Opět ale platí, že kdo si chce dopřát kouzlo jižní Francie, musí respektovat základní pravidla. Pro interiér ve stylu Provence je to uměřená barevná paleta, jasný prim hrají jemné pastelové barvy, především růžová, béžová, případně modrá, základem je ale téměř vždy bílá, respektive barva slonové kosti.

Zpomalte

Provence představuje slunce, a světlý je tedy i nábytek. Tvary jsou rustikální, ale daleko jemnější než například u anglického stylu. Převažuje dřevo, ale nebojte se ani kovu, celkový dojem z interiéru zajímavě odlehčí. Důležitý je jídelní stůl, protože na jihu Francie jedí rádi a dlouho. Nemusíte si jen zařídit interiér v určitém stylu, můžete mu přizpůsobit i životní rytmus. Večeře začíná pozdě a protahuje se za půlnoc. Lidé se „nenakrmí", ale užijí si společnosti rodiny ve chvíli, kdy se podává jídlo. A klidné interiéry tomuto životnímu stylu nahrávají. Ke stolování a Provence patří neodmyslitelně ještě jedna věc, která interiér ozváštní -- skleník na jídelní servis. Buď ve formě velké skříně, nebo klidně jako menší komoda.

Provence? Levandule!

Rovněž u Provence jsou klíčem doplňky -- prostírání, utěrky, závěsy, ubrousky… A jak jinak, než s levandulí. Krásně vypadá na malých obrazech nebo kovových cedulích, ovšem úplně nejlepší je levandule živá. Tuhle voňavou bylinku koupíte klidně i v hobby marketu, péče o ni je nenáročná. Je třeba dát pozor při přesazování, do zeminy je důležité přisypat trochu písku. Levandule totiž přirozeně roste na písčitých a vápenitých svazích, nikdo ji nehnojí a nezalévá a prší tu opravdu zřídka, takže je zvyklá na poměrně „macešké" zacházení, ocení ale určitě dostatek světla.