spustíme ještě letos nebo příští rok," sdělil pouze.
Opoziční zastupitel Oliver Pospíšil se ale k nápadu staví opatrně. „Neřeší to problémy všech. Chudí lidé, kteří si nedokáží pomoct, tvoří pouze asi čtvrtinu všech bezdomovců. Navíc to budou rizikoví sousedé, vedle kterých lidé nemusí chtít bydlet," domnívá se Pospíšil.
Podobné obavy má i starostka Brna-severu Barbora Maťáková. Právě v její městské části a v Brně-středu je bezdomovců nejvíc. „Pro mě je to riskantní projekt. Musíme si stanovit jasná pravidla. Je potřeba hlavně určit, kdo bude za bezdomovce platit nájem," upozornila starostka.
Někteří bezdomovci však podobnou příležitost vítají. „Je těžké najít si práci, když si nemám ani kde vyčistit zuby a umýt se. Kdybych měla kde bydlet, bylo by to snazší," myslí si třeba Marie, která přespává na ulici už několik let.
Brňané nemají na Housing first jednotný názor. „Myslím si, že existuje spousta jiných lidí, kteří si zaslouží od města dostat byt. Třeba důchodci nebo svobodné matky s dětmi," prohlásil třeba Pavel Kratina.
Jinak projekt vidí studentka Andrea Ticháčková. „Každý si zaslouží dostat šanci. Pokud si odborníci myslí, že byty bezdomovcům pomůžou, věřím tomu a nápad podporuji," zhodnotila dívka.