PLÍSEŇ BRAMBOROVÁ NA RAJČATECH

Při střídání deštivého a slunečního počasí nám plíseň likviduje rajčata. Je to opravdu způsobeno počasím a kdy a jak zasáhnout? Jitka Králíčková, Znojmo

Nastane-li změna počasí a přijde deštivé období, lze očekávat rychlou infekci rajčat plísní bramborovou (Phytophthora infestans). Na listech se začnou objevovat od okrajů neohraničené skvrny, které se rychle šíří a listy odumírají. Také na plodech lze pozorovat nejprve šedozelená místa, která se rychle zvětšují. Nemocné pletivo hnědne a jeho povrch je vrásčitý.

Plíseň bramborová je nejobávanější choroba, která může zcela zničit úrodu. Porosty jsou napadány zejména při kombinaci vydatnějších srážek a vysoké vzdušné vlhkosti se střídáním teplot. Optimální teplota je 12 až 13 °C. Často doporučovaná dostatečná prostorová izolace od porostů brambor je pravděpodobně bezpředmětná. Rajčata proto pěstujeme v místech s dostatečným osluněním a dostatečným pohybem vzduchu. Nikdy nepěstujte rajčata v blízkosti vodních toků nebo ve stínu stromů, vysokých plodin nebo budov. Zaléváme zásadně ke kořenům, nikdy ne na listy. Vyplatí se vytvořit nad porostem rajčat lehkou stříšku z latí, potažených fólií. Při dešti zůstanou rostliny suché.

Dále je vhodné odstranit spodní listy do výšky 30 centimetrů. Zde se plíseň objevuje nejdříve, neboť v blízkosti země jsou nejvhodnější vlhkostní podmínky pro vznik infekce.

Z biologických způsobů ochrany se doporučuje smísit čerstvé, nepasterizované mléko nebo syrovátku s vodou v poměru 1:1. Touto směsí postřikujeme rostliny důkladně jednou týdně. S tímto preventivním opatřením musíme začít včas u mladých rostlin, aby postřik působil.

Na trhu je také k dispozici biologický přípravek Bioton na bázi rostlinných olejů. I zde je nutná opakovaná a včasná aplikace. Pokud dochází k silnému infekčnímu tlaku, nezbývá než použít chemické přípravky Dithane DG, Dithane M 45, Champion 50WP, Kuprikol 50 nebo Ridomil Gold Pepit. Za zmínku stojí určitě také přípravek Ortiva. Tento preparát má ochranou lhůtu pouze tři dny a je proto ideální k použití na rostliny v plné plodnosti. Výhodou je bezesporu i široké spektrum použití a to nejen na plíseň bramborovou u rajčat či brambor, ale spolehlivě likviduje i plíseň okurkovou, cibulovou a dokonce i padlí.

PĚSTOVÁNÍ PLAMÉNEK

Jezdila jsem v dětství k tetě do Náměště nad Oslavou, kde přístupová cesta byla lemovaná floxami. Ráda bych si tuto vzpomínku vysadila na svoji zahrádku u horské chalupy, o jakou rostlinu se vlastně jedná a co vyžaduje? Věra Ležatková, Třebíč

Těžko bychom asi našli před pár desítkami let venkovskou zahrádku, kde by chyběla dominantní plamenka latnatá (Phlox paniculata). Často lemovala přístupové cesty k domům nebo vévodila jako solitér v předzahrádce. Postupně se ale stala jaksi nemoderní rostlinou, a je proto potěšitelné, že v posledních letech se pomalu začíná do zahrádek navracet. Původní domovinou plamenky je východní část USA. Barevná škála postupuje od zářivě bílé přes krémovou, růžovou, fialovou až do syté fialovočervené..

Kvete bohatě od července až prakticky do zámrazu. Vyplatí se vysazovat především do vysokých trvalkových záhonů. Je poměrně nenáročná, ale daří se jí nejlépe na kyselých vlhčích půdách s dostatkem živin a vyšší vzdušnou vlhkostí. Je proto předurčena k pěstování v podhorských oblastech. Množí se i semenem, nejjednodušší způsob rozmnožování je ale dělením v jarním nebo podzimním období.