„S manželem jsme již delší dobu chtěli zrekonstruovat starý byt tak, aby byl bezbariérový. Především koupelna a záchod už neodpovídaly našim potřebám ani zdravotnímu stavu, který se s věkem bude spíše už jen zhoršovat. Stavební firma, které jsme chtěli rekonstrukci svěřit, však cenu za úpravu bytu vypočítala na mnohem vyšší částku, než jsme měli k dispozici. Proto jsme se po delším váhání rozhodli, že si potřebné peníze půjčíme," 
říká Vladana.

Protože manželé předtím žádný úvěr ani půjčku nečerpali, zkušenosti s finančními službami tohoto druhu neměli. Kritéria, kterými by se měli řídit při výběru, byla pro ně velkou neznámou.

Muka volby

Začali listovat v inzertních rubrikách, brouzdali na internetu, všímali si letáků 
v obchodech i na reklamních plochách. Postupně přitom zjišťovali, že nabídka je velice široká. „Z množství nabídek nejen bank, ale i nebankovních společností nám šla hlava kolem. Nakonec jsme si vybrali tři společnosti, jejichž úvěry se nám zdály nejvýhodnější," vysvětluje Vladana Juříková. Do těchto společností také zatelefonovali a domluvili si osob
ní schůzku.

„Všichni tři obchodní zástupci byli příjemní a vstřícní, nepopírám. Slibovali rychlé vyřízení úvěru a poskytnutí potřebné hotovosti během několika dní. Nabídky všech společností byly lákavé a odpovídaly našim požadavkům. Ovšem protože se ve smlouvách nevyznáme, začali jsme se bát, abychom nenaletěli. Pořád nám na mysli tanulo známé přísloví: Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají," opisuje své pocity obezřetná žena.

Opatrnost se vyplácí

Jak dodala, každou chvíli člověk v televizi nebo v rádiu slyší o podvedených důchodcích, kteří někomu naletěli. Nechtěla dopadnout stejně. Jak však poznat skutečně výhodný úvěr? Protože rekonstrukci už nebylo možné 
dál odkládat, manželé se museli rozhodnout. Věděli přitom, že úvěru se tak nebo 
tak nevyhnou.

A jak se mohl tento případ vyvíjet dále? Přečtěte si špatnou i správnou variantu 
v přehledné úpravě.

Na dotazy čtenářů odpovídá ředitel právního oddělení společnosti Provident Financial.

Pošlete nám i vy svůj příběh! Naše e-mailová adresa je: mojepenize@denik.cz.

ŠPATNÁ VARIANTA

Manželé se rozhodli, že zkusí prohledat diskusní fóra na internetu, kde jim snad někdo s většími zkušenostmi poradí.

Tam jim většina diskutujících doporučovala, aby se řídili výší roční procentní sazby nákladů, nízkým úrokem a co nejnižšími měsíčními splátkami. Důležité prý je, aby byli schopni splátku unést 
a zároveň aby úvěrová společnost na takový návrh přistoupila.

Na základě těchto rad si vybrali úvěr v konkrétní finanční společnosti.

Později však zjistili, že mile vystupující obchodní zástupce byl ve skutečnosti pouze zprostředkovatel úvěru, který si svou službu nechal draze zaplatit. Úvěr se tím prodražil.

SPRÁVNÁ VARIANTA

Manželé Juříkovi se zašli poradit do bezplatné právní poradny. Tam jim řekli, že obezřetný by člověk měl být zejména u anonymních inzerátů, u kterých je uvedeno pouze telefonní číslo.

Doporučili jim, aby úvěr posuzovali z různých úhlů pohledu. Zejména podle toho, o kolik půjčku přeplatí a kolik činí nejrůznější poplatky.

Jedním z ukazatelů může být i to, zda úvěrová společnost, je anebo není členem České leasingové a finanční asociace.

Pracovník poradny je upozornil také na to, že nízké měsíční splátky ještě nemusí být zárukou výhodnosti. Vždy je důležité seznámit se se všemi smluvními podmínkami a nepodepisovat smlouvu pod nátlakem.

Martin Šváb